Pokiaľ nepríde čas umelohmotných medzistien (Ms) aj na Slovensku, kvalita vystavaných plástov ako konečný výsledok snaženia včiel, bude závisieť od kvality výrobcom dodaných voskových medzistien a ich správnym upevnením- zatavením na drôtenú výstuž, ktorú do rámika vkladá včelár.

9 myšlienok k článku “Asymetrické vyšívanie rámikov drôtom”
 1. Jeden známy zbiera výhonky borovice + palíňu suší a z toho pripravuje odvar 1 lit. mieša s cukrom 4 kg a medom 1 kg. Výhonky a sušenú palíňu používa aj 3 roky starú. Nevadí to na kvalite? Toto cesto používa aj pri doplnení zásob ale aj na jar na podnecovanie(preliečenie). Asi to skúsim a porovnám na jeseň spád V.D Asi nieje čo pokaziť.

 2. Tieto dve rastliny paliny pravej a borovici čiernej sa používajú podľa ruského patentu na odľachčenia klieštika včelieho som používal vo včelstvách v r. 2003 a 2004, len miesto paliny som používal výhonky tuje západnej alebo vratiča, ktoré obsahujú tie isté látky . Podľa všetkého to môže včelstvu pomôcť (odpad V.D. v týchto rokoch bol oveľa nižší odpad ako tento rok), ale bez chemického ošetrenia nie možné zaistiť 100% ochranu včelstva.
  Roztok som pripravoval v čase, keď sú nové jarné výhonky na boropviciach bez ihličia a vytvárajú strieborné výhonky. Nazbieraný výhonky som rozsekal, zalial teplou vodou, nechal vyluhovať asi 2 týždne, precedil, a rozprašovačom som ošetroval včely na plástoch.
  Niektorí včelári radšej používajú amitraz (Taktik) 5 kvapiek na O,1 litra vody. Znovu použijeme ručný rozprašovač, ale použijeme len na vysadnuté včely na predných stenách úľov. Prednášal to ing.Jókai na včelárskej nedeli v jednej organizácii. Veterinári to ale neschvaľujú.

 3. Pri zatavovaní Ms. Robím to vždy keď je pekný slnečný deň. Najprv si nechám Ms tak ako sú na kope poukladané na slniečku pričom napínam drôtik v už navlečených rámikoch a hneď do nich ukladám Ms. Keď mám uložených aspoň 40 ks tak začnem zatavovať. Vrchné rámiky s Ms sa prehrievajú od slnka a tak postupne beriem z každej kôpky vrchný predhriaty plást. Výhoda je to že keď si pripravým rámiky s poukladanými Ms na drôtikoch som schopný za 2 hod. zataviť aj 200 rámikov. Počet kôpok závisí od sily slnka. Možno to vyzerá zložito ale je to veľmi praktické a účelné. Robil som to aj tak že som teplovzdušne nahrieval rámik s položenou Ms ale len keď bolo nepriaznivé počasie dlhodobo. Peľochyty postupne dokončujem ale nechcem dávať rady kým to nebude vyskúšané na 100%. Koncom leta som nazbieral nejaký peľ ale nebolo to počas celej sezóny odskúšané. Nemáte skúsenosti s odvarom z palíni pravej a borovicových výhonkov? Mám článok zo strého včelára aj jeden kolega to praktizuje ale chcel by som počuť aj váš názor. Boro

 4. Ahoj Boro
  Tvoja reakcia ma potešila, vidím, že sa o všetko zaujímaš a konfrotuješ svoje spôsoby aj s inými názormi. Ak raz prejdeme (vy mladší sa toho možná dožijete) na rámiky s predlohou buniek z plastu, treba zatiaľ skúšať a potom si osvojiť ten najvyhovúcejší. Budem sa opakovať, ale čo treba dodržať pri všetkých spôsobou vyšívania, napínať drôtik a zatavovať Ms na drôtik je, predohriavanie Ms a mať v miestnosti teplotu nad 20-25°C. Vtedy aj kvalita vystavaného plástu bude vynikajúca.

