Kyselina mravčia je účinný prostriedok proti klieštiku Varroa d., oproti iným chemickým látkám zabíja klieštika v plodových bunkách. K jej výhodám patrí rýchla aplikácia a využiť sa môže v medziznáškovom období – krátkodobým preliečením. Nepopierateľnou skutočnosťou je, že nezanecháva vo včelích produktoch žiadne zvyšky.

13 myšlienok k článku “Súčasné prostriedky používané na aplikáciu KM do včelstva”
 1. Pán Ing. Demeter,
  vážim si Váš záujem a uvedomujem si nedostatky v súhrne prostriedkov na používanie KM. Išlo skutočne o prvý krok, ktorý som musel vykonať pred rozhodnutím o spôsobe liečenia a voľbe odparovača. Teraz sa snažím spracovať graf, alebo tabuľku pre optimálne hodnoty koncentrácie KM v priestore úľa, ktoré budú zohľadňovať veľkosť priestoru, vonkajšiu a vnútornú teplotu v úli, vnútornú vlhkosť, silu a aktivitu včelstva. Od týchto činitelov bude závisieť veľkosť odparnej plochy a teda aj konštrukcia odparovača. Po získaní a potvrdení výsledkov budem taktiež informovať.

 2. Alternatíva liečenia V.d. kyselinou mravčou, resp. k. šťaveľovou je prirodzený prístup k potlačeniu varroázy. Z komentárov, ktoré sú na tejto stránke sa zdá, že sa rieši prvý krok, a to, či je efektívne využívať k. m. alebo k.š. Je potrebne postúpiť k realizácii druhého kroku a to, ako a kedy ich využiť? Na včelstvo pôsobí veľa faktorov, ako je vonkajšia teplota a osadenie včelstiev, či sú v tieni, alebo na slnku, či nedochádza k prehrievaniu vnútra úľov, či sú včelstvá dostatočne silné, aké množstvo kyseliny použiť, akej koncentrácii, ako dlho a pod. Všeobecné poznatky sú, ale pre seriózne závery sú nedostatočné. Myslím, že autor nastúpil správnu cestu, svedčia o tom aj uvedené poznatky. Pán Turčani vlastne potvrdil vo svojom komentári tiež súhlasné stanovisko. Treba si ho vážiť, lebo patrí medzi odborníkov s dlhodobými skúsenosťami. Ja zatiaľ nebudem uverejňovať vlastné skúseností, ale rád sa zapojím do praktickej realizácie. Držím palce všetkým, ktorí to urobia tiež. Vysočan

 3. Pán Mikes,
  prezrite si: http://www.pv.sk/vcely/index.asp
  Predpokladam, že zákaz liečenia na jar je podložený komplexným výskumom a rozbormi. Myslím si, že v Nemecku majú dlhodobé skúsenosti s používaním KM a vedia čo píšu. My nie sme takí fajnoví, ale o ich štandard by sme sa mohli pokúsť. Použiť na jar KM je aj podľa mňa menší hriech, ako používať akúkoľvek syntetickú chémiu / Aero, amitraz, gabon a podobné svinstvá/.

 4. Nevím kdo to vypustil takový nesmysl ale tří týdny po léčení KM (vytažení odpařovačů) jsem si nechal udělat rozbor medu a ten měl obsah KM v normálu .Záměrně jsem je neinformoval aby někdo neměl tendenci polemizovat a teoretizovat.Toto jsem konzultoval s více včelaři,kteří se věnují léčbě KM.Většina z nich krom AER a FUM neléči ničím jiným.I po Gabonu zustávají stopy jak v medu tak ve vosku.
  KM má velkou odpařovací schopnost a za letních teplot velmirychle vyprchá navíc včely ji odvětraji a u nástavkových úlu je dno otevřené .takže co k tomu víc? O znehodnoceném medu z tohoto důvodu jsem neslyšel .

 5. Oprava: preliečenie v jarnom období a medzi znáškami spôsobuje zvýšený obsah KM v mede a tým ho znehodnocuje. Reagujem na pripomienku kolegu Dilita, ktorý má s liečním viac skúseností. Pripúšťa sa len letné a jesenné liečenie KM. Pomýlili má usmernenia veterinárov, ktoré pri vyššom výskyte VD odporúčajú aj jarné preliečenie. Za mylné iformácie sa ospravedlňujem.

 6. Taka mensia brozurka k tej teme by bola aj “[url=http://www.pv.sk/vcely/varroa_podkontrolou.asp]Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou.[/url]”,

 7. Pán Turčáni,
  v najnovšom MV sú správy z Apimondie a okrem iného sa tam píše o výsledkoch v šľachtení VT včiel. V jednom chove je priemerná doba včelstva bez liečenia vyše 7 rokov. Je tam viac zaujímavých informácii. Ak si chcete rozšíriť svoje včelárske obzory, odporúčam Vám objednať si MV.
  Takže okrem iného verím, že sa vyšľachtia aj VT včely.

