Mnohí z nás považujú včelárske názory kolegov za autoritatívne. Odmietajú ich a v diskusii nedokážu charakterne spolupracovať. Volia ten najhorší prístup k názorom druhých, pretože nemajú žiadne pochopenie pre správne zaobchádzanie so zdrojom informácií. V skutočnosti by mali tieto informácie využiť, pozastaviť sa nad nimi, oboznámiť sa s témou, ale nereagovať tak, že oni majú právo na posledné slovo.

8 myšlienok k článku “Deka box Warre”
 1. Ja používam na strope od konca augusta do polovice apríla len povalové krmítko osadené v ráme a prikrité je len 2cm filcom na jutovine a z vrchu je rám chránený proti prenikaniu mravcov do krmítka kovovou tkaninou 0,5 mm. Cez krmítko unikajú volne pary z uľa preč, lebo ani na jednom rámiku som nezbadal ani náznaky žiadnej pliesne. V apríli už úľ z vrchu uzatváram fóliou, lebo nasádzam kyselinu mravčiu a aj včelstvo silnie a dokáže si už úľ vyvetrať cez letáče a očka. 😉

 2. Ja nechcem nikoho kritizovať a radšej sa podelím o svoju prax.
  Ja mám na dne úľa sito na ktoré v zime dávam dva výkresy typu A2. Fólia na vrchu úľa má medzeru 3 mm z každej strany, aby vodné pari sa mohli dostať pod vrchnák úľa, kde mám umiestnenú 2 cm vrstvu novín. Tým sa predchádza kondenzácii vodných pár. Dostatočne nasávajú vlhkosť z úľa. Ďalším faktorom je to, že úle nemám pokryté žiadnym náterom. Pri jarnej dezinfekcii ohňom drevo nasáva roztopené zvyšky vosku, ale nestáva sa nepriedušné. Preto sa udržuje primeraná vlhkosť v úle v prvom rade vďaka silným včelstvám, potom vďaka novinám a prirodzenej priepustnosti dreva. Primeraná vlhkosť v úle slúži včelstvám na výrobu živočíšneho tepla. Dá sa povedať, že včely objavili už dávno systém tepelného čerpadla.Čiže noviny a odvetrané dno slúžia na zachovanie prirodzenej vlhkosti v úle. Voda je tiež potrebná pri konzúmácií cukrových zásob, lebo slúži na rozpustenie cukrových zásob. (Vodná para a telo v chumáči) Kto mi neverí, nech si to vyskúša na jedných včelstvách.(musia byť samozrejme na zimu silné a preliečené na čas proti klieštikovy.)

  Pavol Červinka , http://www.medonosky.szm.sk

 3. Deka box má ďalšiu výhodu. Keď vypučia listy orecha vlašského, môžeme nimi nahradiť piliny a počas celého leta čerstvými orechovými listami v deka boxe znempríjemňovať život roztočom Varroa a touto prirodzenou cestou znižovať ich stav vo včelstve.

 4. Aj podľa mňa je drevo najvďačnejší materiál, tiež som používal povalové latočky poukladané medzi rámikami, ale keď ich včely zatmelili propolisom priepustnosť bola nulová ako pri igelite a krajné rámiky mokré. Teraz používam ako povalu dosku, ktorá môže byť zároveň aj medzidnom a z jednej jej strany mám vyfrézovaný menší letáč. Keď ju položím na úľ letáčom obráteným smerom nadol, tak ten slúži ako očko a vlhkosť bezpečne von uniká. Keď treba zatvorím ho vatou, handričkou alebo papierom. A s tou sečkou je to tak, že ju od začiatku februára raz do týždňa premiešam. Kým včelstvo neploduje ani pary sa vo väčšom množstve netvoria. Keby som mal tri kočovné vozy určite by som sa so sečkou nezabával, ale by som to riešil tým dreveným medzidnom s očkom. Pred rokmi som používal plátno z rolety a plstené uteplivky. Nikdy neboli mokré. Vrchnák som v kočovnom voze nepotreboval. Ale po prelete sme vtedy kládli na rámiky igelit a ten tam bol celé leto. Každé desaťročie prinesie vo včelárstve niečo nové, ale celkovo sa za posledných sto rokov a možno aj dvesto vo svete vo včelárení nič nezmenilo.

