Nedostatky současných teorií vysvětlujících rojeníJe nutné si uvědomit, že nejsme schopni efektivně a bezpracně zabránit vyrojení těch včelstev, jež se k rojení chystají a nejsme dokonce ani schopni s jistotou experimentálně přimět k rojení ta včelstva, která se rojit nehodlají.

2 myšlienky k článku “Současná a nově navržená opatření proti rojení včely medonosné(3)”
 1. Včelám sa nedá zabrániť rojeniu aj keď sa dá spraviť, aby sme ich nenaháňali po stromoch ,alebo na nejaké iné veci na ktoré sa zavesia.Ja som z vlastnej skúsenosti používal Prokopovičovú mriežku dal som matku do medníka aby sa nevyrojila pridal som včelám medzisten do mednika aby stavali a zabudli na rojovú náladu.Matečníky som povyrezával z plodiska a dal som ich do klietok druhých rodin do medníka ,alebo do oplodniačkov.Napriklad tento rok dám včelám mriežku rovno cez letáčový otvor . Včely výdu ale matka nie. Niektorý zase pristrihávaju krídelká.Základ u včelstva je aby mali stále robotu pridávať medzisteny a tým zabránili rojenie a naberali na mede,ale je tu jeden problém že každá včelia rodina sa správa inakšie a inakšie zareaguje ako si to skúsený včelár môže myslieť.Včelár sa učí celý život aj tak ho prekvapia.Buď bude mať veľa medu ,alebo veľa rodín včiel.
  a môžte mať skúsenosti

 2. Nedostatky súčasných teórií o rojení.
  Úvodné pojednanie o problémoch rojenia sa končí touto kapitolou (5 a 6 strana), kde sa včelár odchovaný doterajšou teóriou dozvie o rojení včiel, ktorá je založená na špekulatívnych vývodoch, akoby ona bola len preto, že včelára určuje ako vinníka, pretože nesprávne viedol svoje včely. Všetky zdôvodnenia sú len fiktívne, pretože rojenie je nezbytnou súčasťou ich života. Všetko to čo sme považovali za priamu príčinu rojenia, je len dôsledkom toho, že včely to chceli dosiahnuť zámerne a nie náhodile, lebo je to ich život a ony ak majú na to dobré podmienky to sprvia bez toho, či sú v malom úli alebo v úplne otvorenom priestore. Myslím tým ak žijú volne (v pásme bez zimy), zakvačené na strome, pod pevislou skalou a pod. Tam som sú ničím nie obmedzované, no keď dosiahnu svoj biologický vrchol, to je čas, keď je včelstvo pripravené nie na znášku, tú musia robiť vždy, aby mohlo včelie spoločenstvo žiť, ale na rozmnožovanie-rojenie, lebo to je ich jediný cieľ, zachovať svoj rod.

  Niečo na túto tému si môžete nájsť na tejto adrese, kde som v článku vyjadril svoje pozorovanie, ktorému som sa venoval pred 15-timi rokmi.

  vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=114&mode=&order=0&thold=0

  Autori zdôvodňujú rojenie takto: spúšťací mechanizmus delenia prichádza priamo z včelstva a neprichádza z vonkajších podnetov ako sú prevčelnenie úľa čiže stiesnenosť, nepomer zaviečkovaného plodu ku otvorenému, nedostatok materskej látky, prebytok kŕmnej kašičky, vetranie úľa a pod.

  Podľa mňa rojenie prichádza vždy včasným chovom trúdov, kedy sa včelie spoločenstvo dostáva do skrytej rojovej nálady, tá za priaznivých podmienok (teplo, dostatok potravy) prechádza do biologického vrcholu a zjavnej rojovej nálady. Trúd- samček, je podmienkou každého rozmnožovacieho procesu živej prírody.
  Autori naopak kladú do protikladu práve trúdov- samčekov, ktoré musia byť v (váhový pomer, pretože trúd je ťažší) pomere 60:40%, čo nazvali “asymetria medzi reprodukčnými vkladmi matky a robotníc vo včelstve, pri ošetrovaní ďalšej generácii potomkov.

  Autori si pri obhajobe svojej teórii “AKO ZABRÁNIŤ ROJENIU” pomáhajú tzv. SEBECKÝM GÉNOM, ktorý zaviedol do praxe anglický biolok Richard Dawkins. Sebecký gén aj autori nasadili do boja s nežiadúcim rojením včiel a chcú nás presvedčiť, že to táto cesta je tá, ktorá vo včelárstve spôsobí revolúciu, med bude tiecť potokmi z našich včelníc, lebo včely sa nebudú musieť zabávať nejakým rojením.
  V úvode traktátu niekoľkí pokusní králici – včelári podporujú hneď v prvom roku skúšky pravdivosť tejto hypotéze, čo nemôže byť dostatočné.

  Ozvalo sa aj niekoľko skeptických hlasov, ale viac z obavy, že tu pôjde skôr k zničeniu včelstiev z premnoženia VD, lebo mať v každom včelstve 4-5 plástov len s trúdim plodom, bez jeho vyrezávania, povedie ku kolapsu včelstiev?. Dve – tri sezóny to možno pôjde, ale pokiaľ nebude dokonalá chemická ochrana včiel bez ohrozenia vosku a medu 100%-ná, dlho včeláriť nebudeme.
  Zmiesť však so stola niečo nové len preto, že si to niekto myslí je málo, musí prebehnúť oveľa dlhšia doba skúšok a dozvedieť sa o všetkých úskaliach tejto metódy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

8 + 2 =

error: Obsah je nedostupný !!!