Aké sú to včely samotárky? Včely medonosné a čmeliaky žijú v spoločenstvách, no na Slovensku žije niekoľko desiatok druhov voľne žijúcich včiel, ktoré nazývame včely samotárky, pretože individuálne stavajú hniezdo s bunkami pre ich larvy.

4 myšlienky k článku “Postavte dom pre včely samotárky”
 1. Včely samotárky vyskúšam chovať i ja, no už s nimi mám skúsenosť, ked mi vo včelíne zanosili hadičku na odpočúvanie včiel (fonendoskop) so zeminou a pelom 😀

 2. “Bezžihadlové” včely – v skutočnosti žihadlo majú, chýba im však svalstvo, ktoré by im umožňovalo použiť ho ako zbraň. Kto sa chce s touto témou oboznámiť podrobnejšie, môže tak urobiť aj na tejto stránke [url=http://www.vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=86]v článku od pána Chleba,[/url] alebo aj na jeho [url=http://afnet.uniag.sk/~chlebo/index.php?page=znamky]osobnej stránke.[/url] Ja som chcel len poukázať na možnosti, ktorými môže včelár, záhradkár alebo ovocinár prilákať tento užitočný hmyz do svojej záhrady. Včely samotárky si určite zaslúžia našu pozornosť.

 3. Solitárne včely sú neškodné a nemajú žihadlo,

  Poučný článok, s niekoľkými “preklepmi”. Som presvedčený, že samotárky majú obranu, teda žihadlo a bolí po pichnutí ako od našej včely. Pred 10 rokmi v dôsledku nadpriemerných teplôt sa rozšíril z juhu na naše územie Drevár fialový, naša najväčšia samotárska včela, samička je dlhá až 25-28 mm. Žije v trúchlom dreve a v chorošoch.
  Do choroša aj na mojej včelnice sa usadil pár drevárov, nevedel som čo to je, ale z literatúry som sa o ich živote dozvedel veľa poučného. Podarilo sa mi jedného chytiť do ruky, prezrel som si ho a pustil, nepichol ma. Chytil som ďalšieho a presvedčil som sa, že je to včela samička a má poriadne žihadlo. Ten prvý drevár bol samček, preto nemá žihadlo ako naše trúdy.

  Aj teraz pozorujem na včelnici pár drevárov, žijú spolu až do času rozmnožovania, podľa všetkého sa samička pári pre každým uložením vajíčka do komôrky priemer diery ako ukazovák). Urobili si dieru do zhnitej dosky v kočovnom voze, prezradila ich kopa pilín z vyhĺbenej diery.
  A tento scenár platí pre všetky druhy samotárok.

  Bezžihadlové včely žijú len v strednej Amerike, ale to nie sú samotárky.

 4. Doplním linku na [url=http://www.cozybee.com/beehouse.html]observatórium[/url] pre včely samotárky a linku na inšpirujúce nápady pre stavbu [url=http://www.wildbienen.de/wbs-bsta.htm]včelína[/url] pre samotárky v úžitkovej záhrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

15 − 5 =

error: Obsah je nedostupný !!!