 8. Starší včelári už nepresedlajú, ale noví by si mohli na to zvyknúť, pokiaľ sa nevyšľachtia varoatolerantné včely.

  Rakyta, Vy naozaj veríte tomu, že varoatoelrantné včely budú naozaj vyšľachtené? Už 200 rokov sa hľadá nerojivá včela, myslíte, že sme ju našli? Nezbadal som ju! Slová treba vážiť, až potom ich dávať na “papier”. .

 9. Ondrej, máte asi Nassenheider. Na internete je veľa informácii o používaní KM, ale v každom rožku trošku. Aj táto tabulka nie je úplná, ale možno pomôže včelárom, ktorí chcú liečiť bez tvrdých liečiv zorientovať sa v odparovačoch a metodike liečenia. Chcelo by to rozsiahly článok, alebo brožúrku. Veľa vedomostí a skúseností v tejto problematike majú dilit a chmelkop. Starší včelári už nepresedlajú, ale noví by si mohli na to zvyknúť, pokiaľ sa nevyšľachtia varoatolerantné včely.

 10. Ondrej, máte asi Nassenheider. Na internete je veľa informácii o používaní KM, ale v každom rožku trošku. Aj táto tabulka nie je úplná, ale možno pomôže včelárom, ktorí chcú liečiť bez tvrdých liečiv zorientovať sa v odparovačoch a metodike liečenia. Chcelo by to rozsiahly článok, alebo brožúrku. Veľa vedomostí a skúseností v tejto problematike majú dilit a chmelkop. Starší včelári už nepresedlajú, ale noví by si mohli na to zvyknúť, pokiaľ sa nevyšľachtia varoatolerantné včely.

 11. Pekne napisane. Ja som pouzival hobru ale je to nanic. Hobra pomaly saje a kym sa to nasiakolo tak to dlho trvalo. Teraz pouzivam tie odparovace co sa daju bezne kupit v obchode. Je tam taka plastova podlhovasta nadobke a flaska opacne s mierkou. Je to super. Rychle a nenarocne na cas. Nahodim jeden nastavok na vrch, polozim odparovac na ramiky a prikryjem deklom a je to.

 12. Pán Turčáni,
  viem že zostanete fumigátor 1 a ja kyselinár. Je jedno, kde kyselinu vlejete, hlavne aby prospela včelstvu a poškodila VD.
  V ponuke je niekoľko odparovačov a je len na včelárovi, ktorý použije. Trh rozhodne za nás oboch.
  Odparovače sa môžu použiť už od teplôt 10 st. C a možno aj menej. Treba vyskúšať a použiť primerane zväčšenú odparovaciu plochu.

  Vdaka za Váš komentár a skúsenosti

 13. Takéto krátkodobé liečenie sa v súčasnosti vykonáva vložením odbalenej doštičky Formidolu, alebo utierkou /handričkou/ zmáčanou príslušným množstvom KM /Dr. Leibig/.

  Pýtam sa, aký je rozdiel medzi namočenou “Handričkou” dr. Leibiga a mojou hobrou? Pdoľa mňa je hobra ešte lepšia ako handrička, lebo hobra pojme väčšie množstvo KM. Pred niekoľkými rokmi ( začal som 1.7) som urobil slušný pokus, 5 včelstiev s KM 65% v hobre (pravidelne dopĺňaná) a 5 bez KM, so sledovaním spádu Vd, potom Gabonu PA 92 a z konečnej fumigácie a záverečným vyhodnotením.
  Jedna nevýhoda pri každom pokuse je, nevieme presný počet Vd v každom pokusnom včelstve.
  Napriek tomu výsledok výsledok vo včelstvách bez KM dopadol oveľa lepšie v druhej skupine, ktorá bola bez KM!? Preto som ju nezaradil do technologického postupu v boji proti Vd.

  Nassenheider papierový knôt dvoch veľkostí

  200 ml
  65 aj 85 % 78 a 94

  Dávkovanie sa dá prispôsobiť úpravou knôtu,

  Pomerne drahý vstup, kúpa pomôcky a pritom nie je to nič iné ako doporučovaná pomôcka (plochá 200 ml fľaštička s 20 cm knôtom, pripevnený klincom na bočnú stenu úľa), ešte bývalým VVU Liptovským Hrádkom. Nie je o nič viac roboty ako s nassenheiderom (aj tu sa musí odobrať jeden bočný plást a možno preto mu včelári nevedeli prísť na chuť. Ak nie je tak, kto ho používa nech napíše.

  Dlhodobá aplikácia KM do včelstva sa vykonáva buď v období poklesu plodovania na jeseň /9.-11. mesiac/, alebo na jar pred intenzívnou znáškou /3.- 4. mesiac/

  Ak sa nemýlim, v návode pri použití KM nie je vysoká teplota,ale nemá byť ani pod 20˚C, ak sa to nerešpektuje, potom je to pre včelára zbytočná práca náklady navyše. Ak tomu pridáme oveľa nižšiu účinnosť ako je u iných používaných prostriedkov, potom…..?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

49 − 44 =

error: Obsah je nedostupný !!!