Pred nedávnom sa mi dostal do rúk týždenník pre slovenský vidiek FARMÁR č. 15/2009 z 9.4. t.r. Zaujal ma článok: “Včely – uletia nám?”, ktorého autorom je ing. Tibor Jokay. I keď s niektorými jeho názory, ktoré v článku napísal v podstate sa dá súhlasiť, niektoré pasáže akoby devastovali slovenské včelárstvo, jeho minulosť, úspechy, ale hlavne súčasný stav.

13 myšlienok k článku “Neuletia nám včely – zatiaľ asi nie”
 1. Po prečítaní celého článku Ing. Tibora Jokay v časopise Vcelár mi došlo, že 7,5 mil. Eur je fiktívna čiastka, ktorú mali podľa autora investovať včelári do svojich včiel:
  “v duchu ekonomickej praxe [u]by mal [/u]včelár ročne investovať do obnovy a údržby či akumulovať prostriedky na budúce investícii aspoň vo výške 500 EUR. Pre biedu sa to však v drvivej väčšine prípadov za obdobie najmenej posledných dvadsiatych rokov nedialo. Pri pätnástich tisíckach slovenských včelárov sa tak ročne „prejedlo“ najmenej 7,5 milióna EUR, plus časť alebo celé dotácie za opeľovaciu činnosť v príslušnom roku(ak boli).”
  Preto sa ospravedlňujem čitateľom za výpočty v mojom komentári, ktoré sú nesprávne /taktiež fiktívne/
  Obaja autori majú vo svojich článkoch svoju pravdu.

 2. lego svata pravda co pises. len co s tym. podme vcelary strajkovat pred urad vlady ja by som siel hned. vylejeme im med na schody aby sa im smykalo. hadam by sme si nieco vybojovali. taky taliani by uz strajkovali.

 3. Každé včelstvo je ročne okradnuté o 1.000,- Sk. Keby tie peniaze boli poctivo vyplatené, tak má dnes aj ten najdrobnejší včelár-farmár so 6 včelstvami najmodernejšie zariadenú medáreň s plničkou medu … a kočuje na tom najmodernejšom prívese za terénnym osobným autom. Kedy abdikuje Kameník aj Gál, kedy sa vzdajú poslanci Národnej rady svojich mandátov, ktoré získali s podporou včelárov, kedy dostanú úradníci zodpovední za peniaze pre včelárov na ministerstve hodinovú výpoveď za to, že sa tieto peniaze strácajú? Včelári tie peniaze určite neprejedli.

 4. Treba si položiť otázku, aké služby a aký odborný servis dostávame za tieto peniaze od sprostredkovateľov týchto financií. Za tieto peniaze môžeme včelám postaviť popri nových úľoch aj hojdačky. Názorný príklad tunelovania eurofondov a štátnych dotácii. A na zjazdoch všetci delegáti oduševnene tlieskajú a tešia sa na obed a medaile. Včelárstvo je i napriek týmto finančným prostriedkom na úpadku a nové pravidlá /včelárska legislatíva/ nikto nenavrhne a neschváli, lebo by sa tunel uzavrel. Tie finančné prostriedky sú určené pre naše včely, tak si ich prizerajme.

 5. Ak tomu správne rozumiem, tak každý rok sa može medzi včelárov rozdeliť 7,500.000 Euro. Keď túto sumu vydelíme 200.000 včelstvami, ktoré slovenskí včelári obhospodarujú, tak na jedno včelstvo pripadá dotácia 37,5 Euro ročne, to je x 30,1260 = 1129,725 Sk. Je na mieste otázka “Kto okráda slovenských včelárov”, keď na jedno včelstvo dostávajú takú smiešnu dotáciu? Načo je slovenským včelárom Zväz aj Spolok?

 6. Budem citovať doslovne spomenutú časť z odstavca: Kam sa podeli miliony, ktoré autor uvádza:
  …”Pri patnásttich tisíckach slovenských včelárov sa tak ročne “prejedlo” najmenej 7,5 milona Eur (225 mil.Sk) plus časť alebo celé dotácie za opelovaciu činnosť v príslušnom roku (ak boli). Len za posledných desač rokov to čini zhruba 75 mil. Eur, teda 2,2 miliardy bývalých SK. Ako môže zostať konkurencieschopné odvetvie, t ktorého sa len za posledných desať rokov “stratilo” také kvantum financii?…atd”
  tolko citát z Farmára, ale aj zo časopisu Včelár č.5/2009 str. 70. Výpočet, koľko je to na včelstvo nech si vyráta každý sám. Matematika jednoduchá: peniaze deleno včelstvá a výsledok na rodinu za rok aj desať rokov.

 7. Tento článok bol v rozšírenom vidaní uverejnený v piatom čísle Včelár 2009, tam je aj zverejnená podstatná časť vyjadrujúca sumu, ktoru v prispevku uvádzam. Článok má názov”Iba schopnosti produkovať nás zachránia”. Príspevok som poslal do redakcie pred výjdením uvedeného čísla Včelár. Preto som reagoval, len na spomínaný článok v časopise Farmár.
  Nemčok

 8. Akosi sa neviem dorátať do 7,5 miliona E. Na Slovensku máme asi 200 000 včelstiev s dotáciou asi 200 Sk čo predstavuje ročne asi 40 mil. Sk = 1,3 mil E a koľko je 7,5 mil. E. Je to 6,2 mil E ?
  V prepočte to vychádza dalších 930 Sk na jedno včelstvo.
  Spolu je to teda 1 100 Sk na jedno včelstvo ?
  Neviem, či som dobre rátal – skúste to niekto skontrolovať.

 9. ano aj mna spominany clanok s farmara zaujal a niektore pasaze boli fakt dehonestujuce pre slov vcelarstvo.
  autor Jozef Nemčok poskytol velmi triezvy pohlad na vec. aj ja suhlasim ako uz napisal lego. ale myslim ze by bolo na mieste to uverejnit aj vo farmarovi. lebo nie vsetci chodia sem na vcely.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

92 − = 89

error: Obsah je nedostupný !!!