Každý začínajúci včelár je postavený pred problém, ako zvládať starostlivosť o včelstvá. Vynára sa pred ním, množstvo otázok a problémov, ktoré treba riešiť a hľadá na ne odpovede.

8 myšlienok k článku “Stanovište včelstiev – základný činiteľ úspešného včelárenia”
 1. dakujem za doplnenie,
  ked som začinal dal som včely do záhradky na jediné možné miesto, a cítim sa pri nich stale fain …
  orientáciu a zatienennie ako aj geo zony(?) ma zaujímali hlavne pre novú včelnicu, ktorú idem budovať, ale dôležité asi sú vami spomínané dva faktory……..
  1. treba kočovať a tam sa vyberá miesto podla znášky a možností…
  2. všetko kvitne odrazu hlavne tento rok………

 2. Prepáčte,ale každý sme naladení na inej strune.Vy sa pozeráte na daný problém z Vášho trvalého stanovišťa vo Veľkom Krtíši.Ja zase z oblasti positnianských vrchov.Píšete,že Ste chodili v B.Štiavnici do školy,ale asi vtedy Vás zaujímali iné “včielky”:Hodne sa zmenilo.Už to nie sú 5O-té roky,keď v Hodrušskej doline,Vyhnianskej doline a na Červenej studni kočovalo až 15.OOO včelstiev.Postavením Z SNP v Žiari,vyhynuli jedle,smrekové lesy neprodukovali medovicu.Rozpadom družstiev sa prestalo s veľkoplošným pestovaním kultúrnych rastlín:ďateľovín,slnečnice,repky,facélie,horčice ,ríbezlí a pod.
  Zostali len pasienky,kry a dreviny.Aj malín je pomenej.
  Každá dolina je iná.Nie všade možno s úspechom osadiť úle a včeláriť
  -stanovište viď prislušná literatúra:Čavojský,Novacký,Silný a iné.
  -Priemerné teploty nzmenínme,ale lokálne výkyvy sú značné,len v samotnom meste je rozdiel v príchode jari aj 2 týždne
  -svetové strany,znova viď literatúra
  -prievan a prúdenie vzduchu.Patrí medzi najdôležitejšie faktory.
  môžete mať včelnicu na mieste,kde budete zároveň pestovať aj atletiku zbieraním uteplivok po každom otvorení úľa .Nehovoriac o tom,že to včelstvám neprospieva.I keď prežili milióny rokov a vedia si poradiť,ale aj za cenu,že ich vietor zráža pod voz,či úle.
  -slnko.celodenný svit prehrieva úle,včely musia vetrať,tvoria brady,viď literatúra.
  -vysoké napätie,blízkosť transformátora,pôsobilo rušivo,elektronický smog,overené na vlastnom stanovišti.
  -geopatogénne zóny.viď internetové stránky,stačí klknúť a prísl.litertúra,Feng šuej,harmónia medzi rastlinstvom a živočístvom a človekom.Je vecou každého,či to vníma,uznáva,alebo nie.
  -prvé mrazíky,príchod zimy,celodenný mráz,ženú včely predčasne do zimného chumáča,iste že to prežijú,ale životný cyklus sa mení
  -neuviedol som možnosť návštevy medveďov,ktoré sme už zaregistrovali
  O včielkach vieme veľa,ale nevieme všetko.To čo som uviedol a napísal nepodávam,ako recept na všetky problémy. Stretol som sa snimi,zaregistroval som ich .Je na každom včelárovi,aby vedel ,kde hľadať prípadné neúspechy.
  Aj dvaja včelári na tom istom stanovišti, môžu mať rozdielne výsledky.Myslím,že nie je chybou hľadať a všímať si všetko čo sa deje okolo chovu včiel.Horšie je keď,už si myslíme,že vieme všetko.

 3. Jednoducho povedané,ak sa na svojom včelíne cítite v telesnej a duševnej pohode,je všetko v poriadku,

  Za svojho včelárskeho života som mal 6 rôznych stanovíšť, nikdy som nepotreboval virguľu, ale vždy a na každom mieste som pri včelách cítil výborne, aj moje včely.

