V jednom najrozšírenejších filmových spotov, v ktorých Európska asociácia profesionálnych včelárov varuje pred ďalším škodcom, ohrozujúcim existenciu včelárstva v Európe, útočí včela medonosná na svojho úhlavného nepriateľa – známeho pod takmer nič nehovoriacim menom – Malý úľovýchrobák. Podľa včelárskych odborníkov je to doteraz najväčší včelí parazit, ktorého pre rozsah škôd u včiel veda zatiaľ nepoznala.

3 myšlienky k článku “Bude malý úľový chrobák Aethina tumida hrozbou pre včely a včelárstvo?”
 1. Návštevnosť tejto stránky stúpa, ale z opravdivých stúpencov dobrej veci je poskromne, aby aj priložili ruku k dielu. Mnohí si myslia, že stačí, keď zostanú iba konzumentmi napísaného. Dokonca istý čitateľ z ČR, s VŠ vzdelaním chcel, želal si aspoň výťažok, preklad z fr. prameňa o falšovaní medu. Každý novodobý absolvent VŠ má skúšku aspoň z 1 svetového jazyka, napr. En a Fr, ale nech sa trápia iní. Laco Šebošík nič neplatí a má v poradí 4 príspevky k inštalovaniu na hlavnú stránku, samozrejme, že za vatikánske peniaze.
  Nevidelo sa mi, že malý scarabeus, ako ho nazvali vo Fr. po opustení úľa sa zahrabe do zeme 40 cm hlboko. Zistil so, že je to cca 5cm a to je veľký rozdiel. Nie je zložité pomýliť sa, ale je to ľudské. Na Apiservices je toho o AT až, až, ale makať pri preklade, to sa konzumentom ťaží.
  Ne joue-t-on pas avec le feu ? Je tam taká partia.
  /Nehrá sa s ohňom?/
  Niže uvedený link po otvorení stránky Vám i potencionálnym prekladateľom poslúži, ak do okienka Rechercher, alebo Search napíšete Aethina, a + enter. Pokocháte sa s krásnymi materiálmi.o tomto chrobákovi. Mnohí z nás to ovládajú, nech sa preto na mňa nehnevajú ale ja to iba pripomínam.
  http://www.apiservices.com/_menus_fr/index.htm?menu.htm&0
  S pozdravom
  Ján Hájek

 2. Tiež sa chcem poďakovať MVDr. Hovorkovi, autorovi veľmi zaujímavého članku, za zhrnutie zoologických poznatkov nebezpečného parazita. Od roku 1976, kedy sa na slovensku objavila varoatóza, je tento chrobák ďalšiou ranou pre slovenské včelárstvo a výzvou pre vedu aby našla spôsob. ako zabraniť pandemii tohto parazita. Autor neuvádza, že Aethima tumida bol zo zásielkou včelích matiek privezený už aj do nášho kontinentu do Portugalska, a je len otázkou času, kedy sa rozšíri na územie strednej a východnej Európy. Veľmi si vážim názory p.Hájeka, ale nesúhlasil by som, že ide len o tropického prip.subtropického parazita. V Amerike sa Aethina tumida rozšíril nielen do Kalifornie ale aj do Kanady. Takže aj do oblastí kde je podobná klíma ako v strednej európe…

 3. Ďakujem autorovi za zážitok zaujímavého čítania. Z obšírneho príspevku som sa nedozvedel všetko, čo by mňa zaujímalo, lebo prísť na koreň problému je technicky náročné pre autora, čo je pochopiteľné. Prial by som si, aby si nevysvetlil moju zvedavosť na otázky tak, že si necením jeho vynaloženú prácu, ktorú si vážim. Domnievam sa, že pokiaľ nebudú udané niektoré ďalšie zistenia, tak Aethina tumida /AT/ nemusí byť aj u nás pasovaná za úhlavného nepriateľa včiel, lebo v našej zemepisnej šírke aj poriadne mrzne, na rozdiel od South Karoline. Zaujímali by mňa niektoré detaily, ovšem ak autor o nich vie z dostupných zdrojov:
  1)Ako zimuje AT v chladných teritóriách Sev. Ameriky, či znáša nízke teploty subtropického pásma
  2)V akom stave zimuje, či je v zemi zakuklenom stave, alebo prežíva zimu ako dospelé imágo.
  3)Najradšej vraj kladie vajíčka na horných latkách rámikov. V USA sa používajú v drvivej väčšine nástavkové úle typu Langstroth a vrch úľa tvorí sololitová doska ako dno stropového kŕmidla. Horné latky rámikov nemajú žiadnu priliehavú uteplivku a včely prechádzajú na horné latky rámikov zo všetkých plástových uličiek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

43 − = 38

error: Obsah je nedostupný !!!