V týchto dňoch na mnohých lánoch zlatožltou farbou rozkvitá významná medonosná rastlina, ktorá pre včelstvá v ich rozvoji má nenahraditeľný význam. Ide o kapustu repkovú pravú, v pestovateľských metodikách nazývanú repka ozimná, málokedy repka olejná, a často nazývanú aj repka olejka z čeľade Kapustovité/ Brassicaceae./

5 myšlienok k článku “Repka ozimná, významná včelárska plodina”
 1. Mali by ste donútiť pestovateľov aby robili posrteky plodín až večer po 8 hodine ako u nás. Máme v regióne mladého agronóma ,ktorý počas štúdií v Nitre chodil cez prázdniny na stáže von Nemecko ,Anglia , USA a získané vedomosti aj patrične zúžitkováva. Riki

 2. O probleme, ktorý uvádza priateľ Šebošík s tými postrekmi je zaujímavé na tom to, že i mnoho pestovateľov /česť výnimkám/ si nekladie ani za povinnosť dať vyhlásiť 48 hodín pred postrekom v obci, resp. v okolitých obciach jeho prevádzanie. To sa stalo i v našej obci na začiatku kvitnutia repky koncom apríla. Bolo 10.hod-. dopoludnia, samozrejme za slnečného dna, ked prišiel za mnou včelár, ktorý vlastní okolo 170 rodín, že ani nie 500 m od stanovišta včelstiev postrekujú kvitnúcu repku. Samozrejme ked sme prišli na parcelu práve traktorista mal vystriekané asi polovicu prvej nádrže z 2000 litr. postrekovača. Zastavil som striekanie, zavolal majitela. Ten mi vehementne tvril, že netreba hlásiť, nakolko v metodike držiac v ruke obal s postrekom, sa uvádza, že ryziko vplývavúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky, alebo koncentrácie je pre včely priateľné.
  Ked som ho upozornil aby čítal dalej ostal zarazený. V dalšej časti sa písalo: Aplikujte v mimoletovom čase včiel, neskoro večer. Že sa prípravok má používať pri správnej farmárskej praxe a že pre domáce hospodárske a voľne žijuce zvieratá je zvlášť nebespečný-ostal bez odpovede. Hoci išlo do dobrého kamaráta a priateľa bez okoľkov som ho vyzval, aby okamžite prestal striekať, odvolávajúc sa, že ak neposlúchne ihned zavolám okresnému epidemiologovi. Veľmi rýchle si to rozmyslel a striekanie ukončil. Striekal večer i ked ešte bol aký taký prelet, predsa nie tak škodlivý ako počas slnečného dna.,Islo o najčastejše v súčasnosti používaný insekticíd VAZTAK 10 EC, proti Bliskáčku repkovému ktorý okrem už uvedených zákazov ma dalšiu desiatku upozornení, ktoré pri aplikácii je potrebné dodržať.
  Je na škodu veci, že výrobcovia na obale prípravkov na ošetrovanie rastlín, tak ako to bolo v minulosti neuvádzajú povinnosť hlásiť príslušnemu OcU v obvode prevádzanú aplikáciu v určenom predstihu.

  Preto v článu píšem o obozretnosti včelárov v tom smere, že vždy pri takýchto situáciach zobrať návod, ktorý je na obale prípravku, prípadne zapísať si názov, ihned zavolať zástupcu OcU, ale aj veterinárneho lekára.

  Pokiaľ sú dotazy okladne znášky z ozimnej repky. V súčasnosti jej kvitnutie v Dolnom Poipli je v štádiu ukončenia. Prvé kvety sa objavili 24.apríla t.j. doba kvitnutia 25 dní. Su včelstvá so zavíčkovanými medovými plástami, ale aj včelstvá, ktoré nenaplnili medník.
  Agát ešte nekvitne, /niektoré mladé vyhonky maju už neotvorené biele kvetenstvá/ predpoklad začatia kvitnutia medzi 19. až 22.májom.
  Múdrejší budem po vytočení repky na budúci týžden. Predpokladám okolo 10-12 kg na rodinu. (Podla stavu na váhe u strednej rodine.)

 3. Kde ako, ale u mňa som tiež čakal viac … repky nasiali ako spolu za posledných rokov… keď začala kvitnúť… nasledoval postrek… včelstvá zoslabli a do sily sa dostávajú až po 3 týždňoch. Medu je preto menej a nepraje ani počasie, stred a východ Slovenska sú denno denne zasiahnuté prehánkami a búrkami.
  Kolegovia zo západného a južného Slovenska možno dosiahnu dobré znáškové výnosy z repky, lebo tam pršalo menej…

 4. Pri Leviciach už bude cca o týždeň končiť. Zatiaľ sa ukazuje bohatá znáška. Koľko máte rekord znášky z repky na rodinu? ❓ 😯

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

6 + 3 =

error: Obsah je nedostupný !!!