 4. Priemerná ročná teplota sa ovplyvniť nedá,ale podľa lokalít sú
  značné rozdiely.Napr.V B.Štiavnici je rozdiel medzi hornou a dolnou časťou mesta niekedy aj 2 týždne.Sú doliny,kde studený vzduch sa vlieva,ako do lievika.Pravidelne tam prúdi studený vzduch.Námraza trvá niekedy celý deň.Veľký vplyv má nadmorská
  výška.Už 7 km nižšie na juh, teplotné rozdiely sú evidentné.
  V poslednom období sú výkyvy počasia nepredvitateľné a prekvapivé.Na margo tohto problému uvediem,že som v Kremnici,
  poznal veľkého včelára,ktorý mal mapku kvitnúcich drevín a rastlín.Už v marci kočoval na vŕbu do Nových Z,potom postupne išiel vyšie,cez repku na dvojitý agát,na malinu a medovicu.Dnes
  to už neplatí napr.v súčastnosti všetko kvitne naraz.Vyzerá to tak,že malina predbehne agát.
  Pokiaľ ide o orientáciu.Musíme rozlíšiť či ide o kočovný voz,alebo
  stabilný včelín.U kočovného voza vstup na sever..U stabilého včelína juhovýchodne.Priame slnenčné žiarenie by nemalo trvať
  celý deň. 6-7 hodín.Nemalo by docházať k prehrievaniu úľov.
  Priame slnko neškodí,ale je vítaný prírodný tieň v polovici dňa.
  Geomagnetické zóny,existujú či si to prajeme,alebo nie.Dne už aj architektúra ich berie do úvahy.Laikovi stačí vrbová virguľa,
  na zistenie veľkých výkyvov,alebo kyvadielko na niti.Iste sa Vám prihodilo,že ste sa ocitli na mieste,kde Ste mali nedobré pocity.Naši predkovia praktizovali metódu,že tam kde odpočívali mačky ,alebo psy,tam stavali dom.Tiezo zóny môžu byť ,pod zemskými zlomami,šachtami.štôlňami ,podzemnými prúdmi vody.Jednoducho povedané,ak sa na svojom včelíne cítite v telesnej a duševnej pohode,je všetko v poriadku,bez toho,aby sme tento problém hlbšie rozoberali.Pretože nemusí byť podstatný.Verím,že sa Vám bude dariť úspešne včeláriť.

 5. Hneď na úvod pripomeniem, že každé stanovište môže byť dobré, vyslovene zlé by bolo v strede 100 ha pšeničného lánu. Prečo? Nemusím to zdôrazňovať, ale relatívne aj stanovište bez hlavnej znášky môže byť úspešné, s včelami môžeme kočovať.

  Ďalšie svoje zlé včelárením zdôvodňuje tým, že nemal dobré stanovištia, ale teraz už prišiel na kĺb svojho trápenia a výsledky sa dostavili. Ja si myslím, že jeho zlé skúsenosti nevyplývajú s miestom stanovišťa, ale hlavne preto, že aj v B. Štiavnici (r. 1952-56 som navšetvoval v B.Š. priemyslovku) sú od určitého obdobia, mierne zimy a teplá bezdaždivá, bezveterná jar a nakoniec bezkonkurenčné leto teplo a neprší), ktoré dovolí využiť každú znášku, čo do r. 1982 nebývalo.

  Pre stanovenie trvalého stanovištia včelstiev je treba, rešpektovať tieto hľadiská:
  – priemerná ročná teplota a jej sezónne výkyvy
  Hľadisko celoročnej teploty nemôže zakonponovať do svojho programu, teploty nik neovplyvní.

  – orientácia podľa svetových strán
  V čom pomôže včelám svetová strana (južná?), keď včela si vyberie dobrovoľne orientáciu výletu na sever a včelstvo úspešne prežíva?

  – prúdenie vzduchu, prievan, prevládajúce vetry
  No tam kde žijú ľudia, tam môžu žiť aj včely, vietor je prirodzený živel a nedokážeme mu rozkázať aby nefúkal, záhradný plot, živý plot a pod., zmierni vietor, ale ak vytvoríme aj tie najlepšie podmienky, ak včela vyletí z úľa, vietor si ju nájde a včela sa vracia do úľa.

