Lákala mňa výstava Techagro v Brne a sľuboval som si nové zážitky vo viere, že dojmy budú stáť za to, aby som meral cestu z N. Zámkov do Brna.. Chudoba v českom i slovenskom včelárstve sa odrážala od megalomanských strojov hodných tretieho tisícročia pre RV. Ešte nikdy na brnenskom veľtrhu podľa môjho názoru nebolo privezenej a sústredenej toľkej super techniky.

3 myšlienky k článku “Dojmy z výstavy Techagro Brno”
 1. Možná jen poopravím nad Moderním včelařem bdí z velké části již redakční rada. A alergie není ten pravý termín, který přisuzujete mgr. Protivínskému. Za tak deset a možná více let se dojde nato o co vlastně včelařům pod velením stále staronového dnešního vedení ČSV při krachu Včely Předboj sdělil. A to vysvětluje mgr. ve svých článcích v MV stádu obecních včelařských a poslušných oveček velmi jasně. Jo iniciativa byla, ale VIII. sjezd ČSV byl jaksi natvrdlý. A názor jedince za pultíkem a mlčení sjezdu při něm znamenal souhlas, že [url=http://i2j.webpark.cz/]demokratická iniciativa (I2J)[/url] se bude v ČSV považovat za útok nani. Styděl jsem se za ČSV – Praha Křemencova ul. resp. za Peroutku natolik, že jsem vystoupil a nejsem již členem ČSV. Vystoupila také semnou na území okresu v kterém včelařím každá skoro desátá včela. 🙂 A chybí jim ČSV nebo jejich výstava se super moderními traktory a přednáškami o včelách, které jaksi nebaví publikum??

 2. Pán Hájek vďaka za príspevok, naozaj je to tak, tie technológie asi nebudú patriť ,,malovčelárom" ale len silným a nadnárodným spoločnostiam, ktoré budú postavené potom logicky nad malo-včelárov.
  Riešenie vidím asi v tom že treba zakladať včelárske producentské a obchodné družstva včelárov, ktoré zoskupia napr. včelárov z viacerích obcí do kopy a budu tie technológie intenzívne a plnokapacitne aj používať.
  Pravda povedzme si otvorene, iniciatíva musí vychádzať hlavne z radov včelárov, ktorí sami musia mať chuť takto spoločne podnikať. Ak vezmeme do úvahy priemerný vek večelárov na Slovensku je to ťažké. Máloktorý včelár – starček – sa na niečo také dá, a tak mu neostane nič iné ako ostať len pri starom.
  Problémoví sú aj vitálni paťdesiatnici – majú moc, /aj moc rečí/ a sú to skorej individualisti /tajnostkári/ a autokrati nad ktorích nieto. Svojím prehnaným mentorstvom a častokrát neúprimnosťou až neprajnosťou si mladích nezískajú, sú im potom skorej na posmech ako vzorom.
  Toto všetko odrádza mladích vstupovať medzi ich rady.
  Aj preto neni častokrát dedičov ich remesla, hoci záujem študovať predmet včelárstvo na SPU je veľký.
  Realizovať pri novodobých formach organizivania včelárskej výroby a obchodu by sa tu mali mladí včelári z obchodným duchom morálnym profilom a zmysom pre kolektívne podnikanie.
  Zdá sa mi, že práve včelári si neberú žiadny príklad z pravého kolektívneho spôsobu života včiel, ako prežit. Škoda, panuje tu žiaľ často individualizmus, nedvôvera, zaostalosť, neprajnosť.
  Ak to takto pôjde dalej, bude to len asi zrkadlom včelárstva a vekovej, inteligenčnej majority slovenských včelárov vôbec, a ich neschopnosti reagovať pružne ako celku.

 3. Chcem pochváliť p. Hájeka, ktorý si nedáva servítku pred ústa. Veľmi pekný stručný a pre niekoho aj pravdivý článok. Viacej ste písali o jeleňoch ako o včelách, ale aspoň vidno, že ste rozhľadený človek. Ja som tiež pochodil po veľa včelárskych výstavách a snažil som sa aj posedieť na niektorej prednáške, ale nikdy som nevydržal-sú to prednášky pre včelárov o ničom. Tí ktorí sa chcú vyrozprávať, nech sa páči. Najradšej mám keď nám prednášky robia tí vyštudovaní, ale včely vôbec nechovajú. Vedia pekne a PRíSNE HOVORIť čo treba kedy robiť, ale on to má len z teórie. Ja hovorím, tí čo prednášajú nech začnú včeláriť a ja im prídem povedať čo kedy nestihli a zle robili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

40 − 31 =

error: Obsah je nedostupný !!!