Je to už veľmi dávno, čo som si z rôznych kníh, včelárskych zápisníkov starých i 30 či 40 rokov, časopisov a iných dostupných informácii zostavil malú knižočku, pozostávajúcu z rôznych tabuliek, čísel, o včelách, včelích produktoch.

11 myšlienok k článku “Prehľad úľových rámikových mier, ich úžitkovej plochy u nás a vo svete”
 1. Určite TETRA-PACK-y sa dajú použiť ako oplodňiačiky… Ja mám z nich urobené veľkoobjemové rámikové kŕmidlo – 3l (resp.6l).
  Aj tie OP čo máte tu na stránke sú dobrým riešením, ale človek stále niečo vymýšľa a špekuluje, tak už dosť dlho sa pohrávam s myšlienkou konštrukcie OP z PET-fľaše. Nejaké nápady už mám, len ich zostáva zrealizovať.
  OP osadzujem tak isto ako Vy, prijateľnosť MB je takmer 100 %-ná.
  Uvedený článok vyhľadám a dám na stránku.

 2. Lacko, ja som v r. 2000 na str.92 uverejnil návod na výrobu oplodniačika: “Oplodniačik zadarmo”. Oplodniačiky som skúšal po dve sezóny a odchoval som aj niekoľko matiek. Základom oplodniačika zadarmo je obyčajný obal na mlieko, či OD džúsOVy s patentným uzáverom využitým ako letáčik a na dva plástiky a v zadnej časti malý obal 200ml na džúsy ako kŕmidlo.
  Chov bol problematický i keď možný, bolo ťažké pripraviť doňho osadenstvo včiel.
  Ja stále považujem za najlepší spôsob pre chov matiek dva rámiky takej rám. miery akú používam, v 95 mm širokých komôrok, s oddeliteľným dnom kvôli čisteniu a dezinfekcii, či už prispôsobením úľovej debničky, alebo úľ v podobe ležana, ja v jednom takom ležane mám až 14 komôrok a chov sa mi darí.
  Výhoda spočíva v tom, do komôrky vkladám 1 plást so zásobami, so zaviečkovaným plodom a mladými včelami, k tomu 1 rámik s medzistenou a mladú matku alebo MB. Je ideálne oplod. M na takomto rámiku s plodom od ml.M a včelami pridávať do včelstva, ktoré to potrebuje.

  Ak si nájdeš čas, mohol by si preskenovať článoček na web. stránku. Anton

 3. Kolega Albín,
  ja sa pohrávam s myšlienkou použiť PET fľaše ako oplodniačiky, hoci mám styrodurové. Ale tu ide skôr o akýsi test – v čom všetkom dokážu včely existovať – resp. oplodnenie matiek

 4. Vynikajúci článok, ktorý dokumentuje vyspelosť slovenských včelárov v minulom storočí. Taký Natšinov ležan je možno z dvadsiatych rokov minulého storočia, ale technológia včelárenia v tejto úľovej zostave zodpovedá dnešnej technológii NN-včelárenia.

 5. Alebo to bude najnajpravdepodobnejšie tým, že niekedy použil krabice od whisky, niekedy od masla a inokedy krabice od nábojov. Keby žil v sučastnosti, tak by určite použil krabice od PeCečiek a oplodňačiky s PET fľaši 😆 😆 😆

 6. Podľa tohoto odkazu [url=http://website.lineone.net/~dave.cushman/lang.html]http://website.lineone.net/[/url]

  je tých mier na Langstroth až, až… prakticky každý kút sveta má svoj vlastný rozmer Langstrotha 😆 😆 😆

 7. No keď je tam Slovenské A,B,C, možno by nebolo od veci aj u úľa Langstroth uviesť všetky výšky:
  výška rámika/úžitková plocha
  137/108
  159/130
  185/156
  232/203
  285/256

  Dĺžka je správne 448/428

  Ešte tam chýba OPTIMAL:
  420×170 =úžit. plocha 404×152
  a
  420×275 =úžitková plocha 404×257

  myslím že ich čoraz väčšie rozšírenie by si to zaslúžilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

6 + 4 =

error: Obsah je nedostupný !!!