Obdobie s končiacou zimou znamená pre včely čas nástupu intenzívnejšieho plodovania. S týmto je spojená aj rastúca spotreba vody. Voda vyzrážaná v úli už nepostačuje, včely musia vyletovať za vodou von z úľa. Počasie však býva obvykle chladnejšie, často pod 10 °C.

5 myšlienok k článku “Ohrievané napájadlo”
 1. Moje najprepracovanejšie napájadlo je čistá ranná rosa našej krásnej prírody. Nepoužívam napájadlá, lebo mám včely v prostredí, kde je dostatok prirodzenej vody a vlahy, ale nezazlievam vám vašu snahu, aspoň máte dobrý pocit, že ste spravili pre včely viac ako treba, no možno by to ani nebolo treba. Včely si nájdu vodu na takých miestach, o ktorých ani nevieme. Pozrite si steblá tráv, mach. No ak máte včely na suchom veternom mieste, možno napájadlá pomôžu.

 2. podľa turcani
  Potom je zbytočné im nahrievať vodu a odôvodňovať to ich ohrozením a “prechladnutím” a hynutím. Písať všeobecne o ich veľkom ohrození zo strany chladu, preto sa pýtam, ako ste to zistili, že ohrozujú svoju existenciu.

  Tieto tvrdenia sa v texte článku nenachádzajú. Včely neprechladnú, ale sa zachladia. Potom zostanú na potoku a pri nočnom mraze hynú. Pokiaľ nie je mráz, na druhý deň ich slnko (pokiaľ zasvieti) zohreje a preberie. Nehovorím ani o veľkom ohrození, iba o tom, že na jar je každá včielka cenná. Takže nejde ani o ohrozenie svojej existencie (včiel), ako sa pýtate.
  K rozmaznaniu (nie zhýčkaniu) včiel len toľko: o koľko viac sa rozmaznajú na ohrievanom napájadle ako na tom vyhrievanom slnkom? Keby išlo o ohrievanie v úli (aj také výskumy boli), vtedy by som súhlasil. K dennému dopĺňaniu vody: ani toto tvrdenie v článku nenájdete. Dopĺňanie vody je rovnaké ako pri slnkom ohrievanom napájadle (pokiaľ slnko svieti).
  Nakoniec: autor repliky síce môj spôsob zohrievania odmieta, ale súčasne uvádza, že jemu sa o to postará slnko. Takže vlastne tiež zohrieva.
  Nie je dobré, ak radikálne odmietame prax a skúsenosti druhých a zdôrazňujeme iba vlastné.

 3. Tie vaše včely sú príliš zhýčkané, keď po celú ich existenciu im vodu zohrievalo len slnko a zrazu im ju musí zohrievať včelár. Život včelstva vždy ovplyvňuje vonkajšie teplo tak ako vo vnútri úľa, tak i v prírode. Včely nepotrebujú len vodu, potrebujú aj peľ, aby matka kládla vajíčka a ak je teplota nevhodná (nízka teplota) na výlet včiel do prírody venovať sa svojej činnosti, ani teplá voda nezlepší ich život v úli. Potom je zbytočné im nahrievať vodu a odôvodňovať to ich ohrozením a “prechladnutím” a hynutím. Písať všeobecne o ich veľkom ohrození zo strany chladu, preto sa pýtam, ako ste to zistili, že ohrozujú svoju existenciu.

  V začiatkoch včelárenia bola veľká móda nasilu včelám podávať potravu či už v tekutej alebo pevnej forme, tak som to aj ja robil a čakal mohutné včelstvá. Dosiahol som pravý opak, včelstvá slabli, otec nie, jeho včelstvá silneli moje slabli. Včely som nútil k výletu do prírody aj v čase, keď na to nebol vhodný čas. Prešlo niekoľko rokov, kým som pochopil, že príroda sa nedá znásilňovať preto už vyše 35 rokov nerobím a div sa svete včely to prežili. Včely v prírode nik nehýčkal a prežili.

  Popred moju včelnicu potok netečie, preto som vodu riešil iným spôsobom, síce bez jej zohrievania (o to sa postará slnku) a pripravil som im 200 litrový sud s PS plavákom, sud sa dopĺňa automaticky zachytenou dažďovou vodou. V prípade ak voda chýba, vtedy im ju doplním vodou z vodovodu. Kto by sa s dopĺňaním vody každý deň zabával, veď včelár má dosť roboty aj bez tejto činnosti.

 4. Mávam 8 až 11 včelstiev, podľa aktuálnych podmienok. Spočiatku spotrebujú tak 1 l vody za niekoľko dní (cukrového roztoku však oveľa viac), neskôr dávam poháre 3,8 l. Tie vydržia tak 4-5 dní. Samozrejme, otázkou je aj návšteva cudzích včiel a iného hmyzu, čo môže spotrebu .
  výrazne zvýšiť. Ľutujem, nerobil som však nejaké exaktné štatistiky o spotrebe vody.
  Musím uviesť, že tento rok sa mi nejak nedarí nalákať ich na napájadlo (ani na cukrovú vodu). Pred týmto ochladením totiž už nosili z rakyty a teda mňa ignorovali. V najbližších dňoch má byť oteplenie, znovu ich pôjdem loviť.

 5. Milý priateľ obdivujem Tvoju vytrvalosť a trpezlivosť , aj všetko to cieľavedomé úsilie , čo si v tejto veci vykonal . Rád by som sa Ťa ako veci znalej osoby opýtal na množstvo vody na 1 včelstvo , podľa jednotlivých mesiacov – stačí približne . Ja sa totiž tiež zaoberám po celý čas čo včelárim rôznym napájaním , až som prešiel na individálne napájanie roztokom 1:3 v galónových pohároch priamo do úľov a mám odsledovanú spotrebu vody a cukru (závisí od počasia) celkom presne . Len som zvedavý na Tvoj názor na množstvo , keď vidím , že to robíš dosť dôsledne .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

2 + 4 =

error: Obsah je nedostupný !!!