Tento príspevok je reakciou na článok v časopise Slovenský včelár od chovateľov včelích matiek organizovaných v Spolku včelárov Slovenska strana 5-7, dvojčísla júl – august 2010, predsedom SVS Ing. Kameníkom.

5 myšlienok k článku “Nezmyselný útok a obviňovanie chovateľov včelích matiek”
 1. ja iba tolko k predajom matiek, doteraz sa mi pan ing. Gál neozval nakolko mam u neho objednavku ktora mala byt vybavena podla neho v juni az juli 2011, o cene ani nepisem, a ci ste poculi za kolko predava tak to ste asi iba poculi. Slubit vam viem tolko kolko chcete. A kde je slusnost predajcu?

 2. Citát z článku:,,Cena matky má byť úmerná jej plemennej hodnote a výkonu potomstva, pri zohľadnení skutočných nákladov na odchov a distribúciu matky. Legislatívne nie je stanovená, patrí do voľnej tvorby cien.”
  Tak chovateľ nech si predáva VM za takú cenu, aby bol vysoko ziskový a stanovené dotácie nech dostane včelár za KÚPENÉ matky ako ich dostáva za KÚPENÝ medomet,za KÚPENÚ kosačku, za KÚPENÉ lieky a ešte na viac KÚPENÝCH vecý čo stanovuje vyhláška.
  Keď včelár cez SVS a SZV sa dostane k dotáciám na veľa vecí ktoré KÚPIL.
  Je mu nepochopitelné,zaujímavé až podozrivé (najme keď surne potrebuje DVE matky a má podpísať že [u]kúpil DESAŤ [/u])že nemôže žiadať dotáciu na KÚPENÚ VM !!!!!!!!!
  Nie je to žiadný útok na chovatelov VM.
  Vážim si prácu chovatelov VM, nech sa im darí aj nadalej.
  Nezmysel je vo vyhláške, keď umožňuje dotáciu odvodené od množstva pre jedných a pre druhých nie.
  A ešte jedna otázka na konec.
  Ktoré krajiny ES dotujú ešte PREDAJ VM???(Česko nepíšte)

 3. Môj názor na celú problematiku predaja včelých matiek by som vyriešil jednoduchým spôsobom.
  Všetci chovatelia včelích matiek by mali na začiatku sezony zverejniť ceník poredaja svojho plemenného materialu bez dotačného príspevku a s dotáciou. Menovite uviesť chovatelov, ktorí požiadajú o dotáciu na predané včelie matky a ktorí o túto dotáciu nepožiadajú. Stanoviť termín oznámenia na jar a tieto údaje oznámiť obežníkom.
  Každý chovateľ by mal predavajpúcemu včelárovi vystaviť pokladničný doklad za ktorú včeliu matku predal s registračným číslom kupujúceho včelára. Zvaz, či spolok by mal zhotoviť tabuľku, podobnú prehliadkam včelstiev, kde by boli uvedení kupujúci, jeho registračné číslo v CRV, dátum predaja, cena za ktoru bola VM predaná a samozrejme podpis kupujúceho. Je pravda, ako píše pán Hegedúš Ing., Meleg a Ing. Gál ponúkali včelie matky uvediem v SK po 50 korún, s tým, že rozdieľ požadovali cestou dotácie, naproti tomu niektorí chovatelia predávaliu po 300 resp. 350 korún a ešte si uplatnili nárok na dotáciu. Ak podobná tabuľka existuje, treba ju novelizovať.
  Natíska sa však problém s DPH. Lebo každý predaj podlieha dane z prídavnej hodnoty. A asi v tom je problém s učtovnými dokladmi, konkretne s tým, že chovateľ by mal vystaviť príjmový pokladničný doklad a viesť aspon jednoduché učtovníctvo, alebo na konci roka podať daňové priznanie z vedlajšieho prijmu.
  K tomu by však bolo potrebné vysvetlenie zákona o správe daní a poplatkov č. 511/992 Z.z. ako v takomto prípade postupovav pri predaji VM, lebo z dotačného príspevku štátu ktorú chovateľ dostane za odpredaj sa dan neodvádza.
  Je to môj osobný názor k tejto problematike, lebo i ja zvyknem kupovať VM, cenu však s diskretnych dôvodov neuvádzam.

 4. Vážený chovatelia VM, zatial z č. 422 ešte nebol upravený, zatial všetko je podľa par. 6/ 422/2007, ale položím Vám otázku, kto predával podľa návrhu Pána Ing. Gaála predsedu SZV matky po 50 Sk, a inseminované po 100 Sk, predsa ste obdržali aj dotáciu cez MPP za predaj VM. Ja tiež som kúpil viackrát od jedného významného chovateľa po 330 Sk, inseminované po 500 Sk, potom som dozvedel že predseda SZV pre-dával po 50 Sk / preto tak lacno, lebo uplatnil aj dotáciu na predaj VM cez PPA./ Ostatní chovatelia prečo nepredávali podľa cenníku pána ing. Gaála?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 74 = 81

error: Obsah je nedostupný !!!