Pre včelárov prišla doba, keď včelár nie je živý len zo získavania medu, ale i iných produktov získavaných od včiel. Peľ získava stále väčšiu popularitu nielen ako potrava ľudí a v priemysle posiľňovania ľudského organizmu a skrášľovania ženského tela, ale sa vracia nazad do obnovy prírody vo forme umelého chovu čmeľov pre opeľovanie rastlín pestovaných vo uzatvorených priestorov.

9 myšlienok k článku “Úľové dno prispôsobené na odber obnôžkovaného peľu”
  1. Moje skúsenosti:
    Peľové dno zakladám na začiatku kvitnutia repky a s odberom prestanem koncom júla, okolo 20-teho. Doteraz som ani raz nezistil, aby moje včely mali nedostatok peľu. Do zimy prechádzajú dlhoveké včely dobre vykŕmené a niečo im ostane i na budúcu jar. Vlastná skúsenosť hovorí, že pri menšej donáške peľu (pri suchom počasí), včely vedia obdivuhone nájsť spôsob ako saprešmyknúť cez otvor, aby doniesla aspoň na jednej nohe obnôžku, včely často prechádzajú cez otvory do úľa. Práve naopak, neraz v nádobe bolo peľu nenej, ale v plástoch ho uložené zbytočne veľa (ale to len z pohľadu včelára). Okrem otvorov priemeru 5mm iné pomocné otvory nemám, ale ak máte pocit, že vašim včelám peľ chýba, zmente 1-2 otvory na priemer 6mm, včely si ich nájdu. Za dobu odberu po 4 mesiace, myslím si získate dostatok peľu, ak to bude v priemere 10-12kg, tak môžete byť spokojný. Anton

  2. Pán Turčáni ,prosím Vás ,ako dlho nechávate peľochyt v úli ,aby ste pri tom neohrozili prísun a zásoby peľu vo včelstve?

  3. Skonštruoval som pelochyt do dna langstrotovho úla. Cena výroby je okolo 300Sk,-Pelochytová mriežka je z maďarska(dodávateľ Dravec) ako aj rošt, rozteč 2,8mm. Pelochyt vôbec neobmedzuje včely je hrúbky 3,2mm V roku 2005 som testoval 5Oks. Som s nimi spokojný. Obrázky môžem poslať na mail. (atrej@stonline.sk)

  4. Pri výrobe peľochytu som určite nechcel ušetriť peniaze na materiál. Raz a poriadne znamená ušetrenie peňazí. Taká doska z plávajúcej podlahy? No fakt zaujímavé čo dokáže človek vymyslieť. Skúste nad tým porozmýšľať prečo sa to vyrába z plastu a nie z dreva(lisovaných pilín). Tá hrúbka 5 mm je asi fakt maximum. Ani som nepočul že by niekto použil hrubšiu dosku. Ak možem poradiť tak netreba šetriť na materiáli a zároveň si nekomplikovať výrobu. Inšpirujte sa od ľudí ktorí s tým pracujú dlhšie a nie len s jedným. Veľa krát niekto niečo vymyslí a potom je presvedčený že je to tip ťop a nepočúva nikoho len seba.

  5. Chce to mnoho trpezlivosti pri vŕtaní otvorov, zrejme keď si tie pelochyty vyrábate chcete minimalizovať náklady, ale HPS nepatrí k najlacnejším materialom, videl som pelochyt vyrobený z plávajúcich podláh. Hrúbka 5 mm je pravdepodobne hraničná.

  6. HPS je pomenovanie plastovej hmoty. Je to pravdepodobne skrataka jej chem. zloženia. Ako napr. PVC. Je to tvrdá, ale aj dosť húževnatá hmota. Dá sa aj ľahko vŕtať. Plexisklo je tvrdé, krehké a praská a PVC je zasa mäké. Z HPS vyrábajú aj reklamné tabule. Dá sa ľahko dezinfikovať a má dlhú životnosť. Ja som použil 5 mm diery a 5 mm hrúbku dosiek.

  7. drahy priatel boro zv som rad ze si sa tak rozhodol.cakam na tvoje slubne myslienky okolo stavby uloveho dna. chcem ta este poprosit ovysvetlenie co je toum. doska HPS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

5 + 2 =

error: Obsah je nedostupný !!!