komonicaKomonica biela – Melilotus albus Desr. a Komonica lekárska – Melilotus officinalis(L.) Lam.

Komonica je veľmi dobrá medonosná rastlina. Kvitne od konca júna do neskorej jesene. Darí sa jej na najhorších pôdach, rastie od nížin až do podhorských pásiem.

2 myšlienky k článku “Komonica biela – Melilotus albus Desr.”
  1. To čo je v článku o tejto rastline napísané je pravdivé. Ja naozaj často sledujem nálet včiel na komonicu bielu a lekársku. včely ju rady navštevujú, ale žeby nejak podsatne ovplyvňovala znášku, na to nemá. Jej výskyt je obmedzený na opustené plochy, kde nemá konkurenciu, pretože ona vďaka mimoriadne dlhému kolovému koreňu nemá konkurenciu (vraj jej koreň sa dostane až do 8m hĺbky!?). Moja včelnica je umiestnená na opustenom dvore (stanovište hospodárskych strojov s kamenným podkladom), poskytuje dostatok priestoru pre jej život.
    Ako produkčná medosná rastlina by sa uplatnilalen v prípade, keby bola vysievaná na veľkých lánoch a ponechaná až do doby kým nevysemení a to si poľnopodniky nedovolia, semeno nemajú komu predať. Napriek tomu v prírode je zastúpená a pre včely tvorí akúsi zásobáreň nektáru, na doplnenie spotrebovaných zásob včelstvami. Ak včely majú takúto zábezpeku, na váhe včelstvá nezaznamenajú úbytok, jazýčok váhy je po dlhé dni v rovnováhe a to je cenné. Veď denný úbytok v čase keď včely absolútne nemôžu vyletovať, je až 50-70dag.
    Monika, ak budete mať záujem, v jeseni sa ozvite sa, semeno z obidvoch druhov nazbieram a pošlem. Vysiať ju môžete do voľnej prírody ešte v tom istom roku.

  2. Veľa som otejto rastline počula a čítala- len nieje celkom bežné ju dostať, že? Alebo sa mýlim? Monika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 1 = 8

error: Obsah je nedostupný !!!