Kliešik nemusí byť deštruktorom včiel – tento názor má ing. Karol Balco z Revúcej, ktorý sa s týmto problémom už skôr vysporiadal, nakoľko našiel spôsob jeho tlmenia vo včelstvách.

7 myšlienok k článku “Kliešik nemusí byť deštruktorom včiel”
 1. Asi to, že základom úspechu pri výrobe je použiť čistý včelí vosk, bez prímesí umelých voskov.
  Ja som si práve u autora dal vyrobiť 20ks týchto podložiek, čistý vosk je z panenských plástov stavebného rámika.
  Ako mi čas dovolí dám tieto podložky do 20 včelstiev a výsledok spádu porovnám so včelstvami, ktorým som tieto podložky nedal… o výsledku Vás budem informovať, ale to bude až po jesennej fumigácii…
  Výhodou tejto podložky, ako mi autor tvrdil, je jej použitie aj v budúcom roku, lebo spodná časť, ktorá je na dne úľa je potiahnutá fóliou… podložky sa na jeseň vyberú a použijú sa v nasledujúcej sezóne… nuž nechám sa prekvapiť … aké budú výsledky tohoto testu 8)

 2. Celý výskum včelárstva v LH je v posledných rokoch iba slabým odvarom toho čo by mal výskum dávať včelárskej praxi. Nedostatok kapacít a finančných zdrojov sa odzrkadlil aj tu, tak ako je veda a výskum na Slovensku podporované zo štátneho rozpočtu…. čiže veľká bieda…. potom na malé výskumy, projekty nie čas a ani záujem.

 3. Čo znamená v tomto prípade , správnosť metódy sa potvrdila na 100 % ? Absolútne žiaden klieštik ?
  Vdaka za odpoveď.

 4. Niekedy by ste mohli napisat aj nieco o tej tecnologii kvasenia na baze vcelych produktov, ktoru tu ten pan vyvinul, ak mate o tom nejake info, chut a cas pisat.

 5. Bol by som rád, keby to tak bolo. Mňa len znepokojuje fakt, že autor pred niekoľkými rokmi predložil spôsob ochrany včelstiev pred V.D., Ústavu včelárstva v Lip. Hrádku a doteraz som nikde nečítal záverečné hodnotenie tohoto domáceho výskumu.

  Touto nepriamou cestou vyzývam UV v L.H., aby nám na týchto stránkach predložil záverečné hodnotenie o možnosti používať túto metódu alebo byť naďalej skeptický pri jej význame. Týmto by prerušili aj dlhé mlčanie v publikovaní na tejto webovej stránke. Môže to byť aj osobný názor, npr. MVDr. Jendrejáka, tak ako to robí občas ing.Čermák na českej Konferenci. Anton

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

54 − = 48

error: Obsah je nedostupný !!!