Označovanie medu upravuje Potravinový kódex Slovenskej republiky, predovšetkým v druhej hlave druhej časti a v deviatej hlave tretej časti. Vo všeobecnosti sa za označovanie potravín považuje písomné uvedenie údajov, ochrannej známky, obchodnej značky, vyobrazenia, piktogramu alebo symbolu, ktoré sa týkajú potraviny a sú umiestnené na akomkoľvek obale, nálepke, prstenci a inde alebo v sprievodnom dokumente, oznámení alebo upozornení, ktoré potravinu sprevádzajú.

4 myšlienky k článku “Označovanie medu”
  1. Upozorním na tento nesúlad komisiu v Bruseli. V minulosti sa výraz "umelý med" v colnej legislatíve vyskytoval, ale nečakal som že sa vyskytne aj toho roku. Výraz umelý med je totiž 1188/2004 zakázaný. Keď je umelý med predávaný ako prírodný, logicky sa to považuje za falšovanie. Taký prípad už na Slovensku bol. Inak analýza C4 cukrov vôbec nie je jednoduchá a lacná záležitosť a prítomnosť niektorých pridaných cukrov nemusí vôbec zachytiť. Vyššiu výpovednú hodnotu má podľa mňa stanovovanie enzymatickej aktivity, príp. iných látok ktoré do medu pridávajú samotné včely.

  2. Velmi mě zajímá označování med a přinejmenším definice EU a její nařízení. Na [url=http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:058:0001:01:CS:HTML]tomto[/url] odkazu je například definice umělý med a přírodní med smíšený s umělým. Tz. že med s příměsí cukrovarnického produktu je považován v obchodním světě EU za "umělý med". Je velmi pravděpodobné, že jednostranná funkce 1188/2004 a vedle jiného označení medu v EU jakým je "přírodní med" a "umělý med" FIGURUJE v databázích importů do EU. CO SE STANE, KDYŽ JE UMĚLÝ MED PRODÁVÁN JAKO PŘÍRODNÍ MED? Je porušena 1188/2004 a ta se po analýzách na C4 cukry prokáže jednoduše. Samotný boj za míchání medů z EU a s mimo EU považuji za banální oproti falšování medu.

  3. Vami spomínaná legislatíva sa týka len krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, ale patria do tzv. európskeho ekonomického priestoru. Tieto krajiny nemusia mať na rozdiel od členských krajín EÚ slovo med v legislatíve striktne vyhradené pre produkt včiel a tak ho dopĺňajú slovom "prírodný". Predpokladám však, že pri nahlasovaní do Eurostatu je takéto označenie jednoducho synonymom slova med. Výnos 1188/2004 má čo sa týka označovania medov prioritu a ten označenie "prírodný med" nepozná.

  4. Prosím autora článku aby se zde vyjádřil k jedné definici v EU a tou je definice "Původní produkt" EU. Položkou je nikoli med, ale "přírodní med" a tento název podle mého názoru jak jsem pochopil z dokumentu [url=http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:131:0001:01:CS:HTML]EURLEX[/url] např. na mohou používat statistické úřady stejně, jak výrobci a zpracovatelé medu, za dodržení podmínek které stanoví "Protokol o definici pojmu původní produkty". Děkuji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 4 = 3

error: Obsah je nedostupný !!!