Diagnostika Peanibacillus larvae var. larvae – pôvodcu ochorenia. Diagnostická súprava bola vyvinutá, ako prenosné, vreckové zariadenie na miestne a rýchle diagnostikovanie pôvodcu moru včelieho plodu – Peanibacillus larvae var. larvae v larvách v včelstiev. Diagnostická súprava je založená na vysoko účinnej testovacej protilátky reagujúcej na Peanibacillus larvae var. larvae, ktorý je pôvodca choroby včiel – Mor včelieho plodu.

Návod na použitie:
1. Extrakcia:

• Použijeme špachtľu pokiaľ je to možné vyberieme celú larvu, prípadne s podozrivými príznakmi v jej okolí.
• Odskrutkujem vrchnák z extrakčnej fľašky. S použitím špachtle vložíme vzorku do extrakčnej fľaše. Energickým trepaním oddelenej larvy (vzorky) v tlmivom roztoku.
• Upozornenie – Fľaška s tlmivým roztokom obsahuje azid sodný, ktorý môže byť pri škodlivý pre zdravie.
• Fľašku pevne uzatvoríme s vrchnákom a intenzívnym trepaním fľašky v priebehu 20 sekúnd s následným dôkladným premiešaním s tlmivým roztokom.

2. Testovanie:

• Vyberieme testovacie zariadenie z obalovej fólie.
• Upozornenie – nedotýkajte sa testovacích okien.
• Odskrutkujte vrchnák z fľašky s extraktom tlmivého roztoku a vloženej testovacej vzorky a použite pipetu na odobratie vzorky z fľašky.
• Pipetou odoberieme vzorku ihneď po intenzívnom trepaním s fľaškou, tak aby sme neumožnili baktérii sedimentovať v suspenzii vzorky.
• Testovacie zariadenie je potrebné mať v horizontálnej rovine a zľahka nakvapkáme 2 – 3 kvapky z pipety do testovacieho zariadenia.
• Držíme testovacie zariadenie v horizontálnej rovine do doby absorbovania vzorky čo je cca 30 sekúnd.
• Čakáme na objavenie kontrolnej linky (C) a čítame výsledok testu cca po 1 – 3 min.
• Ideálna teplota pre vykonanie testu je 18°C, testovanie vykonávané pri nízkych teplotách môže predlžiť čas na vyhodnotenie testu.
• Test vykonávajte v čistých podmienkach a zabezpečte testovacie zariadenie pred znečistením pri práci v prírodných podmienkach.

3. Interpretovanie výsledku:

Po 3 minútach je kontrolná linka jasne viditeľná v okne testovacieho zariadenia. Pozitívny výsledok je prezentovaný (dve linky C a T) podľa uvedeného obrázku.

Vytvorením dvoch liniek na testovacom zariadení prezentuje prítomnosť cieľového patogénu – Paenibacillus larvae var. larvae v testovanej vzorke. Zistenie aj nevýraznej linky T v testovacom okne považujeme za pozitívny výsledok.

Za negatívny výsledok testu považujeme vytvorenie linky C, ktoré indikuje neprítomnosť cieleného patogéna – Paenibacillus larvae var. larvae v testovanej vzorke.

Negatívny výsledok však negarantuje, že sa vo včelstve enachádza cielený patogén. Výsledok vyjadruje stav testovanej vzorky.

ing. Ján Gróf, Koppert – Nové Zámky

Hlavným distibútorom na Slovensku je firma:
VEGA konti s.r.o.
Hlohovecká 850
952 53 Pata
Mobil: 0905 479 558

 
Jedna myšlienka na článok “Mor včelieho plodu – diagnostická súprava”
  1. Dobrý deň.

    Chcem sa len spýtať, či toto má byť len nejaká propaganda, alebo to aj skutočne existuje a či to aj je možné dostať kúpiť, lebo na to číslo sa nedá ani dovolať. Mám dojem, že si niekto dobre z nešťastných včelárov vystrelil. Ja sa tam snažím dovolať už dosť dlho a stále nedostupný. Tak teda pekne ďakujem.

    Zdravím a prajem príjemný deň a bez MVP. Michal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 1 = 1

error: Obsah je nedostupný !!!