Obydlia včiel bez falcov a s jednoduchými stenami sú odjakživa tým najlepším riešením, ktoré umožňuje včelárovi bez zmeny úľového systému využívať všetky poznatky včelárskej praxe. Stačí do sústavy doplniť potrebný bezfalcový prvok.

6 myšlienok k článku “Vetrolam na letáči”
 1. Po 14 dňoch od založenia sa včelstvo posunulo nižšie k letáču , z horného NN si sadlo nad letáč čiastočne v 2 NN , chumáč sa posadil podobne ako vo včelstvách v závetrí .

 2. Aj ja používam na pomocnom letáči pri očku na nástavku niečo podobné vetrolamu, ale to len z dôvodu obťažovania včelstiev sýkorkami. Hlavný letáč nezužujem vôbec, lebo v spodnom nástavku vôbec včely nesedia, takže im to vôbec nevadí. Uzavretý mám len vrchný nástavok (MK) a strop je vzdušný. A to mám včelstva na silno veternom stanovišti a žeby boli nejako zdecimované na jar som nespozoroval, darí sa im priam výborne, lebo pri prvom oteplení na jar sú okamžite vonku na prelete.

 3. Včely v prírode dlhých 120 mil. rokov vôbec nepotrebovali žiadne vetrolamy. Včely boli chránené tým, že zimovali v bútľavine vyššie nad letáčovým otvorom ako dnes, keď ich včelári prekladajú čo možno najnižšie. Lepšie je otvoriť letáč dokorán a pod včelstvo podložiť prázdny nádstavok. Vtedy sa nemôže nijako stať že im vietor ani na veternom mieste nejako uškodí. Zdravé a silné včely v zime či vo vetre nemajú žiadny problém.

 4. Zajtra to idem realizovať , lebo včely na náveternej strane sedia len v hornom nadstavku a na odvrátenej strane pekne pri letáči .

 5. Moja pripomienka.
  Citácia:
  Keď na včelnici prevažne fúkajú vetry rovnobežne s letáčmi úľov, dochádza k vysávaniu vzduchu z úľového priestoru.

  Ja to nepovažujem za nevýhodu, skôr za výhodu pre včelstvo. Ak vietor naozaj odsáva vzduch z úľa, pretože tým úľ zbavuje vlhkosti, ktorej je vždy dosť v zimujúcom včelstve. Neviem, ale mojim včelstvám vietor v zime nevadí, nikdy som to nezbadal. Naopak, úľ na zimu upravujem povalu úľa, aby vlhkosť mohla unikať z priestoru úľ a nie len ja, mnohí včelári majú otvorené očká aj debničke v ktorej zimujú včelstvá. Prečo by mal vadiť vietor, ktorý ani stále nefúka.
  V rokoch keď som začínal včeláriť, mnoho včelárov chránilo úľové otvory preklápaním letáčových pätiek a letáčové hranoly neboli potrebné. Ale kto ich chce mať, prosím, nech si ich vyhotoví.

  Aj ja, tak ako ostatní včelári na zimu zužujem letáč, ale hranolom s otvorom 200 mm x 7 mm, ale to hlavne preto to, aby som zabránil vnikaniu škodcov do úľa a vietor nech fúka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

68 − = 62

error: Obsah je nedostupný !!!