Charakteristika: Jedinečný širokospektrálny virocídny dezinfekčný prostriedok. Má silný oxidačný účinok založený na synergickom pôsobení kyslého peroxidového systému a surfaktantu.

6 myšlienok k článku “VIRKON S – širokospektrálny virocídny dezinfekčný prostriedok”
 1. Píše sa, že je to dezinfekčný prostriedok, nie liečebný! Takže to nemá čo hľadať pri včelách a tiež nechápem ako sa môže dávať piť sliepkam dezinfekčný prostriedok!!
  Nemal som to ešte v ruke, takže neviem či si dotyčný nesprávne prečitali letáčik alebo to fakt tam je. Dezinfekčné prostriedky sa používajú na dezinfekciu úľov, včelárskeho náradia a určite by sa nemali dávať do sirupu včelám alebo tým postrekovať včely. A tým pádom by sa nemalo písať o žiadnych rezíduách.
  A vo včelárstve ho kľudne môžte používať ako dezinfekčný prostriedok!

 2. S týmto prípravkom som sa stretol náhodou pred 7-8 rokmi, keď som vo veterinárnej lekárni hľadal “niečo” proti vírusovému ochoreniu včiel. Na základe literatúry podľa symptónov prejavujúcich na včelách, ktoré som pracovne nazval Syndrómom pobehujúcich včiel – SPV. Tento jav na včelnici trval asi 10 rokov, začínal vždy pri kvitnutí repky a končil v pôzdnu jeseň. Postihnuté včely na pohľad zdravé, chceli vyletieť z úľa, ale neodleteli a spadli pred úľ do trávy, kde po dlhé hodiny pobehovali po tráve a chodníkoch, až do vysilenia, keď v poslednej fáze vyliezli na trávové byle, kde viseli ako mementu v podobe slzy a mŕtve odpadli.

  Na letáčiku, ktorý mi magister dal, bola jediná veta, použiteľné i vo včelárstve. Nič viac, nič menej. Pre použite npr. pri chove kureniec, bolo jasne napísané, ” rospustite vo vode v pomere 1:? a vlejte do napájadiel.
  Preto som musel najskôr odskúšať roztok 1:100 (jedno 50gr. vrecúško a 5 litrov vody), testoval som živé včely mimo úľ, keď sa nič nedialo, rozhodol som sa pri medobraní, vracané plásty postrekovať a tak vrátiť do úľa.
  Na včelnici sa nasledujúce dni a týždne nič viditeľné nedialo, včely stále pochodovali popred úle. Zvláštnosťou bolo, že včely sa producírovali najviac do 2m od letáčov, kde npr. pred asi 2O úľmi sa jednorazovo pohybovalo 400 až 500 včiel postihnutých SPV. V tom roku som včelnicu presťahoval vzdušnou vzdialenosťou asi 600 m, SPV sa na mojej včelnici odvtedy nevyskytuje.

  Ostáva otvorená otázka (pretože sa žiaden výskum na včelniciach nerobil), ostávajú rezíduá vo vosku, mede, peli. Pred 5-timi rokmi v Nitre kde sa zišli včelári a generalita veterinárov, som dal otázku aby sa k tomuto prípravku a spôsobu používania vyjadril. Doteraz som nedozvedel či tento prípravok sa môže používať vo včelstvách.

 3. Suhlas. Uplne postacuje luh sodny /draselny/ v kombinacii s horucou vodou. Ked urobite 10 % roztok, tak urcite nepreziju ani bakterie /ani ich spory/ a ani virusy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

59 − 51 =

error: Obsah je nedostupný !!!