Za socializmu bola kvalita medu na Slovensku prísne kontrolovaná. Po zmene spoločenského systému a krachu monopolného spracovateľa sa pravidlá výrazne uvolnili. Aj preto sa objavilo niekoľko afér s nebezpečným medom , ktorý kontrolóri objavili v obchodnej sieti. Pri mede je najväčší problém s obsahom antibiotík. Niektorí včelári ho používajú v neprimerane veľkých dávkach na liečenie i prevenciu.


4 myšlienky k článku “Pokiaľ sa nezjedná náprava, medové krimi stále je aktuálne”
 1. Vedenie ŠVPS SR a jej laboratória pre vyšetrenie – laboratórny rozbor medu majú dostatok vysoko kvalifikovaných kádrov. Takisto je to na ich nadriadenom orgáne MP SR. Laboratórny rozbor medu robia aj iné organizácie. Všetci to robia za úplatu, za vysoké poplatky. Vydávali doklady o vyšetrenom mede zo zákona. Ako to vyzeralo v praxi je zbytočné sa zmieňovať, lebo to vie každý včelár a aj inteligentný solventný náročný konzument, ktorý obľubuje med. Ak sa presvedčil o tom, že med kúpený z hypermarketov je pančovaný, podľa novej okrášľujúc ej platnej terminológie EU zmiešaný a pôvodom z ES, mimo ES atď., tak preferuje nákup medu od známych renomovaných včelárov, ktorí ho roky nesklamali, lebo vedia vyrobiť pravé druhové medy a hoci nie sú tieto medy úradne vyšetrované, kupujúcimi sú vyhľadávané. Ak verejno právne média odrádzajú kupovať med „zo dvora“, priamo od včelára, tak je to ako sa vyjadril priateľ Radek, aj za naše peniaze, lebo platíme koncesionárske poplatky. Nuž v tejto republike môžu len tak písať halabala? Málo včelárov zareagovalo aj na tento môj príspevok a vlani našiel sa aj taký vševeda, ktorý aj správne reakcie nazval krčmovými rečami a žabomyšími vojnami.

  Vysokokvalifikované veterinárne kádre iba vlani dostali citlivé detekčné zariadenia aj s inštruktážou v Brémach, D. Redaktor Pravdy Ján Sedlák vlani to v Pravde zväčša zverejnil. Až potom začal sa hon na antibiotiká v mede, čo potrebovali západní nákupcovia medu, aby získali zámienku ako tlačiť VOC medu smerom dolu. EÚ vymysleli a schválili nulový strop rezíduí antibiotík v mede a to je ďalší možný prostriedok ako zdiskreditovať náš med. Prv k liečeniu moru včelieho plodu úradne bolo povolené používať tylancel. Prečo nikto doteraz nezverejnil, koľko ľudí ochorelo z titulu požívania kontaminovaného medu rezíduami tohoto antibiotika? V Sev. Amerike nevedia včeláriť bez použitia antibiotík a nerobia tam preto z toho žiadne bububu. Naši komentátori, moderátori a novinári neusilujú sa čítať poznatky zo zahraničia, aby sa zoznámili aj s inými názormi a legislatívou mimo EU. Ostatne, keby sa dozvedeli aj o iných názoroch zo Sev. Ameriky, cenzori by im ich snaživosť zablokovali a mali by im to za zlé. U nás bola prv dobrá legislatíva v tejto veci, ale zásluhou koristníkov z EÚ žiada sa, aby sa európsky venovali včelárstvu a potravinárstvu. Zato nemôžu takisto mlčiaci veterinári v slobodnej EÚ, kde si razí cestu aj plán D /demokracia, dialóg a diskusia/. Ani jeden z nich nenapísal nostra culpa. To by si mali priznať politici, poplatní centru EU a ich nominati na vedúcich postoch ministerstiev. Títo majú svoj oficiálny názor na odborné poznatky a potreby im podriadených odborníkov a podľa toho to aj tak vyzerá vo výkonnej praxi na koncovke výroby.
  Moje terajšie Skype meno je: hajjannzamky8600

