Každá živá včelnica okrem samotných úľov, by mala byť vybavená aj vhodnými pomôckami, ktoré včelárovi uľahčujú prácu. K takým patrí i rojnica, ktorá slúži nielen na odchyt rojov.

4 myšlienky k článku “Výroba ľahkej rojnice”
 1. Vzpomínám si že jsem viděl na jednom videu smyk obdelníkového tvaru co se nasazoval do víka také s obdélníkovou dírou.Nahoře mohl mít délku (šířku) 50cm a díra ve víku byla asi 25cm.Takový smyk se mi zamlouvá víc než ten prodávaný kulatý.Možná by mi ho nějaký klempíř udělal a třeba by nestál 500kč jako ten prodávaný.
  Díky Míra

 2. Já jsem sklepával včely rovnou do rojáku a zase hned zavřel a taky se to dalo ale smyk je určitě lepší. Pupek

  4lánkom som splnil sľub, ktorý som Vám dal.
  Na obrázku so smykom v otvore chýba materská mriežka, ktorá zachytí prípadnú matku strasenú z plásta. Pre použitie včiel je dôležité, aby lietavky odleteli, pretože to spravia aj z oplodňovacej jednotky, preto uzátvor nechám aspoň 2 hod. otvorený. Včely, ktoré ešte neboli na prelete ak im vložíme do rojnici aj staršiu matku, sa do materského včelstva nevrátia, čo je veľká výhoda.

 3. Vypadá to jako velká nákupní taška ale hlavně že to funguje 😉 .Viděl jsem někde na fotce roják s možností otevření poloviny boku pro lepší přístup roje.Docela mě to zaujalo a možná že něco takového postavím.Ten smyk je dobrý jen bych možná udělal jeho zavěšení za háčky aby se po několika instalacích nestalo že by šroubky ve dřevě už nechtěli držet.Nasadit a zaháknout.Já jsem sklepával včely rovnou do rojáku a zase hned zavřel a taky se to dalo ale smyk je určitě lepší.

 4. Inak pod rojom vykosiť trávu nemusíme. Stačí rozprestrieť plachtu (kobero). Je to šikovnejšie a rýchlejšie.
  Pán Turčani je to perfektná rojnica. Ozaj šikovná.
  😉
  Inak vyskúšajte rojochytovú vôňu. Je dobré ju natrieť na miesto odkial sa roj najlepšie zberá. Samozrejme na miesto kam sa aj včely budú chcieť sadnúť. Tj. na miesto, kde nepáli slnko – najlepšie do koruny stromu. Alebo na miesto, kde si roj už sadol a nerobilo nám problém ho stadial striasť….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

77 − = 71

error: Obsah je nedostupný !!!