Prichodí obdobie, keď každý včelár by mal v priebehu leta previesť v niektorých včelstvách, kde už staršie matky strácajú svoj biologický potenciál pre zdravý rozvoj včelstva ich vymeniť. Pokiaľ to neurobí včelár, túto výmenu za neho urobia včely. A tie využijú dve možnosti. Buď sa vyroja ak je včelstvo v sile, alebo starú matku vymenia tzv. tichou výmenou.

2 myšlienky k článku “Úprava PVC klietky na značenie včelích matiek”
 1. nechcem mudrovať, ale považujem takto značiť matky za zložité. (prerábať klietku, pritlačiť na plást) je tam vela včielok a matka sa zrejme nepostaví do polohy vhodnej na značenie. Ja matku odoberiem štipcovou klietkou a vypustím vo včelíne na molitan pod značkovaciu klietočku a mierne pritlačím a označím koncom zápalky na ktorej je 0,5-1mm farby ani hustej ani riedkej a zasa ju odoberiem štipcovou klietočkou čo trvá 2-3 min. potom ešte chvílku počkam nech farba lepšie odvetrá a možem ju vpustit na rámik z ktorého som ju vzal. Je to jednoduché a rýchle aj spolahlivé. Značit matku v ruke si netrúfam.

 2. Váhal som, či mám komentovať tento spôsob značenia matiek, ale každé spôsob umiestnenia farebnej značky alebo terčíka z umelej hmoty na hruď matky, má svoje úskalie a rizoko. Každý kto značí matky má “svoj najlepší spôsob”, ktorý doporučuje iným.
  Ja som si pred pár rokmi vyrobil sieťku z dvoch dielov, ktoré sa do seba zasúvali amatku som mal fixovan medzi dvomi sieťkami. Bolo to opatrenie proti obráteniu matky pri jednej sieťke bruškom hore. Pri dvojitej sieťke mohla byť matka v akejkoľvek polohe, vždy sa dala otočiť hruďou k očiam. Dvojitá sieťka mala nevýhodu v tom, že po priklopení sieťkou matky, sa prejavili aj negatíva, podloženie druhej sieťky pod prvú, matka často vycúvala. Prestal som s tým.

  Teraz to jednoznačne u mňa vyhral spôsob značenie matiek v “ruke”, lepšie povedané v prstoch ľavej ruke. Spôob ako to robiť nájdete na tomto webe.
  Väčším problémom pre včelára ale i matku samotnú je použiť farbu alebo lepidlo pre opalitovú značku z čoho je farba či lepidlo vyrobené, Ak je vyrobné zo syntetických riedidiel, vždy hrozí riziko usmrtenia matky a to aj tzv. značiacej fixky. Jednak často vybledne a tamvšie farby dobre na hrudi matky nevidieť.

  Ak používam farbu, tú vždy treba priperaviť, lebo hustne, musí sa počkať kým celkom nevyprchá acetón a i tak sa mi často stalo, že pre včely ich matky bola cudzia a zabili ju. Dalo sa to pred včelami zakumuflovať pretretím značky medom z plásta, pomocou prsta. Včely med zlízali a matka z toho vyšla bez ujmu. No nebolo to ono a prestal farby acetónové farby používať.
  Teraz jednoznačne už roky vyhráva korekčná emulzia Aqua vyrobená na báze vody (sú aj iné)! Škoda, že je len biela, iné fyrby sa dajú pripraviť vtrením temperovej farby do korečnej, sú včelári, ktorým stačí biela farba, aby matka bola dobre viditeľná.
  Korekčná farba pomerne rýchlo uschne a matku môžem ihneď umiestniť medzi včely bez toho, aby čo len si ju všimli.

  Značiace ceruzky, je to dobrá vec, lenže aj tu nepoctiví výrobcovia a dodávatelia tovaru použijú riediacu časť acetón a včely potom reagujú na ňu ako na obyčajnú farbu. Viem o prípade keď dobrý včelár prosil o matku a prezradil, že pri značení mu obsah z pera vytiekol podľa všetkého do prieduchu a matky v momente skolabovala. Vidíte nič nie je 100%, ale korekčná farba u mňa už roky funguje bez problémov. Anton

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 4 = 5

error: Obsah je nedostupný !!!