Drastické obmedzenie včelárstva, ktoré pripravujú poslanci hnutia OĽANO v rámci zákona o ochrane zvierat, spôsobí historický nedostatok medu pre slovenských spotrebiteľov a zvýši dovoz nekvalitného, sfalšovaného medu na Slovensko. Poškodí tiež opeľovaciu činnosť včiel a tým poľnohospodársku i záhradkársku produkciu v celej krajine. Slovenský zväz včelárov (SZV) sa proti týmto nekompetentným aktivitám dôrazne ohradzuje a bude proti ním aktívne vystupovať.

Skupina poslancov hnutia OĽANO okolo Moniky Kozelovej a Martina Fecka pracuje na príprave zákone o ochrane zvierat. Jeho súčasťou má byť aj obmedzenie chovu včelstiev na kilometer štvorcový. Navrhujú, aby bol počet včelstiev regulovaný na maximálne dve včelstvá na km2. Pri rozlohe Slovenska 49 000 km2 by to znamenalo pokles včelstiev až o 72 %, z 350 000 na 98 000 včelstiev. Počet včelárov by sa tak rapídne znížil z aktuálnych približne 22 000 len na niekoľko tisíc.

Ročná produkcia medu slovenských včelárov sa pritom v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,5 milióna kilogramov ročne. Návrh poslancov OĽANO by spôsobil jej zníženie na 1,6 milióna kg ročne a sebestačnosť Slovenska vo výrobe medu by poklesla na historicky najnižšiu úroveň, len 17 až 20 %. Už v súčasnosti sa pritom pohybuje na úrovni 60 až 70 % spotreby obyvateľstva. „Výroba medu by po schválení takéhoto návrhu na Slovensku poklesla tak výrazne, že štatisticky by sa na každého obyvateľa Slovenska ušlo len štvrť kilogramu kvalitného slovenského medu. Med, ktorý by chýbal by sa musel vykrývať dovozom podradných, lacných a často falšovaných medov zo zahraničia. Práve slovenský med pritom patrí svojou kvalitou a antimikrobiálnymi vlastnosťami medzi najlepšie na svete. Nerozumieme preto, o čo týmto poslancom ide,“ povedal Milan Rusnák, predseda SZV.

Okrem drastického zníženia chovu pritom poslanci OĽANO v novom zákone navrhujú aj zákaz prepravy včiel, takzvaného kočovania, zákaz šľachtenia včiel a zákaz inseminácie, čiže kontrolovaného oplodňovania včelích matiek s dôrazom na kvalitu genetiky. „Títo poslanci, ktorí nemajú ani potuchy o včelárstve pripravujú návrh zákona od stola, so zahraničnými poradcami. Odbornú slovenskú verejnosť neoslovili ani neprizvali. Do dnešného dňa nám pritom nevysvetlili, čo ich k takýmto krokom, ohrozujúcich slovenských spotrebiteľov a slovenských včelárov vedie. Takéto drastické legislatívne opatrenia obmedzujúce chov a prepravu včiel neexistujú nikde v EÚ ani vo svete. Slovenský zväz včelárov a jeho 15 500 členov nemieni zostať ticho. Budeme sa pýtať a argumentovať a vysvetľovať aj našim zákazníkom, zdôraznil Milan Rusnák.

Slovenský zväz včelárov združuje takmer 15 500 členov s viac ako 255 000 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 159 základných organizácií a kolektívnych členov. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie mladých včelárov na Slovensku.

Včelám zdar!

S úctou k Vám,

Ing. Milan Rusnák
predseda SZV

 

zdroj: https://vcelari.sk/2022/02/vcelari-olano-pracuje-na-zaniku-slovenskeho-vcelarstva/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 5 = 3

error: Obsah je nedostupný !!!