V každej včelárskej literatúre a časopisoch sa dočítame, že dobrý úľ má vyhovovať biologickým požiadavkám včelstva i technologickým požiadavkám včelára. Sú to náročné kritériá, ale keď zhrnieme ľudské poznanie vo včelárskych technológiách, tak sú splniteľné.

13 myšlienok k článku “Vlastnosti dobrého úľa”
 1. Úle si vyrábam len pre seba s vlastnosťami dobrého úľa, ktorý ma štvorcový pôdorys, jednoduché steny bez falcov a je zásadne z dreva. Výška rámika nie je dôležitá, tá súvisí s technológiou včelárenia.

 2. Vážený pán Bencúr!
  Zaujal ma Váš článok, nakoľko včelárim na takej istej rámikovej miere ako Vy-Tatran B. Mám ale úle s pevným plodiskom a dvomi nadstavkami uloženými vedľa seba, ktoré majú po šesť rámikov. Takéto som zdedil. Je medzi nimi medzera, sú nevhodné a preto chcem celé kláty prerobiť na Váš spôsob. Chcem od Vás kúpiť jeden celý kompletný úľ s tromi nadstavkami, uteplivkami, peľochytom,vekom,… Som z Bánoviec nad Bebravou a rád by som prišiel k Vám po pár cenných informácii a nový úľ. Ak je to možné povedzte cenu a termín stretnutia, e-mailovú adresu, prípadne telefón. Ďakujem. S pozdravom Peter Marko

 3. priateľu “lego” mohol by si nejako od tvojho suseda popísať technológiu včelárenia systémom “Dadant” a podeliť sa s nami mladšími včelármi? Já som tento rok 2 včelstva spravil na Dadant, ale ešte nemám dosť skúseností týmto systémom na celý rok.

 4. Môj priateľ, sused, už 23 rokov včelári technológiou Dadant, vychytal všetky muchy a nemenil by ju za nič na svete.

 5. .Ak táto technológia bude niekedy prístupná aj drobnému včelárovi na Slovensku, tak je úplne bezproblémové prejsť na technológiu včelárenia Dadant.

  Ing. Kvetoslav Čermák už cca 10 rokov skúšal technológiu a úle Dadant.Tento rok definitívne s dadantom končí a prechádza na nízkonadstavkové včeláranie. Nie je všetko zlato, čo sa blyští.

  Mladší včelári si predstavujú, že príroda je vždy taká prajná ako posledných 28 rokov.

 6. Úľ Dadant a technológia Dadant sú dve rozdielne veci. Tým chcem povedať toľko, že na akejkoľvek vysokej miere môžem použiť v medníku polovičné rámiky a včeláriť technológiou Dadant. Čiže na B-čkový rámik v plodisku 420×275 mm použijem v medníku nízky rámik 420x170mm alebo 420x220mm. Môžem si vybrať. Dnešné poznanie vo včelárskych technológiách umožňuje včelárovi používať technológiu s rovnakými rámikmi vo všetkých nadstavkoch. Lány repky ženú včelstvá v ich rozvoji takým prudkým tempom, že pre včelárov nie je problém mať včelstvá na miere “B” v troch a štyroch nadstavkoch.

 7. …Ak táto technológia bude niekedy prístupná aj drobnému včelárovi na Slovensku, tak je úplne bezproblémové prejsť na technológiu včelárenia Dadant.

  Mam tomu rozumiet, ze nie je problem dat nizky nastavok na med ulu Dadant na nase slovenske B ule ?

 8. Mňa vždy poteší keď má každý rámik v medníku aspoň 3 kg medu a zo včelstva vytočím kanvu medu. Takže hmotnosť medníka záleží od znášky a nie od výšky rámika. Viem čo chce martin svojou otázkou povedať. Odpoveď je veľmi jednoduchá : každý úľový systém je vynikajúci, len včelár musí poznať technológiu včelárenia v ňom. Popisovanú technológiu otáčania plodiska o 180 stupňov prevzali od našich starých starých otcov nn-včelári a začali prehadzovať nadstavky. A keď vytáčam med v kočovnom voze alebo vo včelíne, tak beriem z medníka každý druhý rámik, ktorý nahradím prázdnym, aby som tie plné čo najviac odvčelil, takže mám radosť keď držím v ruke taťký rámik plný medu a hmotnosť plného medníka je pre mňa nepodstatná. Hmotnosť medníka je dôležitá vo veľkovčelárstvach, kde farmár používa výklzy a vytáča med s celým nadstavkom. Ak táto technológia bude niekedy prístupná aj drobnému včelárovi na Slovensku, tak je úplne bezproblémové prejsť na technológiu včelárenia Dadant.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

67 + = 68

error: Obsah je nedostupný !!!