V dôsledku viacerých faktorov, ktoré negatívne ovplyvnili rentabilitu sektoru výkupu a spracovania medu na Slovensku odporučilo Združenie slovenských spracovateľov včelích produktov svojim členom dodržiavať nasledovné opatrenia pri nákupe medu od včelárov v roku 2005:

9 myšlienok k článku “Postup pri nákupe medu od včelárov v roku 2005”
 1. Nebolo by seriózne vytvárať zdanie, že v obchodoch je cena medu nízka, resp. že klesá. Asi to tak nie je. Nemyslím tým cenu podradných medov, či dokonca medových napodobenín.
  Zaujímavo vyznieva informácia zo susedných Čiech – môžte si ju prečítať vo Včelářských novinách /je k nim cesta i z tejto adresy/. 8.3. tam bol uverejnený cenový prehľad medov v jednej českej Hypernove. Ceny 16 medov sú v rozpätí od 100 do 178 korún /českých!/ a priemerná cena je 139,37 Kč. V prepočte na slovenskú korunu je to o dobrú štvrtinu viac… Viem, že automaticky to porovnávať "nelze", ale čísla predsa len o čomsi vypovedajú a možno pri serióznej analýze cien v našich obchodoch a u slovenských medov by sme prišli k podobným výsledkom.

  11 Apr 2005 19:41

 2. Pokusim sa odpovedat na niektore pripomienky:
  Vysetrenie negativnych vzoriek medu je ovela lacnejsie ako pozitivnych. Najprv sa vzorky vysetruju metodou CHARM II, ktora ukaze ci sa v mede nachadza sledovana skupina latok alebo nie, a ak sa zisti jej pritomnost nastupuje ovela financne narocnejsia konfirmacna metoda HPLC, ktora urci aj presne mnozstvo sledovanej latky. Ponechavat analyzy na samotnych vcelarov by jednak nebolo spravodlive voci malym vcelarom (ti by to financne neutiahli, len samotne vysetrenie na tylozin moze byt 5000 Sk), jednak spracovatelia vedia dosiahnut mnozstevne zlavy, jednak pri odbere treba dodrziavat urcite zasady aby vysledky boli objektivne, takze analyzy ktore by si dali vypracovat samotni vcelari by aj tak nemohli byt akceptovane.
  To ze niektori spracovatelia budu uprednostovat cerstvy tohorocny med suvisi s jeho homogenizaciou (skrystalizovany med v kanvach neumerne zvysuje prevadzkove naklady – musi sa zahrievat). Kedze medu na slovenskych skladoch aj na vnutornom trhu EU je nadbytok, neocakava sa prevaha dopytu nad ponukou a pohyby v cenach.

  Este k cenam medu v obchodnej sieti, ak si urobite lepsi prieskum trhu, tak zistite ze 1 kg (950g) sa uz predava za 95 Sk (napr. Tesco)… Mam k dispozicii analyzy medu za roky 2003 a 2004 z obchodnej siete, vsetky medy vyhovuju po stranke fyzikalnej a chemickej platnej norme o mede… Pokial sa nezmeni legislativa EU, nemozno voci tymto lacnym medom zasiahnut.

 3. S odoberaním vzoriek súhlasím, je to správny postup.

  Nepáči sa mi však poznámka, že med treba dodať do 2 týždňov po agrotechnickom termíne kvitnutia určitej plodiny. Pôsobí to na mňa, ako určitý tlak na včelára, ktorý by mal hneď po vytočení utekať s medom do výkupu, nech už bude cena akákoľvek. Domnievam sa, že ZSSVP týmto tlačí na včelárov, aby med odovzdávali hneď a aby náhodou nečakali, či sa výkupné ceny zdvihnú. Existuje tu možnosť, že neskôr môže vzrásť dopyt po našom mede, čo by malo samozrejme vlyv na výkupnú cenu, ale keďže my by sme mali med podľa požiadaviek ZSSVP odovzdaný už skôr, kladiem si otázku kto by na tom zarobil? Pre mňa je súčasný predpoklad výkupnej ceny 35 Sk likvidačný, neviem ako pre ostatných?