  Boro, ako postupuješ pri výrobe peľových dien? Mohol by si svoj spôsob výroby peľovej mriežky a prepedávacej vložky nad peľovou nádobou dať do podoby článku aj s fotografickým materiálom a umiestniť na webovej stránke http://www.vcely.sk. Ahoj

 5. V tomto prípade sa jedná o obyčajný pozinkovaný drôt, ktorý som zakúpil v železiarskom obchode, v ktorom som požiadal majiteľa o jeho prísun do obchodu. Jeho hrúbka je 0,6mm, je dostatočne pevný, vydrží aj väčšiu záťaž, je mäkký, no ak ho chcete do medzistienky zatavovať, treba mať silnejší transformátor alebo obyčyjné ručné nahrievacie koliesko. Koliesko treba nahrievať pložením na platňu kachieľ či platničku plechu na propánovom variči. V obchode si ho (tam kde ho majú) môžete zakúpiť na váhu, ale je dobré si ho pretočiť na väčšiu cievku. Je asi 8krát lacnejší ako včelársky drôtik z včelárskej predajne. Používal som i drôtik z nehrdze (antikoro), ale ten je dosť nepoddajný a pri zaslučkovaní a vyrovnaní, sa láme. No je to vec názoru.
  V článku zdôrazňujem potrebu drôtik bez ohľadu z akého je materiálu, v čase jeho vloženia do rámika, napnutia a zatavenia do medzisteny, robiť to v miestnosti (okrem leta), ktorú vykúrime na 25°C a vyššie, aby drôt dosiahol najväčšiu dĺžku (drôt sa teplom ako i medzistena rozťahuje), aby rámik s Ms v čase vloženia do včelstva sa úľovou teplotou nemohol viac rozpínať. Kvalita vystavanej Ms bude vynikajúca.

 6. No ja som sa tiež ako každý včelár trápil s rozdelením medzier medzi drôtikmi, ich počtom, kolmo alebo šikmo. Ale odsúdil som vodorovné vyšívanie skôr ako som to skúsil. Súhlasím s zhustením dôtikov v hornej časti rámika. Vždy hlavne pri točení sa tam prelomí a to isté ak sa spustí teplom tak z hornrj časti kde je najviac preťažený medom. Ak sa vyšíva zvysle tak je nevyhovujúce dať 4 alebo 5 drôtikov. Min 6 a vzdialenosť od pliecok rámika max 20 mm (kolmo) aby bol okraj rámika spevnený. Ostatné vzdialenosti som rozdelil rovnomerne a mierne šikmo. Ms vždy opriem o spodnú latku a tak zatavým. Aj keď sú drotiky šikmo pri vyšej teplote má plást tendenciu sa posunúť dole. Drôtik sa naozaj nedá napínať nejak na pevno. Hlavne spodná latka ktorá je tenšia sa prehne a potom je niekedy problém položiť novú Ms. Drôtik napínam španovacím kolieskom. Niekedy stačí len párkrát stlačiť. Plásty na jeseň nevyrezávam ale ich parou vytavým(alebo slnečné tavidlo je tiež postačiujúce pri menšom počte včelstiev). Potom ich vyvarím v lúhu a tým aj vyčistím od zvyšného vosku. Na jar len napnem drôtiky a zatavým Ms. Ak budem robiť nové rámiky určite skúsim vodorovne.

 7. Malá poznámka k problematke.
  1. K vodorovnému vyšívaniu rámika drôtikom som zabudol vysvetliť, že vodorovné drôtikovanie nie je zaužívané, preto navrhovaná zmena sa týchto včelárov nemôže dotýkať. Vo svete je vodorovné vyšívanie zaužívané, lebo ma určité výhody. Hlavná výhoda je, že drôt nie vedený vrchom nosnej latky rámika, preto pri jej čistení od nadstavby voskových mostíkov nemôžeme drôt pretrhnúť.

  2. Pre iné miery treba drôt primerane rozdeliť medzi hornú a dolnú latku, ak je rámik nižší , jeden drôt vynecháme. Dôležité je, aby sme najvyšší drôt viedli pri všetkých rámikových výškach 15 mm, čo oceníte pri kvalite stavby plásta pod hornou latkou rámika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

90 − = 87

error: Obsah je nedostupný !!!