Nechcem sa venovať v tomto článku legislatíve, predpisom alebo nariadeniam. Tie sú väčšinou len strohou úradníckou osnovou čo sa môže a nemôže používať v ekologickom chove, jeho predpokladoch a podmienkach. Prezentujem tu svoje názory a skúsenosti získané v konvenčnom ale hlavne v ekologickom chove včiel.

10 myšlienok k článku “Ekologický chov včiel”
 1. Podľa mňa je to veľmi náročné včeláriť profesionálne bez možnosti kočovania a tým si vypomôcť vyššími výnosmi. Zaujímalo by ma , či ste tiež registrovaní v novom prof. združení .

 2. Kolega onyxer,
  zrejme ste si vybrali slabšiu chviľku na Váš príspevok, ktorý má snahu iba očierniť bio-farmu p. Bujńáka. Ja ruku do ohňa síce za nikoho nedám, či používa antibiotíka, alebo nie, ale potom by mi pripadalo dosť divné a nepochopiteľné keby táto bio-farma tieto praktiky používala, lebo počas celej včelárskej sezóny sú na farme kontroly na dennom poriadku a rozbory medov sú samozrejmosťou.
  Asi patríte k úzkej skupine vedenia SZV, keď máte tieto informácie z minuloročnej súťaže o naj.. med na Slovensku. Tieto praktiky ako niekomu uškodiť a poriadne znechutiť život sú známe aj z iných odvetví potravinárstva, ono zamiešať, resp. vymeniť za inú vzorku medu, keď ste pri tom … nie je až taký veľký problém.
  🙄 … fakt trápny príspevok a bez konkrétnych dôkazov…

 3. odkedy sa hovori medu z antibiotikami biomed????????
  a ako sa donho mozu dostat ked ako vravite “vcelarite ekologicky”
  nabuduce radsej neposielajte med na sutaz ked sa vam v nom nachadzaju a………a dotknuty pochopia a tym co nevedia o co ide to z radostou vysvetlim v sukromnej sprave aby ma dakto nahodou neobvinil z ohovarania 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

 4. odpoveď na Vašu otázku som zahrnul do odpovede Legovi – viď. nižšie

  Ďakujem za Váš záujem!

  M.Bujňák

 5. Ja som to robil aj cez dno ale lepšie sa mi vidí cez prázdny polnastavok pod ktorým je sieť na získavanie propolisu ináč sa včely snažia všetko “prebytočné” vyniesť von z úľa. Pomer vratič-orech zhruba 1:1 narezať na rezačke slamy a nasypať do úľa zhruba v 1cm vrstve…. Spad je ALE odporúčam radikálnejšiu métódu odparovanie KM v osvedčenom odparovači. Spoliehať sa len na prírodné pyretroidy sa nevypláca ale ako metóda na zníženie výskytu varoa destructor na prelome júna-júla je vhodná. Ak nemáme jednu z týchto dvoch rastlín dá sa použiť aj samostatne. U orechového lístia mi jeden včelár- dôstojník II. československého armádneho zboru povedal ešte jeden účinok- proti blchám v uniformách 😆

 6. V koalícii so silnou prírodou proti klieštokovi? V takejto ľudovej terapii vychádzame zo skúsenosti, že pod orechom na dvore môžeme v ktoromkoľvek dennom, podvečernom a večernom čase v kľude popíjať kávu a čaj bez toho, aby na nás sadol čo len jediný komár a znepríjemňoval nám pohodu pri obľúbenom nápoji. Taktiež sa vychádza z poznatku, že tieto rastliny obsahujú drogu, ktorá sa využíva pri liečbe zažívacích ťažkostí a ničení črevných parazitov. A ono to aj pomerne úspešne funguje vo včelárskej praxi.
  Orech vlašský – Juglans regia L., čerstvý list bez stopky a Vratič obyčajný – Tanacetum vulgare L., kvitnúca vňať bez hrubých spodných častí stonky, prípadne iba kvety, ktoré odrezávame s krátkou stopkou, zbierame v čase kvitnutia vratiča od júla do septembra, vratič je nepríjemne silne aromatický, čerstvo natrhané zmiešame s listami orecha v pomere 1:1 a vsunieme do vysokého dna na podložke z hornej časti chránenej včelotesným pletivom. Keď aróma vyprchá, po dvoch, troch alebo piatich dňoch, skontrolujeme spád klieštika, na listoch a kvetoch ich dobre vidieť, vymeníme zvädnuté listy a kvety za čerstvé a proces sa opakuje celé leto až do septembra.
  V tomto letnom čase, keď zakrmujeme včelstvá na zimu, doporučujem odtrhnúť tri konáre Paliny – Božie drievko –
  Artemisia abrotanum L., namočiť ich do 25 litrovej kanvy s vodou, nechať vyluhovať tri dni a po 1 dcl takto vyluhovanej drogy prilievať do 4 l fľaše cukru zaliateho vodou v pomere 3:2, keď dodávame zimné zásoby cez presakovacie viečko. Je to výborná a účinná prevencia proti nozéme.
  Dúfam, že svoje skúsenosti s vratičom tu zverejní aj autor článku, Maroš Bujňák.

 7. Prosím Vás, mohli by ste presnejšie opísať, akým spôsobom používate vratič a orechové listy proti klieštikovy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 8 = 1

error: Obsah je nedostupný !!!