Odoberanie medových plástov po znáške obsadenými včelami je zdĺhavé ale i namáhavé a hlavne bolestivé, ak sú včely „neposlušné“, silne pichavé. Ideálne je odoberanie odvčelnených debničiek, ktoré sú prakticky bez včiel. Slúžia k tomu k tomu tzv. medzidná (Md) s výklzmi, ktoré umožnia vyprázdnenie včiel z časti úľa, ktoré chceme vytáčať. Potom práca bez zmetania včiel je efektívna a bezpečná.

11 myšlienok k článku “Pomôcka na zakladanie medzidien s výklzmi pri medobraní”
 1. Ten čo to napísal neodoberal med pomocov výklzov. Už neraz som upozorňocval na to, že ak nad výklzom ostane plod alebo náhodná matka (aj neopodnená), efekt výklzov je minimálny. Ak toto včelár dodrží výsledok odvčelnenia je vynikajúci. Včelári bez materskej mriežky nech radšej neuvažujú o výklzoch. Anton

 2. Vo včelárskom fóre som čítal , že cca 20% včiel aj tak zostane v medníku. ( skúsenosti jedného včelára ) Je to tak ?

 3. Veď som presne “technicky” popísal, na akom princípe výklz funguje. Celá technika pôsobí len a len v tom malom triku, že včely nemôžu žiť v spoločenstve bez meterskej látky. Možno ste čakali, že vo výklze budú nejaké klapky, ktoré by zamedzili zpätný návrat včiel do medníka. Nič také! Anton

 4. Gazo, tomu sa povie, že pre stromy nevidíš les. Pán Turčáni tvrdí, že medzidno oddelí plodisko od medníka tak, že materská látka sa nedostáva do medníka a včely opúšťajú medník a idú za materskou látkou. Materská látka je “zjednocujúci faktor” včelstva, feromón, ktorý drží včelstvo pohromade a dáva mu “pocit spolupatričnosti”. Ten výklz nie je “technicky” postavený tak, že by včely nemohli prechádzať výklzom aj späť do medníka – ale keďže výklz mám malý priemer – neprepustí materskú látku do medníka a včely majú pocit osirelosti a idú za matkou – to je ten “technický” princíp, ktorý hľadáš. Továrenské výklzy sú trochu “technickejšie – majú viac vstupov a jeden výstup, čiže opačný pohyb je pre včely sťažený. Ale princíp odvčelenia medzidnom je, podľa pána Turčániho, v absencii materskej látky a následnom pohybe včiel za materskou látkou. To vysvetlenie má určite logiku a je podopreté rokmi skúseností.

 5. Zaujímavé, ja som však chcel skôr vedieť ako presne funguje “technicky”ten výklz, že cez neho včely pejdu jedným smerom ale späť už nie.

 6. Vždy keď píšem o výklzoch, zdôrazňujem jednu vec, včely opúšťajú priestor na medzidnom, ale i npr. medník odložený na dlhšiu dobu (môže to byť už 20 min.) mimo úľ na kozlík sa chovajú rovnako ako v medníku oddeleným medzidnom s výklzom od plodiska. Prestane totiž prúdiť od matky medzi včely nad Md životodarná miazga t.j. materská látka, ktorá udržuje vo včelstve harmóniu spokojnosti.

  Tento fakt využíva včelár pri odvčelnení medníka od včiel, pričom im pomáha výklz. Je jedno akého tvaru je, dôležité je, že včelám dovolí skoro hromadne opúšťať medníkový priestor, bez ohľadu na tvar výklzu a počet otvorov. Je jasné, ak otvorov je viac dokážu sa včely rýchlejšie presunúť tam, kde je pre všetky dostatok materskej látky. Aby skôr reagovali na chýbajúcu ML Je im srdečne jedno, či tam zanechajú svoje ťažko nadobutnuté zásoby, v tom momente potrebujú ML, k čomu im pomáhajú aj kontaktné otvory, v mieste kde vchádzajú do výklzu.

  Prečo sa včely nevracajú cez výklz nazad do medníka? Jednoducho nemajú sa prečo vracať, nemajú tam Ml, ktorá by ich lákala, i keď je tra dosť úľovej vôni. Nie vôňa je tým médiom, ktorá by usmerňovala včely.
  Ešte jedna poznámka, ak by na MD bol iba otvor napr. priemer 20mm, tak včely budú žiť v medníku i naďalej, lebo aj cez malý otvor bude do medníka prúdiť ML.
  Raz sa mi stalo, že som vložil výklz pod medník, no zabudol som otvoriť vchod do výklzu a napriek tomu včely medník do rána opustili. Ako? Jednoducho cez otvorené očko na úľovej debničke a po prednej stene úľa cez hlavý letáč do plodiska pod medzidno. To svedčí o tom, že k odvečelneniu medníka postačuje aj úľové očko a npr. môžeme založiť fóliu, ktorá oddelí plodisko od medníka. Anton

 7. Ďakujem pán Turčáni!
  Prosím Vás, ešte mi stručne vysvetlite, ako to funguje,že sa včely nedostanú späť do medníka cez výklz.
  A ďiki aj Stevemu, ak sa mi to nepodari, alebo nestihnem tak si ich kúpim. Chcem totiž zatiaľ len dva a nechce sa mi to obiednávat, kôli poštovnému.

 8. No nie je to žiadna veda. Tie priamočiare výklzy, ktoré vidíte na obrázkoch som si robil sám.
  Treba mať tenký vhodný plech nor. hliníkový. Nastrihajte si plech s plochou š.= 100mm, d.= 120mm. Plech najskôr ohnite v rozpätí asi 60mm do pravého uhla, a na ohnutých častiach znovu ohnite do pravého uhla s výškou 7-8mm. Dostanete základ široké, nízke “účko” s ušami, ktorými výklz prinitujete k podkladu.
  Skôr však vložte úzke dlhé “véčka” v počte 3 ks na každý koniec, tak aby otvory medzi jednotlivými véčkami bol 7mm. Ak by základňa bola robená z tenkého plechu, tak sa véčka dajú priletovať, ak budú z Al plechu, musíte ich vlepiť vhodným lepidlom.
  Po zaschnutí v strede uhlopriečok vyvŕtajte 8-10 otvorov, priemeru napr. 2mm. Hotový výklz prinitujte-priskrutkujte na medzidno z vnútornej strany, ale skôr urobte na dne otvor priem. 20-30mm a pripevnite pliešok na zatváranie otvoru na čas, keď Md budete používať na niečo iné. Anton

 9. Nič si nepotrebujete zhotovovať (jedine, že neviete čo s časom 🙄 a potrebujete ho nejako zabiť). Stačí si kúpiť osvedčený 8-cestný výklz a ten pripevniť na medzidno. Steve

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

67 − = 62

error: Obsah je nedostupný !!!