Apríl je rozhodujúcim mesiacom v príprave včelstiev na agátovú znášku. Nočné i denné teploty sa zvyšujú, rastliny aj kry ponúkajú stále vo väčšom množstve peľ a nektár. Plodové kruhy narastajú úmerne s vonkajšou teplotou, množstvom vlastných zásob, počtom lietaviek a mladušiek ošetrujúcich plod. Začína sa prejavovať stavebný pud, čo dobrý včelár využije a umožní včelám stavať na medzistienkach.

2 myšlienky k článku “Systém dvoch včelstiev(10) – APRÍL”
 1. Ku textom sú adekvátne obrázky, preto text treba konfrontovať s nimi, iste to pochopíte. Texty boli pôvodne uverejnené v časopise včelár a pre web. stránku boli upravované, preto sa môže objaviť aj chyba vo význame textu.
  Keďže technologický postup je postupne prenášaný jedného mesiaca na druhý, nejasne popísaný by nemal stratiť svoju niť, v tom je Váš objav “akoby nedokončených záverov”.
  Pokúsim sa Vás presvedčiť” bolo by treba vidieť prechádzajúci obrázok, alternatívy č. 1, ktorý pozostáva z plodiska č. 1 hore, bez MMr a deb. č.2, ktorá je dolu, v ktorej už môžu byť včely, ale aj nemusia. Celý akt je ponímaný ako PRO, v čase kvitnutia vŕb poskytnúť M nový priestor, a preto nové plodisko (hore) od pôvodného (dolu) oddelíme MMr, letáč je len jeden- hlavný preto sa nejedná o preleták. Nakoniec nový priestor pre kladúcu M by mohol byť aj dole, ale vraj hore je teplejšie? Tento prvok PRO využívam aj teraz, ale nové plodisko oddelené od pôvodného, nechávam pod pôvodným plodiskom a funguje to tak isto! Zmena je v tom, že M dostatok nového miesta, nútená preto, aby M sa nevrátila do pôvodného plodiska.
  Verím, že je tam veľa slov a je ťažké si ich urovnať v hlave, nuž čitateľovi neostáva nič iné, len pozorne čítať a keď ani to nepomôže obrátiť sa na autora, aby to vysvetlil.

 2. Postupy pána Turčániho majú čo povedať aj keď im chyba akési dokončenie, pretože sám od tohto systému odstúpil. Dole skopírovaný text ako postupovať pri vytvorení preletáka (lebo ak som dobre pochopil tak ide o preleták) nemôžem pochopiť kde sa nachádza plodisko a kde nadstavec. Čiže pôvodné plodisko je nadstavec, ktorý bol pod plodiskom. Dobré som to pochopil alebo nerozumiem po slovensky. Ak keď to prečítam desať krát stále neviem v ktorom nadstavci je matka s plodovým a zásobným plástom.

  preložím nadstavok, v ktorom matka kladie na oddeliteľné dno;
  • odoberiem matku s plodovým plástom i včelami a vložím do stredu nadstavku, ktorý bol pod plodiskom;
  • pôvodné plodisko prekryjem materskou mriežkou a nad ňu položím nadstavok a vložím jeden plást so zásobami, plodom a matkou. Týmto postupom oddelím matku od plodu a vytvorím jej dostatok priestoru na kladenie. Priznám sa, že ani takýmto tvrdým

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

83 − = 81

error: Obsah je nedostupný !!!