Efektivita produkce pohlavních kast včelstva Je dávno známou skutečností, že matka si své dominantní postavení ve včelstvu udržuje produkcí mateří látky, která inhibuje vaječníky dělnic a fyziologicky je tak kastruje. Kdyby tomu tak nebylo, byly by dělnice schopny klást neoplozená vajíčka a chovat vlastní trubce. Je prokázáno, že před rojením se ve včelstvu hojně vyskytují silně dominantní včely, se značně vyvinutými vaječníky, tzv. trubčice.

3 myšlienky k článku “Současná a nově navržená opatření proti rojení včely medonosné(4)”
  1. Tempo uverejňovania jednotlivých častí článku je pomalé, sezóna je už tu a sú včelári, ktorí by ju chceli vyskúšať. Čakať ďalší rok je zbytočné spozdenie, včelári každú “dobrú radu”? ako bojovať s rojovou náladou chcú uplatniť vo svojom programe.

    Je tu určité rizoko z premnoženia klieštika, pretože chov takého množstva trúdov bez ich likvidácii vyrezávaním trúdieho plodu hrozí reálnym premnožením VD. Toto všetko je len predpoklad a ak metódu nevyskúšame, bude včelárov dráždiť a dostanú sa tak či tak k nej (npr. Včelařství) , preto podľa môjho názoru treba túto metódu “obmedzenia rojenia” predložiť včelárom a dosiahnuté výsledky publikovať.
    Ja osobne mám na metódu kritický pohľad, mám vypracovanú metódu zabránenia rojeniu na opačnom princípe, práve nedať šancu včelám chovať trúdí plod (len plásty bez TB), ale jedno aj druhé je ťažké.

    Lenže obidve metódy sú v rozpore so životným cyklom rozmnožovania všetkého hmyzu, k zachovaniu rodu potrebujú mať primerane jedincov samčieho pohlavia.

  2. Názov článku veľmi zaujímavý, ale obsah asi veľmi vedecký a na míle vzdialený od praxe. Ak je v ňom nejaké konkrétne poučenie, alebo užitočná informácia ocenil by som záverečný súhrn. 😕

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 23 = 28

error: Obsah je nedostupný !!!