U včiel sú vyvinuté niektoré pudy, z ktorých zvláštnu dôležitosť pre včelára má pud shromažďovací. Tento pud je príčinou, že včela sa snaží nadobudnúť čím viac zásob, ktoré potrebuje včelstvo pre zaistenie svojho života.

7 myšlienok k článku “Ako zabrániť rabovačke na včeliene”
 1. Ten článok je výborný, sú to fakty a je aktuálny dnes tak isto ako bol aktuálny vo svojej dobe. Môžme sa pousmiať nad rétorikou, ale tá zodpovedá vývoju jazyka tej doby. Jednotlivé postupy včelári používajú vo svojej technológii aj dnes. Ani vedecká literatúra nič praktickejšie neuvádza. Zložitejšie to je pri tichej rabovačke, ktorú možno pozorovať vo včelíne a v kočovnom voze, kde sú úle uložené tesne vedľa seba a včely prenášajú zásoby doslova pešo po letáči z jedného úľa do druhého. Okrem toho, včela je predurčená k dorábaniu medu a “rabovačka” k tomu patrí. Už dávno vieme, že včela má centrálnu, periférnu a sympatickú nervovú sústavu. Vo včelstve existuje súčasne špecifická sústava spojov medzi jednotlivými včelami, ktorá spája celé spoločenstvo. Prijíma signály, odpovedá na podráždenia, usmerňuje pohyby včiel a zlaďuje ich činnosť. Rabovačku nemožno zrovnávať s ľudskými neduhmi. Ona je len prirodzeným výsledkom “bezdrôtovej” nervovej sústavy včelstva, ktorá funguje ako “vysielač” a “prijímač”.

 2. Prečo známkujete tieto príspevky? Je vlastne retrospektíva minulosti ako naši predkovia pre asi 60-70 rokmi videli problémy pri ošetrovaní včelstiev.
  Rady pre včelársku verejnosť sú naozaj “svojské”, ktovie či aj pomáhali?

 3. Pridal by som ešte jednu radu (ZLOMYSELNU), ktorú som vyčital tiež s nejakého starého časopisu:
  Ak zistiš, že ti cudzie včely rabuju tvoje včelstva, tak posyp
  letače praškom na pranie. Tak sa rabujuce včely už ani do
  vlastných uľov nedostanú, lebo ich domáce stražkyne budu
  považovať za cudzie.

 4. Zaujal ma bod 4. ze aka je podobnost vciel z ludmi, aj ludia ked uz raz kradnu tak sa to tazko oducia, tak to bolo za minuleho rezimu, ale nie som za trest smrti ale urcite obmedzenia maju byt aby sa take typy uz nedostali k moci.
  Ospravedlnujem sa ze tento komentar mozno nema nic spolocne so vcelarstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

77 + = 81

error: Obsah je nedostupný !!!