 5. Uteplenie a hlavne také ktoré odvádza vlhkosť úľa v zymnom obdobý je veľmi dôležité. Ja osobne používam medzi rámikmi povalovky ktoré prekryjem dvomi kartónmi a to je všetko. Zatiaľ som nespozoroval žiadne zaplesnené rámiky na jar.
  Povalovky sú niekomu možno na smiech pretože je s nimi oveľa zdĺhavejšia práca ako s inými prikrývkami. Rámiky a latky sú na jeseň utesnené propolisom ale nie úplne dokonale takže vlhkosť má možnosť unikať von, kartón je dobrá absorbčná uteplivka cez ktorú sa vlhkosť dostane von. Neskúšal som ešte uteplenie pilinami alebo machom ale možno by nebolo zlé vyskúšať ušiť vrecká s pôdorysom úľa naplniť ich pilinami možno by to bola celkom dobrá alternatíva miesto kartónu. Treba skúsiť 😉

 6. Tiež som si niečo preštudoval o úľoch Warre a kladne hodnotím tento článok pána Bencúra. Pri včelárení nie je podstatné utepľovanie úľov, ale jeho priedušnosť a suché prostredie, ktoré je omnoho dôležitejšie pre včely ako teplo.

 7. Priateľ jame, vôbec mi nekazíte radosť, práve že som rád vašim informáciám o fyzikálnych vlastnostiach vlhkého vzduchu v úli. Máte už toto riešenie odskúšané? Ja áno, a ono to funguje. Sečka nenavlhne nikdy v takom množstve aby bola mokrá, ten materiál je vzdušný a to dýchanie povaly je dôležité. Keby sa tam vytvárala chladiaca doska ľadu, tak by nikdy neboli včelári vymysleli slamené košnice a úle so slamenými stenami. Moje slamené úľe neboli nikdy mokré, ak bola povala uteplená vrstvou vzdušných textílií. Keď som strop slamáka uteplil modernou priehľadnou fóliou, slamené steny úľa boli v skorej jari po začatí plodovania včelstva úplne premočené a zamrznuté. Deka box sa vôbec nespráva tak ako predpokladáte Vy.

 8. Mrzí ma ak Vám pokazím radosť z odstraňovania vlhkosti z úľa takýmto boxom , ale takto to nefunguje s tou vlhkosťou . Vodné pary sú neviditeľné a normálne rozpustené vo vzduchu a je dobré nazerať na takýto vzduch ako na roztok vodných pár vo vzduchu . Teplejší vzduch pojme viac vodných pár , chladnejší menej . Vlhkosť je vodná para vyzrážaná pri ochladení vzduchu . Voda z vodných pár môže opustiť úľ so vzduchom , ak sa neochladí , alebo odtiecť ako voda ak sa vzduch ochladí na stene úľa . Cez takýto box môže prestupovať spolu zo vzduchom alebo sa v lete odparovať , ak sa vyzráža . Ak sa tu vyzráža v zime a to sa musí , je zle . Nevhodne zvlhčí a potom ochladzuje tento priestor , lebo s prítomnosťou zrazenej vody sa stratia izolačné vlastnosti priestoru a tento pôsobí ako studený obklad . Stručne by som povedal : v lete je takýto priestor nepotrebný na odvod pár , lebo sa to rieši prúdením vzduchu . V zime je to dokonca škodlivé a ochladzuje to úľ zvrchu .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

1 + 5 =

error: Obsah je nedostupný !!!