Tvoj Pán povedal včelám: „Urobte si príbytky v horách a svahoch i tam, kde ľudia pre teba príbytky postavia. Jedz zo všetkých plodov, nasleduj svojho Pána po cestách, ktoré sú všetky schodné. „Zvnútra zeme vychádza nápoj, ktorý má liečivú silu. V tom sú znamenia pre uvažujúcich ľudí“. Korán, 16.kapitola, 68. a 69.verš.

9 myšlienok k článku “Od duplovaného béčka k alpskému úľu”
  1. Vasilisa, prax, ktorú ty tu popisuješ ako svoje skúsenosti, si ukradol z odborných včelárskych prekladov a pretože neuvádzaš autora, schovávaš sa za prezývku. Priateľ Bencúr tu však rozvádza témy, ktoré má vo svojej praxi overené, preto mu autorstvo prináleží. Ak máš o tom pochybnosť tak cituj kapitoly, z ktorej literatúry jeho články pochádzajú. Samozrejme vydaná literatúra nesmie byť staršia ako ako autorské práva. Šírenie poznatkov vo včelárstve, priateľom Bencúrom, nikomu neprekáža, iba tým, ktorí vo včelárskej osvete a vo včelárskej praxi nič nedokázali.

  2. Bencúr a zase len teoretizuješ. Ak včeláriš v horských podmienkach mňa zaujíma ako sa uplatňuje viac nadstavkové včelárenie tam. Nemáte tam búrlivé znášky.
    Ja neviem kto to je Bencúr a ani Lego. Tak nech Ťa netrápi kto je Vasilisa. Od týchto dvoch pánov čítam na škodu veci len teóriu ako by sa málo včeláriť, ale nie ako sa včelári. Napísaný článok je prevzatý z literatúry tak by bolo dobre uviesť aj autorstvo.

  3. Vasilisa. Keď “teoretik Bencúr” začal šíriť včelársku osvetu na tejto stránke niekedy pred piatimi rokmi, tak už vtedy reagovali s nevôľou mnohí praktici, pretože nemali ani len tušenia o tom, že sú aj iné technológie včelárenia ako tá duplovaná, ktorá im bola ako jediná vnucovaná od začiatku 20. storočia. Zabudlo sa na sčítaného Ľudovíta Mikuláša z Jelšavy, na ktorého včelnicu sa chodili učiť včeláriť vedecké kapacity československého včelárstva už za prvej republiky. On bol priekopníkom dnešných staronových, podľa mnohých moderných, amerikanizovaných nn technológií, pretože sa to dnes nosí. To, čo ty tu prezentuješ ako svoju prax, to “teoretik Bencúr” na tejto stránke dávno popísal a má to odskúšané. Stačí sa v archíve vrátiť k jeho článkom z pred pár rokov. Je zakladateľom PSNV.SK a propagátorom NN včelárenia v akejkoľvek podobe. Preto neposudzuj keď ho nepoznáš a podpíš sa pod svoj názor svojim menom, ako on.

  4. Teoretik Bencúr sa nám prejavil. Od zimy som o tvojom včelárení neprečítal ani slovo. Nože aj trocha tvojej praxe tu uverejniť by bolo potrebne.

  5. To môžem aj ja len potvrdiť, že ak rozoberiem úľ Optimal bezfalcový a poskladám ho a za hodinu by som išiel znova doň, tak bez páčidla ho nemám šancu rozobrať. Tí čo tomu neveria, nech si to idú k takému úľu odskúšať. Mám úľe na veternom stanovišti a pred 2 rokmi preletel cez nás silný výchor, no úľomi ani nepohol. 🙂

  6. Keď sme sa tu pred niekoľkými rokmi bavili o bezfalcových úľoch Optimál a Langstroth, tak niektorí priatelia začali spochybňovať takéto konštrukčné riešenie tvrdením, že ich rozoberie vietor na záhrade. Včely majú od prírody danú jednu vlastnosť, že vo svojom obydlí tmelia (zlepia) škáry propolisom. Takými škárami sú aj styčné plochy medzi nadstavkami, ktoré spoja propolisom dohromady a každý môže s bezfalcovými úľmi kočovať rovnako bezpečne ako s falcovanými. Bez vypačovadla sa včelár nezaobíde a je jedno, či má úle tenkostenné alebo uteplené. Je praxou overené, že ak včelstvo narastie do šiestich nadstavkou, tak v horných troch medníkoch čaká na vyberanie 45 kg medu a ja pochybujem, že by úľ s takouto hmotnosťou bol labilný, pritom sa ešte nestalo, aby ho odniesol vietor v Alpách alebo na Kaukaze v ruských horách, kde včelári túto úľovú zostavu používajú. Dnes stavajú včelári aj desať nízkych nadstavkov na seba a vietor im preto úle neváľa. Načo je nám uteplený, ťažký, masívny, falcovaný úľ, ktorý na podstavci v záhrade dobre sedí, keď bezpečnostné konštrukčné riešenie bezfalcových tenkostenných úľov dávno vyriešili samotné včely a dokázali nám, že prezimujú aj v papierovej škatuli od topánok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

11 − = 4

error: Obsah je nedostupný !!!