 2. Neni to dlouho, co jeden slovensky vcelar napsal na inetove Vcelarske konferenci, ze ho z informaci ze zminene Konference boli hlava. Ta me rozbolela po precteni tohoto clanku, kdy vysel. Pokladam si v jeho duchu mnoho otazek: . … Co chybi a co je spatne nebo co by melo fungovat ve vcelarstvi jinak? Take proto, protoze se rad orientuji v problematice vcelarstvi a nechci byt jen "posledni kolo u vozu".

  Odpoveď?
  Chybi laboratore, ktere by byly nezavisle a HLAVNE by byly vybavene proto, aby byla dolozena prohlasovana kvalita. Logicky se pouzivani napr. antibiotik muselo zakazat, jestlize neni vypracovany system, ktery velmi podrobne popisuje prave ta EU, ktera p. Hajku pouzivani antibiotik nezakazala jak mylne v komentari informujete. Zakazuje ho vetsinou veterina, nebo norma.

  Jedna se o to, ze jej muzete jako clenska zeme pouzivat, ale musite mit na Slovensku vypracovany system pouzivani, kontroly z duvodu bezpecnosti potravin pro lidi. Limity existuji a vyhlasit med jako za "svaty" je nejvetsi sranda vsech dob. 😀

  Z tohoto duvodu si take p. Peroutka a i VU vcelarsky s.r.o. myje ruce, protoze nejmene starosti s antibiotikama je je nepouzivat a likvidovat pozitivni vcelstava na mor. Povsimete si, ze lide, kteri dnes lincuji med z Asie, si berou jako argument, ze je pry takovy med "zamoren" antibiotiky. To je ta nejpohodlnejsi verze pro ne. Co vim, tak limity antibiotik v medu v nekterych ostatnich statech EU jsou, treba jako u mleka (ve mleku jeto standart). Med ji ma ale proti logice mnohem nizsi, protoze u mleka se na hlavu obyvatele spotrebuje mnohanasobne vice.

  Je mi jedno, ze tito lidi pred 20 lety propagovali pouzivani Fumagilinu a doporucovali aplikaci antibiotik proti moru na Slovensku, vadi mi ale, ze nedokazou ze svych pozici "pomahat" v konkurencnim prostredi v kterem je jak SK tak i CR vcelarum v otevrenym stylu. Vite, co zpusobuje rivalita? Ztrata spojencu v oboru. Ono pohopouha statisticka cisla nestaci. Musi byt vule se dohodnout na nejake vizi, ktera by momentalni situaci dokazala vyuzit ve prospech nejen obchodu, ale i vcelaru. VU s.r.o. se dal na cestu zisku a umi si ji razit jednoduse. To se neda ale rici po precteni tohoto vaseho clanku, ktery je vysledkem, jestlize se zacne s rizenymi urazkami.

  Tz. zaverem? Neni vize, jsou jen vyjete koleje v kterych to pekne skripe.

 3. ,,Za socializmu bola kvalita medu na slovensku prísne kontrolovaná" kde, v ktorých laboratóriach, a s akou presnosťou merali rezíduá po antibiotikách v medu pred rokom 1989 ? Merali to vôbec ? Čo všetko kontrolovali okrem toho, na koľko % je splnená dodávka v danej päťročnici ? Koľko je asi tých ,,niektorých včelárov"
  ktorí do dnešného dňa krmia včely antibiotikami ?
  Podľa výkupcov nie sú to len ,,niektorí" ale je ich viac než dosť.

 4. Tomu říkám reklama hypermarketům za vaše peníze na STV.
  Tak hloupý pořad jsem ještě neviděl ani u nás v Čechách.
  Upřímnou soustrast.

  Radek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 70 = 73

error: Obsah je nedostupný !!!