Na včelárskych podujatiach českí odborníci viackrát prezentovali metódu zisťovania prítomnosti spór pôvodcu včelieho moru vo vzorke zimného meliva, ktoré sa nazbieralo za obdobie 30 dní, od posledného vyčistenia podložiek. Ide o veľmi citlivú metódu, podľa ktorej sa dajú nájsť spóry Peanibacillus larvae aj dva roky, pred klinickými príznakmi, prípadne sa choroba ani nemusí prejaviť.

Od Mr.Lei

8 myšlienok k článku “Zisťovanie spór Peanibacillus larvae na Slovensku”
 1. Úhradu škôd a nákladov vzniknutých pri výskyte moru včelieho plodu poskytuje ministerstvo na základe § 45 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, kde sú uvedené aj všetky potrebné náležitosti žiadosti, ktoré musia byť jej súčasťou.

  Určite sa dá niečo s tým robiť, ale moja hlava na to nestačí,nejaký šikovný právnik by určite poradil. Ved sa tam píše že v plnej úhrade! A je spomenutý aj mor plodu včiel. http://www.zakony.sk

 2. Úhradu škôd a nákladov vzniknutých pri výskyte moru včelieho plodu poskytuje ministerstvo na základe § 45 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, kde sú uvedené aj všetky potrebné náležitosti žiadosti, ktoré musia byť jej súčasťou.

  Nuž otvoril som si zákon http://www.zakony.sk a je tam že v plnej úhrade, ale dalej som to neštudoval – moja hlava natie klučky nestačí, ale určite sa dá nejak vyklučkovať, len to chce nejakeho šikovného pdávnika. Ved je to čerstvý zákon!

 3. Chtěl bych dát na srozuměnou a vyvést z případného omylu a dojmu. V Čechách se dělá diagnostika na mor pouze a jen v pásmech a ohniscích moru. Ne všude a plošně u každého včelaře.

 4. Vážený pán minister
  Presne ste to napísali ,,O podporu môže požiadať podnikateľ atď…" .Na slovensku je cca 50 podnikatelov včelárov, čo my ostatný, je nás cca 15 000 a chováme 95 % včelstiev na slovensku, preto že sme zamestnanci, dôchodcovia, nezamestnaný, a pod.nemôžeme požiadať o nič.
  ,, do 50 % preukázanej škody", za opeľovaciu činnosť sme mali ,, do 250 sk " každý vie koľko dostál.Samozrejme podnikateľ dostál viac. Nechcem im ublížiť , ale preukázené škody vzniknuté nariadením opatrenim má aj včelár nepodnikateľ, aj 0,01 sk je DO 50% preukázanej škody.
  Pán minister,pozrite sa po susedných štátoch,Polsko, Rakúsko, Maďarsko, Česko, ako oni podporujú včelárstvo,
  takú podporu akú máme my, majú v Srbsku (tam donedávna zúrila vojna).

  S pozdravom

  Matyi István
  včelár- nepodnikateľ

 5. Tak to som velmi zvedavy, ako sa pokroci v tomto smere na Slovensku. Peniaze nie su nanic, dotacie su na bode mrazu, zlikvidovane vcelstva pri more nahradzaju len zivnostnikom – no, ale kolko je tych vcelarov podnikatelov, ze ???
  Vykup medu sa totalne zrutil, potom aby si este vcelari platili za vzorky meliva, ked nemaju peniaze ani na cukor. V minulosti sa tiez odoberali vzorky na vysetrenie meliva a vciel na nozemu, ale to bolo velmi davno.
  Tento sposob, aky by sa mal uplatnit nebude mat v dnesej situacii slovenskeho vcelarstva ziadnu sancu na uspech.

 6. Tak povedzme si pravdu o tom , že výnos na podporu likvidácie ohnísk moru včeliehom plodu je konečne na svete ale preverte si tam kde bola nákaza za aký čas a v akej miere dostali vcelari nehradu. Bohužial v roku 2003 som bol medzi postihnutými touto záležitosťou a v rámci zákona som zlikvidoval choré včelstvá. Samozrejme náhradu som nedostal pretože vtedy systém náhrad vôbec nefungoval. Ale ide mi o inú vec. Vtedy sa robili prehliadky včelstiev v okolí ale čo včelár to každý mal zdravé včelstvá, samozrejme. A to nehovorím, prepáčte mi páni skúsení a starší včelári, že najväčšou prekážkou pri prehliadkach a prípadných likvidáciách boli samotný včelári a ich nevzdelanosť.
  Takže som si povedal, zbytočne som ja spálil včely urobil všetky ostatné opatrenia, keď o sto metrov odo mňa je včelár ktorý má stopercentne zdravé včely podľa neho, až na to že mu tri včelstvá padli a on nevie prečo a najhoršie zo všetkého je, že si odložil ich plásty, keď ich bude ešte potrebovať (Tie plásty som videl, ukážkový ba priam učebnicový príklad moru). Záver? Teória je pekná vec ale prax je úplne iná. Vážení zodpovedný zdvihnite zadky a vybehnite zo svojich teplých kancelárií, nástojte na presnej evidencii všetkých včelstiev, presaďte účinnú metódu na kontrolu všetkých včelstiev. Navrhujem vydávať na chov včelstiev certifikát, pretože včely má naozaj hocikto a potom to takto vyzerá.

 7. Autor: Zsolt Simon
  Dátum: 27. 01. 2006 13:38

  Vážený pán Hájek,

  mor včelieho plodu nebol vyškrtnutý zo zoznamu chorôb, na ktoré sa poskytuje náhrada. Toto ochorenie je uvedené v zozname B v prílohe č. 1 (Nákazy alebo iné hromadné ochorenia zvierat) výnosu Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 806/2004-100 o podrobnostiach o poskytovaní podpory v oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva z 13. apríla 2004. Mor včelieho plodu je zaradený medzi nebezpečné nákazy. Včelári si môžu požiadať po vykonaní nariadených veterinárnych opatrení v dôsledku výskytu nákazy moru včelieho plodu o podporu na úhradu časti škôd vzniknutých nariadením opatrenia na včelstvách a včelárskom inventári na základe § 10 ods. 3 písm. a) citovaného výnosu. Podporu možno poskytnúť na úhradu škody vzniknutej nariadením opatrenia do 50 % preukázanej škody. O podporu môže požiadať podnikateľ v poľnohospodárstve, ktorý zabezpečuje živočíšnu výrobu na území Slovenskej republiky.

  S pozdravom

  Zsolt Simon
  minister pôdohospodárstva

  Re

 8. Včelári ktorí odovzdávajú peľ firme Cooper v Nových Zámkoch majú prakticky zadarmo vykonávanú diagnostiku na prítomnosť spór pôvodcu včelieho moru.
  Plošné vyšetrenie meliva je praktické, v Čechách 1 vzorka stojí asi 19Kč. Viem že sa už na niečom pracuje, aby to bolo obdobne aj u nás, ale tento rok to už nestihnú!!!
  Preliečovanie VAT1 sme tiež prevzali z Čiech. Výskumný ústav včelársky zaspal na vavrínoch, alebo je ich tam málo a nestíhajú?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

8 + 2 =

error: Obsah je nedostupný !!!