Vážení přátelé včelaři, pokládám za svoji povinnost napsat tento děkovný článek, věnovaný panu RNDr. Romanu Linhartovi a panu Vojtěchu Bernátkovi. Obzvlášť v této době, kdy takzvaně řádí mezi včelstvy morová epidemie podobně, jako mezi lidmi, zrovna teď, prasečí chřipka. U lidí je to celkem jasné.

12 myšlienok k článku “Metóda LBV – poďakovanie”
 1. Jasný prípad ako vzniká nedorozumenie resp. nepochopenie a následne Vami zavrhované postupy. Ja som perdsa nepísal, že Vd vyhľadáva len trúdie bunky, ale písal som, že uprednostňuje a to je závažný rozdiel. Rok 2009 nebol jediný, uviedol som ho ako najčerstvejší príklad, takže úvodzovky vo Vašej reakcii nie sú na mieste. Ale ťažkú hlavu si z toho nerobím,…očakával som horšiu reakciu…:-)))
  Ak niekomu tento systém funguje a inému nie, tak sa potvrdzuje stará múdrosť, ktorá hovorí, že ak dvaja robia to isté, nie je to to isté….

 2. Vážený příteli.Vzhledem k tomu,že to byl můj první vstup zde na konferenci a hned takové Faux Pas.Omlouvám se.Přesto si za svými názory stojím.Cizí názory mi nejsou proti mysli,ale když za den,čtu jedno téma třikrát a pořád to samé jenom jinými slovy,a od jednoho člověka,tak je to co?Navíc,šlechtí tě,že se těmito metodami zabýváš,ale co tvé výsledky,srovnání,vyhodnocení a hlavně tvé.Vzít si do hlavy,že tohle se mi líbí a něco na tom je a přesvědčovat o svém názoru ostatní a při minimální včelařské zkušenosti,je trochu scestné.Přítel Bernátek, je má krevní skupina i když s některými jeho názory nesouhlasím,a dovedu si představit,že bych měl na zahradě 3-4 skleněné úly,abych si mohl udělat srovnání.Ale už vůbec si nedokáži představit,jako ty,že bych kočoval se 100 skleněných úlů nějakých 30km.A už vůbec ne,že bych je tam nechal bez dozoru.Dnešní příspěvek Z-včelaře na čs.konferenci,tě snad přesvědčí.A sklo je také,oproti dřevu,přece jen křehčí.i třeba pro děti jdoucí okolo.Abych to schrnul,přesvědčuj o svých názorech,ale měj za nimi vlastní podložené výsledky,vlastní argumenty.Zdeněk Brentner

 3. Je to fajn, že takáto téma dokáže včelárov vyprovokovať k hodnoteniu svojich vlastných včelárskych postupov. Nikde som sa však nedočítal o konkrétnych výsledkoch, štatistických číslach, časových obdobiach pri praktizovaní tejto metódy. Nepovažujem za šťastné glorifikovať trojicu LBV za niečo, čo nevymysleli. Jednotlivé kroky popisované v ich metodike sú známe vo včelárskych technológiách najmenej 150 rokov. Pokiaľ ide o obohatenie starých včelárskych postupov krokmi, ktoré sú potrebné pri dnešnom vyrovnaní sa s roztočmi Varroa, tak tieto sú vo svete používané už tretie desaťročie. Fandím všetkým odvážlivcom, ktorí sa rozhodli overiť si aj túto “neznámu” hodnotu.

 4. Článom pána KOváča mi dal veľmi málo. Ja štýlom chovu trúdov už chovám niekoľko rokov, takže sa nestotožňujem s názorom p. Turčániho. Nie je to práca navyše ale opačne! Ja kedže nemám na včely abslútne čas včelárim metódou, ktorá nevyžaduje pomaly žiadne zásahy do včelstva. Tu nie je priestor na to aby som sa rozpisoval.
  Zaujalo ma však niečo iné. A to sú sklenené úle. Ja poznám sklenené úle len na to aby sa tam dočasne dali včely pre nevčelárov aby videli ako včely vyzerajú. Nepoznám niekoho kto by včeláril s väčším množstvom sklenených úľov. Nenašli by sa fotky tých úľov? Po vojne sa viedla dilema či včeláriť v osvetlených alebo neosvetlených úľoch.

 5. Vážený pane Turčáni, v první řadě chci říct, že si Vašich názorů velmi vážím a máte můj velký obdiv a simpatie, že ve svém věku zvládáte tolik včelstev a docela obsáhlou publikační činnost, ale dovolím si také pár poznámek. Váha skleněného nástavku je srovnatelná s dřevěným a osobně u obou dávám přednost zvedací technice v zájmu svého zdraví. Nikde jsem neříkal, že sklo zabrání MVP, ale jde o velmi snadnou desinfekci a v tom nejhorším případě (MVP) nemusím likvidovat majetek (to je stejné u Al plechu, který je pro včely dokonce lepší, ale není průhledný, což je horší pro včelaře, ale dá se to nakombinovat). Mít alespoň jednu stěnu průhlednou považuji za velké plus, protože vidím co se děje a mohu vyloučit spoustu zbytečných zásahů a jak jistě víte, málo rušení – více medu a v neposlední řadě je to lákadlo pro mladé (i dospělé) a včelaření je potřeba propagovat…
  A chov trubců se osvědčil nejen mě. Práce navíc to není, všem okolo se včely rojily jak o život, mě ne a medu jsem měl i více než někteří z těch, co trubce nechovají. A navíc varoa se soustředil na trubce, včely byly ok., po slunovratu jsem rámky odstranil, přeléčil KM a byl klid. Žádné zvýšení napadení jsem nepozoroval a spad mám stále 0.
  A včelnici se 100vkou skleněných úlů si dovedu naprosto v pohodě se zvedákem představit a po kontrole všech bych odcházel naprosto neunaven.
  Ale to jsou mé pohledy na věc a v žádném případě nechci nikomu nic vnucovat, ani se s nikým dohadovat. Nabídl jsem to k zamyšlení a každý si stejně vybere z obrovské nabídky technologií a pomůcek co potřebuje a co mu vyhovuje.
  Přeji pěkný den a ať se Vám i Vašim včelám daří.
  P. Kovář

