Ako pri všetkých úžitkových zvieratách, tak aj pri včelách, je z hľadiska úžitkovosti zdravotný stav rozhodujúcim momentom. Iba od zdravých jedincov možno očakávať plný výkon. Je preto prvoradou úlohou všetkých včelárov svedomito dbať na obhospodarovanie včelstiev, najmä zo zdravotného hľadiska.

Jedna myšlienka na článok “Tímová práca”
 1. V zdravotnej problematike sa tímová práca plne osvedčila už pred vyše dvoma desaťročiami a vďaka takémuto spôsobu organizovania práce sa nám vtedy darilo zvládať nebezpečnú situáciu s klieštikovosťou včelstiev.
  Toto si určite pán Bencúr iba myslíte, lebo pre dvoma desaťročiami to nebol ten klieštik čo je teraz. Je oveľa lepšie prispôsobený daným podmienkam ako pred 20-timi rokmi a podľa všetkého sa rozšíril aj sortiment chorôb /vírusov/ ktoré rozširuje. Tiež pochybujem, že vtedy boli lepší včelári ako sú dneska a dodržovali metodický postup všetci. Píšem to preto, lebo keby sa každý včelár postaral o svoje včely ako sa patrí, tak by nebolo treba navádzať včelárov, aby chodili za susedmi. Práve týmto tvrdením sa včelári zavádzajú a keď im uhynú včely tak všetko a všetci na okolí sú na vine, len oni nie. Ale už som raz o tom písal. Na reinváziu klieštika mám svoj názor, ale aj tak, kto ošetrí včely v novembri a decembri, tak sa žiadnej reinvázie klieštika nemusí obávať. Tiež to považujem za jednu podporovanú výhovorku niektorými včelármi.
  “V roku 2007 mnoho včelárov spozorovalo, že takto „zakrpatené“ včely sa zúčastňovali na práci v úli až do doby, kedy sa mali stať lietavkami. V takýto deň vychádzali z úľa, padali z letáča na zem a tam hynuli. Mnohí včelári si pri pohľade na takúto spúšť pred úľom mysleli, že došlo k pokusu o rabovačku vo včelstve. Choroba však prebieha skryto a pri nedôslednom liečení sa po troch rokoch prejaví”
  Nedá mi reagovať ani na toto tvrdenie.
  Ja som zakrpatené včely v úli ešte nevidel a oči mám dobré. Podľa mojich pozorovaní nevyvinuté včely odchádzajú z úľa von dobrovoľne alebo im “pomáhajú” pri tom ostatné včely. Včely s nevyvinutými krídlami a nohami sú z úľa odstraňované. Tiež som ešte nevidel, žeby v jednu dobu opúšťali takto postihnuté včely úľ, a aby nimi bola obsypaná zem. Takto mohli byť postihnuté mladé včely prehriatím alebo podchladením plodu. Toto som zažil u jedného včelára, kde pred úľmi liezlo tisíce mladých včiel, ktoré neboli navonok poškodené. Za dva dni mu zoslabli všetky včelstvá na včelnici. Čiže keď niekto tvrdí, že včelstvá mu zoslabli alebo zahynuli na klieštika alebo na niečo iné, mal by to dokázať. Takže radšej píšme “myslím si, vyzerá to na….”.
  Tiež tvrdiť, že choroba sa prejaví až po troch rokoch už neplatí. To platilo pred 20-timi rokmi.
  A ešte na záver. Ja trúdie rámiky nevyrezávam a ani sa nepozerám na trúdov ako na požieračov medu. V každej rodine mám min. 2 TP. V niektorých rodinách to vyzeralo tak, že je tam viac trúdov ako včiel/počas znášky boli včely vonku/ a keď som otvoril úľ tak sa tie trúdy hrnuli von a celý kočovný voz hučal. Veľmi zaujímavé je, že s týchto rodín som vytočil najviac medu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

76 − 69 =

error: Obsah je nedostupný !!!