Štefan Závodník – je a bude nezabudnuteľná osobnosť slovenského včelárstva

Napísal lacosebosik v . Zaradené v História - Osobnosti včelárstva

0
0
Tento obah je prístupný len pre členov stránky.

Značky:

Trackback from your site.

Komentáre (3)

 • Ondrej

  |

  0

  0

  „Pane ratuj nás, hynieme…“ – to je priznacne pre nasu situaciu vo vcelarstve na slovensku dnes 🙂

  Odpovedať

 • Prokop

  |

  0

  0

  Pre zaujímavosť prikladám krátky životopis Jozefa Bieleka, autora prvej biografie pána Závodníka:
  Jozef Bielek
  * 27.júla 1830, Turzovka ( osada Predmier)
  + 28.mája 1898, Dohňany
  – bolešovský kaplán a národovec
  – Pochádzal z učiteľskej rodiny.
  – Študoval na Gymnáziu v Žiline, Szolnoku a Komárne. Za klerika bol prijatý do seminára v Nitre.
  – V roku 1853 nastúpil v Trenčianskej Župe, do Lednice za kaplána. Odtiaľ odchádza ako kaplán do Bolešova a z Bolešova putoval do Púchova.
  – Ako príslušník cirkevnej literárnej školy slovenskej pomáhal dvíhať ducha nielen svojich farníkov, ale aj ostatného pospolitého slovenského ľudu. Vidiac neutešený stav roľníctva, pomáhal radami a odbornými článkami. Hľadal cestu k prenikaniu moderných poznatkov do roľníckych hospodárstiev, najmä v ovocinárstve, obrábaní pôdy.
  – Pre obohatenie duchovného života preložil dielo F. Hunolta: „O kresťanskej morálke“.
  – Pre obohatenie pôvodnej slovenskej biografie je prínosom jeho biografické dielo: „Krátky životopisný nástin“, vydané v roku 1881, venované pružinskému farárovi a národovcovi Štefanovi Závodníkovi k jeho 40 ročnému farárovaniu.
  – Z ďalších Bielekových prác sú zaujímavé nasledovné: „Niektoré spôsoby zárobkov pobočných, alebo ako môže roľník…“, „Pane ratuj nás, hynieme…“, „Cestou kríža k nebesiam…“, „Reči príležitostné“.
  – Bol podporovateľom slovenskej katolíckej spisby, pomáhal, radil, povzbudzoval, učil slovenských roľníkov gazdovať a kultúrne žiť.

  Odpovedať

 • MilanBencúr

  |

  0

  0

  Pred dvadsiatimi rokmi skončila éra záruk, ktoré včelári celé dvadsiate storočie sami sebe garantovali. Je priam neuveriteľné, že slovenská včelárska obec splodila za posledných 140 rokov svojich básnikov, ktorým sa v dnešnej dobe GPS, PDA a počitačov nikto nevyrovná. Viem, že slovenský včelár nie je človek, ktorý sa proti dnešným praktikám vzniku dvoch včelárskych organizácií postaví, ktorý sa pokúsi riskovať a revoltovať. Po bohatých skúsenostiach však vie, že iba jediná, jednotná a supermocná včelárska spoločnosť má právo na život. Vôbec nesúhlasím s tým, aby si Spolok privatizoval našu včelársku históriu pre seba a zároveň sa účelovo vyhýbal pozitívnemu hodnoteniu najúspešnejšieho obdobia slovenského včelárstva v druhej polovici 20.storočia.

  Odpovedať

Zanechať komentár

You must be logged in to post a comment.