0
0

Nechcem sa venovať v tomto článku legislatíve, predpisom alebo nariadeniam. Tie sú väčšinou len strohou úradníckou osnovou čo sa môže a nemôže používať v ekologickom chove, jeho predpokladoch a podmienkach. Prezentujem tu svoje názory a skúsenosti získané v konvenčnom ale hlavne v ekologickom chove včiel.

10 thoughts on “Ekologický chov včiel”
 1. Podľa mňa je to veľmi náročné včeláriť profesionálne bez možnosti kočovania a tým si vypomôcť vyššími výnosmi. Zaujímalo by ma , či ste tiež registrovaní v novom prof. združení .

 2. Kolega onyxer,
  zrejme ste si vybrali slabšiu chviľku na Váš príspevok, ktorý má snahu iba očierniť bio-farmu p. Bujńáka. Ja ruku do ohňa síce za nikoho nedám, či používa antibiotíka, alebo nie, ale potom by mi pripadalo dosť divné a nepochopiteľné keby táto bio-farma tieto praktiky používala, lebo počas celej včelárskej sezóny sú na farme kontroly na dennom poriadku a rozbory medov sú samozrejmosťou.
  Asi patríte k úzkej skupine vedenia SZV, keď máte tieto informácie z minuloročnej súťaže o naj.. med na Slovensku. Tieto praktiky ako niekomu uškodiť a poriadne znechutiť život sú známe aj z iných odvetví potravinárstva, ono zamiešať, resp. vymeniť za inú vzorku medu, keď ste pri tom … nie je až taký veľký problém.
  🙄 … fakt trápny príspevok a bez konkrétnych dôkazov…

 3. odkedy sa hovori medu z antibiotikami biomed????????
  a ako sa donho mozu dostat ked ako vravite “vcelarite ekologicky”
  nabuduce radsej neposielajte med na sutaz ked sa vam v nom nachadzaju a………a dotknuty pochopia a tym co nevedia o co ide to z radostou vysvetlim v sukromnej sprave aby ma dakto nahodou neobvinil z ohovarania 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

 4. Ja som to robil aj cez dno ale lepšie sa mi vidí cez prázdny polnastavok pod ktorým je sieť na získavanie propolisu ináč sa včely snažia všetko “prebytočné” vyniesť von z úľa. Pomer vratič-orech zhruba 1:1 narezať na rezačke slamy a nasypať do úľa zhruba v 1cm vrstve…. Spad je ALE odporúčam radikálnejšiu métódu odparovanie KM v osvedčenom odparovači. Spoliehať sa len na prírodné pyretroidy sa nevypláca ale ako metóda na zníženie výskytu varoa destructor na prelome júna-júla je vhodná. Ak nemáme jednu z týchto dvoch rastlín dá sa použiť aj samostatne. U orechového lístia mi jeden včelár- dôstojník II. československého armádneho zboru povedal ešte jeden účinok- proti blchám v uniformách 😆

 5. V koalícii so silnou prírodou proti klieštokovi? V takejto ľudovej terapii vychádzame zo skúsenosti, že pod orechom na dvore môžeme v ktoromkoľvek dennom, podvečernom a večernom čase v kľude popíjať kávu a čaj bez toho, aby na nás sadol čo len jediný komár a znepríjemňoval nám pohodu pri obľúbenom nápoji. Taktiež sa vychádza z poznatku, že tieto rastliny obsahujú drogu, ktorá sa využíva pri liečbe zažívacích ťažkostí a ničení črevných parazitov. A ono to aj pomerne úspešne funguje vo včelárskej praxi.
  Orech vlašský – Juglans regia L., čerstvý list bez stopky a Vratič obyčajný – Tanacetum vulgare L., kvitnúca vňať bez hrubých spodných častí stonky, prípadne iba kvety, ktoré odrezávame s krátkou stopkou, zbierame v čase kvitnutia vratiča od júla do septembra, vratič je nepríjemne silne aromatický, čerstvo natrhané zmiešame s listami orecha v pomere 1:1 a vsunieme do vysokého dna na podložke z hornej časti chránenej včelotesným pletivom. Keď aróma vyprchá, po dvoch, troch alebo piatich dňoch, skontrolujeme spád klieštika, na listoch a kvetoch ich dobre vidieť, vymeníme zvädnuté listy a kvety za čerstvé a proces sa opakuje celé leto až do septembra.
  V tomto letnom čase, keď zakrmujeme včelstvá na zimu, doporučujem odtrhnúť tri konáre Paliny – Božie drievko –
  Artemisia abrotanum L., namočiť ich do 25 litrovej kanvy s vodou, nechať vyluhovať tri dni a po 1 dcl takto vyluhovanej drogy prilievať do 4 l fľaše cukru zaliateho vodou v pomere 3:2, keď dodávame zimné zásoby cez presakovacie viečko. Je to výborná a účinná prevencia proti nozéme.
  Dúfam, že svoje skúsenosti s vratičom tu zverejní aj autor článku, Maroš Bujňák.

 6. Prosím Vás, mohli by ste presnejšie opísať, akým spôsobom používate vratič a orechové listy proti klieštikovy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

code

error: Obsah je nedostupný !!!