  – poloha k slnku, dĺžka denného slnečného svitu, priame slnko
  Už som zdôraznil, slnko a teplo je je živlom včiel a nikdy im neškodí, ak majú úľ zhora uteplený aj v lete, teplo im nevadí, teplotu si vedia udržať v rámci svojich potrieb. Ja mám aj teraz včelnicu na voľnom priestranstve a včelám sa darí. Tieň stromov je vítaný, hlavne pre včelára, ale ocenia to aj včely, ale nie je podmienkou.

  – zatienenie prírodnými útvarmi /lesom, vrcholkami hôr, kopcami/
  Viď hore.

  – dostupnosť včelej pastvy na jar, v lete
  Pre včely je nevhodná kultúrna krajina, ale napodiv včely chovajú aj v takej Prahe, Paríži, v Bielom dome v Amerike a sú schopné doniesť aj med. U nás sa covajú včely od južných nížin po severné kopce a všade včely med donesú.

  – zdroj prístupnej a nezávadnej vody
  Tak to je pravda, bez vody včely nemôžu žiť, ale do 2 km si ju nájdu. Aby ju nemuseli včely hľadať, dá sa všade postaviť samozásobovacie napájadlo.

  – zimovanie včelstiev /pokojné, bez rušivých vplyvov/
  Boli časy, keď

  – blízkosť/vzdialenosť/ vysokého napätia, keď aj odborníci zakazovali čo i len vstúpiť v zime k včelám. Ja už roky úľ otvorím úľ a dokonca fotografujem plásty s plodom v polovici januára a div sa svete, včelám sa nič, ale celkom nič nestane a v prínose medu nie sú o nič horšie ako tie čo som neotváral.

  – vyhovujúce geomagnetické zóny
  Tak s týmto na mňa nik nechodí, to sú výplody fantastov (mnohí z vás so mnou súhlasiť nebude, ale ja ináč nemôžem)

  – prvé mrazíky a dĺžka námrazy počas dňa
  Nerozumiem prečo na včely majú vplyv mrazíky a námraza počas dňa, no cez vegetáciu áno, ale znovu zdôrazním, tomu človek nemôže zabrániť a včely tomuto čelia od nepamäti a úspešne.

  – možnosť minimálne dvoch znášok za vegetačné obdobie
  Tak tu autor trafil klinec po hlavičke, človek chová včela aj pre prínos nektáru a čím je je viac znášok, tým lepšie, ale za znáškou sa dá aj kočovať.

  – vzdialenosť od bydliska
  To je dôležitý faktor, náklady na návštevu včelnice, prísť na ňu či už bicyklom, autom, peši za 5 min. peši, alebo 1 hod. autom. Tých možností nie je až tak veľa, hlavne z dôvodov ochrany včelstiev a neporušovať práva ostatných.

  – súhlas majiteľa pozemku /dohoda/
  Tieto vzťahy sú dôležité, ale priamo neovplyvňujú život včiel

  -videl som stanovišti vysokého napätia elektrického prúdu .

  Ja mám časť včelnice pod VN a v porovnaní s včelstvami 3O m od VN som doteraz nezistil žiadne mínusy včelstiev pod a vzdialených od VN, darí sa im priam ukážkovo.

  Ja to vidím takto, možno iný v súlade s p. Lunterom, preto odporúčam, nech sa každý riadi svojím rozumom a skúsenosťami.

 6. Pre stanovenie trvalého stanovištia včelstiev je treba, rešpektovať tieto hľadiská:
  – priemerná ročná teplota a jej sezónne výkyvy-aká by mala byť?, čo doporučujete
  – orientácia podľa svetových strán – čo doporučujete ?

  – poloha k slnku, (akú doporučujete)dĺžka denného slnečného svitu (kolko hodín denne?, priame slnko – (ano či nie?)

  – vyhovujúce geomagnetické zóny (meranie ?)

  môžete doplniť svoj článok prosím, bol by cenný váš názor a skúsenosti….[u][/u][u]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

28 + = 37

error: Obsah je nedostupný !!!