 6. Vážený příteli, v žádném případě své názory nikomu nenutím, ani do nich nejsem zahleděn a narozdíl od Vás, se pod ně nestydím podepsat. A podložené to je nejen literaturou (jak sám píšete), ale zkušenostmi těch zmíněných pánů a už i mojí, protože co píšu, i dělám. Jestli Vás otravují názory ostatních lidí je politováníhodné.
  Pěkný den, P. Kovář 🙄

 7. Nuž čo, na takúto “presvedčivú ” argumentáciu sa nedá argumentovať, keď jeden rok Vám stačí na dokázanie pravdy. Doteraz som nevedel, že Vd vyhľadáva len trúdie bunky. Čítal som štúdiu kde tvrdili, že Vd rovnakou mierou napáda larvy robotníc trúdov, ale možno sa mýlia a ja žijem v nevedomosti. Polepším sa.

 8. Pán Turčáni, aká je práca s trúdimi plástami??? Ak vloženie na jar a vybratie po letnom slnovrate považujete za robotu, tak neviem ako nazývate zmätanie a striasanie včiel z plástov pri vytáčaní (čo ja už našťastie nepoznám) a aj vďaka metóde p. Linharta nemám hlavu v smútku z rojenia včiel. V roku 2009 z 50 včelstiev sa 2 dostali do rojovej nálady vyriešenej prelatákmi. A čo sa týka premnoženia klieštika, tak nemajte obavy, viete predsa, že VD uprednostňuje trúdie bunky, takže tak ako sa na jeseň včely zbavia trúdov, tak sa zbavia aj značného počtu VD a v skutočnosti sú na tom včelstvá lepšie. Je to paradox, že vravíte o včelárení, ktoré má byť jednoduché s nízkymi nákladmi a s minimom práce pri ich ošetrovani a pritom sa bránite postupom, ktoré Vám práve toto poskytujú. 🙄

 9. Příteli Turčány,víte sám z české včelařské konference,že se tam vyprofilovala skupina 2 velmi mladých včelařů,kteří se snaží pro své”bohaté zkušenosti”vnutit svůj ničím nepodložený(výjma literatury) názor ostatní včelařské veřejnosti.Jedním z nich je právě př.Kovář.Je vcelku zbytečné s nimi vést diskuze,Jsou zahleděni do svých názorů a nejde ani po dobrém ani po zlém s nimi skončit.Vystačí si i sami dva.Jen otravují ostatní.Nemá vůbec žádný smysl s nimi diskutovat,stále opakují jedno a totéž,jinými slovy.Jediná rozumná věc je na ně nereagovat.Jinak budete číst jedno a totéž.

 10. Chtěl bych tady ale hlavně vyzdvihnout práci RNDr. Linharta, protože i když hygieničnost skleněných úlů přítele Bernátka má na zdravotní stav včelstev veliký vliv, tak pochybuji o tom, že si je budou ochotni všichni včelaři pořídit (i když by se mi to líbilo, protože je chci, se svolením p.Bernátka vyrábět), ale technologie přítele Linharta může praktikovat každý a okamžitě.

  Len malú poznámku p. Kovár, moje včelstvá sú taktiež v dobrej kondícii a mám i dobré výsledky a včely nechovám v sklených úľoch a nerobím zložitý chov s prebytkom trúdov. Potom porovnávať stav včelstiev na týchto včelniciach len na základe jednej návštevy, je diskutabilné. Áno, presklené úle sú pre mládež príťažlivé, to chválim, možno skôr pritiahnu mládež k chovu včiel (ale ani to nie je isté) ale že by zabránili sklené steny MVP, to je scestné. Predsa spóry MVP nežijú v dreve, tam len môžu prečkať určitú dobu, MVP plodu prichádza z vonkajšieho prostredia.
  Dám Vám otázku, aký je rozdiel medzi sklom a plechom Al po fyzikálnej stránky? Žiadny! Ich povrchy sú sterilné proti MVP a varroa destructor ten prežije v každom prostredí. Skôr prebytok trúdieho lodu zvyšuje riziko premnoženia Vd vo včelstvách. Jeden rok som túto “metódu” použil na včelnici s 70 včelstvami a tým to skončilo, prác na včelnici mám aj bez tohoto monštruózneho včelárenia mám aj tak dosť! ďakujem, neprosím si! kKto to však chce nebudem ho odhovárať, treba si to vyskúšať.
  Môj priateľ so 160 včelstvami včelári v úľoch, ktoré majú vnútorné steny z hliníkového plechu (niekoľko mám aj ja) a v praxi sa prejavujú ako “obyčajné” drevené úle. Včelárenie má byť hlavne jednoduché s nízkymi nákladmi a s minimom práce pri ich ošetrovaní. Predstavte si len včelára so 100 včelstvami, veď by sa zbláznil, aby si pripravil toľko ťažkých sklených úľov a ešte s nimi pracoval a v každom úli mal na starosti 5 trúdich plástov, spolu 500!? Nechcem neprosím si! Čo bude npr. p. Linhart robiť, keď sa na trúďom plode objaví huba Ascosphaera apis, čo nie je vylúčené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

2 + 3 =

error: Obsah je nedostupný !!!