Stále ještě existuje 80 % i více včelařů, kteří nedocenili význam zajištění přísunu vody včelám jak různými typy úlových, tak stále častěji propagovaných venkovních napáječek. S jedním typem jednoduché venkovní napáječky, který s úspěchem léta používám, Vás chci nyní seznámit.

6 myšlienok k článku “Vonkajšia napájačka – jednoducho”
 1. Citam tento posledný príspevok a myslím si. Čo keby sme z centrálnej prípravni urobili rozvod do každého úľa a okrem vody by včely dostavali a j cukrový roztok ……. Vôbec by nemuseli vyletovať. Prepáčte mi túto iróniu, ale včelári v snahe "uľahčiť" včelám robotu sú aj tohoto schopní. A soľ? Povedzte mi, kde v nasej prírode mali a majú slanú vodu?
  NN

 2. Prvá jarná prehliadka má pre každého včelára veľký význam, aby včas poznal, v akom stave sa nachádzajú jednotlivé včelstvá a aby mal pocit spokojnosti, že jeho včielky majú všetko, čo na prežitie konca zimy a pre svoj úspešný rozvoj potrebujú. Dôležité je ich hneď v deň prvej jarnej prehliadky utepliť a prostredníctvom povalového kŕmidla ich začať priamo v úli napájať 0,5 % roztokom slanej vody. Podobný priaznivý vplyv na rozvoj včelstva má aj letáčová napájačka priateľa Ing. Holubeca a ja mu za jeho nápad a vynachádzavosť ďakujem. Včielky na jarný rozvoj potrebujú predovšetkým teplo, med, peľ, vodu a soľ. Je užitočné napájať ich slaným roztokom až do času vpúšťania do medníkov. Za toto obdobie včelstvo spotrebuje asi 7,5 litra slanej vody. Je treba dbať, aby včelstvá mali v úli všetko, čo pre svoj jarný rozvoj potrebujú, aby za zlého počasia nemuseli vyletovať, a to veľmi priaznivo ovplyvňuje ich vývoj.
  Milan

 3. Samozřejmě velkochovy s moderní včelařskou technologií jsou o něčem jiném. Ale i já patřím mezi těch 90 % včelařů, kteří nechtějí nebo z fin. důvodů nemohou měnit úlovou technologii – jsou spokojeni s tím, co si za léta včelaření vymakali. Daná stanoviště nelze rovněž většinou měnit. Jako pro včelaře-kutila, pro kterého nejsou rozhodující že "čas jsou peníze", není žádným problémem jednou za 3-5 dní stav roztoku zkontrolovat a kde je nutno jej doplnit. Mimochodem tento způsob uplatňuji i tam, kde mám velmi kvalitní a blízký zdroj vody – fígl je v tom solném roztoku. Pro informaci včelařím dlouhodobě průměrně s 55 včelstvy na třech stanovištích , a to v daných podmínkách s nadprůměrnými mednými výnosy dle mého názoru i z tohoto důvodu.
  Holubec

 4. Môj názor na "hranie" sa na zlepšovanie.Je pravdou, že ani takéto podávanie vody včelám priamo do úst, neublíži ale ani podstatne nepomôže.
  [u]Moja rada:[/u] umiestnite včelnicu tam, kde je nezávadný zdroj vody a máte po starostiach. Istotne sa také miesto nájde, veď nežijeme v púšti. Kto dlho včelári a vodu včelám podával, vie, včely po určitom čase prestali napájadlá navštevoť. lebo včela si krídla nešetrí ako človek ruky a nohy.
  Predstavte si veľkého včelára (sto a viac včelstiev), aby sa každý deň hral s nalievaním vody do malého pohára a strkal ho včelám do letáča. Má inej dôležitejšej práce. Kto sa rozhodne pre túto radu, nech ju používa. Skôr či neskôr na ňu zabudne a nechá túto prácu na včely samotné.
  S pozdravom Anti

 5. Voda je samozřejmě velmi důležitá, a toto řešení včelám určitě prospívá. Myslím si ale že vhodnější je využívat stropních krmítek s utepleným víkem, tak jak je to např. u Třeboňského úlu. Včelky vodu odebírají velmi rády a mají ji vlastně kousíček nad sebou a nemusí pro ni až dolů na česno. Navíc pokud se použije jako kryt přístupu včel sklo, lze pozorovat po celou zimu sbrání kapek kondenzované vody.
  Sedli

 6. Človeka až zohreje pri srdci, že sa na tejto stránke množia vynikajúce nápady a skúsenosti zo včelárenia podporené krásnymi obrázkami z praxe.
  Milan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 74 = 82

error: Obsah je nedostupný !!!