  Ešte k tým výpočtom cien medu. Ak zadám akúkoľvek výkupnú cenu, zisk z výroby, ktorý ostáva doma sa nemení, je to stále 6 Sk. Myslím si, že akonáhle začne rásť výkupná cena medu, tak bude chcieť aj spracovateľ na každom kilograme získať vyšší zisk, čo je absolútne logické. Každý spracovareľ je v prvom rade obchodník.

  Ešte by ma zaujímalo o akých 100 Sk, ako požadovanej maloobchodnej predajnej cene medu je tu reč, keď teraz stojí náš slovenský med v obchode ďaleko viac. Najlacnejší med je v Lidl, ale ten nie je slovenský, stojí okolo 120 Sk za kilogram. Cena nášho medu od slovenských spracovateľov je mnohokrát okolo 200 Sk.

  [email]mennofer@naex.sk[/email]

 4. Máte zrejme pravdu. Tým, ktorí budú mať med v poriadku, to výkupcovia strhnú v zníženej výkupnej cene /teda to bude tiež na naše náklady/.
  Tým, ktorí budú mať med zlý, nemôžu výkupcovia za analýzu strhnúť z medu /je nepoužiteľný/ a tak si to "negatívny" včelár bude musieť zaplatiť /teda tiež to na jeho náklady pôjde/

 5. Včelári, netešte sa že nebudete platiť za analýzy, lebo v konečnom dôsledku to zaplatíte tak, že za vykúpený med Vám dajú o to menej penazí koľko ich budú stáť samotné analýzy. Biznis je biznis.
  Alebo sa mýlim? Aký máte na to názor?

 6. Ano vasa interpretacia je spravna, ak vysledky analyz na pritomnost antibiotik budu negativne, ich cena zostava v rezii spracovatelov (pokial sa nedohodne inak).
  Vykupna cena nie je stanovena dopredu, kazdy spracovatel si ju stanovuje samostatne. Takisto o miesani medov s dovozovymi sa kazdy rozhodne podla vlastneho uvazenia, legislativa to povoluje a neda sa to nikomu zakazat. Niektori spracovatelia zostavaju vylucne pri slovenskom mede.

 7. V uvedenom článku členov ZSSVP som zaregistroval jednu dobrú správu pre včelárov. Radšej to odcitujem:
  "V prípade pozitívnych výsledkov z veterinárneho laboratória bude med uložený do karantény, o tejto skutočnosti bude upovedomená Štátna veterinárna a potravinová správa a všetky náklady na vyšetrenia medu bude znášať včelár."
  Ak nejde o omyl, tak to znamená, že náklady spojené s vyšetrením medu na reziduá antibiotík v prípade, že med bude negatívny, nebude znášať včelár. Môže niekto z členov ZSSVP potvrdiť platnosť uvedeného citátu? Alebo ide o predčasnú radosť pre zlú formuláciu onej vety?

 8. Mňa tak napadlo, či Členovia ZSSVP podpíšu vyhlásenie o tom, že nebudú miešať do slovenského medu lacné dovážané ázijské alebo juhoamerické medy. Potom sa bude naozaj ťažko naprávať negatívna "reklama" slovenského medu, už tu pár krát zaznelo, že práve importy nevyhovovali po stránke reziduí…

  [email]laik@naex.sk [/email]

 9. Zaujímalo by ma, čo tieto opatrenia zo strany Združenia spravia s cenou medu, za ktorú budú med vykupovať od včelárov?
  Nejde tu o to aby mohli znížiť cenu medu, keďže ich náklady pôjdu hore? Alebo sa mi to len zdá 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 1 = 5

error: Obsah je nedostupný !!!