Aj keď máme v tomto čase iné starosti, nezaškodí sa pozrieť dozadu, ako to bolo uplynulú zimu. Všetky publikácie o včelách vystríhajú pred zásahmi v blízkosti úľov, nie to ešte otvárať úľ počas zimy, preto niektoré obrázky možno vyvolajú na tvárach niektorých čitateľov zdesenie z pohľadu otváranie včelstiev v zime.

6 myšlienok k článku “Zima 2007 vo fotografii”
 1. na väčšine fotiek vidieť tieň , nevidieť napr. celý plást kvôli tieňu Vašej alebo teda postavy, ktorá to fotila

  Som si toho vedomý, ale, a to je problém každého fotenia v zime, keď foťák nemá zoom, čo je horšie človek sa nemá kde “skryť” keď slnko je nízko (to som zistil už pri fotení) nad horizontom a chcem urobiť záber z blízka. Nuž čo, nie všetko môže byť dokonalé. Áno mám “digi”, ale nie je dokonalý, no mne stačí, nechodím s tým na výstavy. Aj mňa mrzí, že nemám lepší, lebo detaily fotiť z 15 cm, nie je ani pohodlné, ani dokonalé. Toľko zaujímavých záberov by som mohol urobiť a týmto “digi” to nejde, npr. vlastním “zlatú” matku a oranžové trúdy (len v lete) a chcel by som vám ich ukázať.

  Fotografie neboli robené preto, aby som navádzal každého robiť v zime foto zábery včiel v rozobranom úli. ale preto aby som dokumentoval, že je pre včely a včelára bezpečné urobiť krátkodobý zásah do včelstva, ak si to situúcia vyžaduje.

 2. Tak dobre pán Turčáni,
  ak chcete kritiku , tu ju máte . Námet so zimnými fotkami je veľmi zaujímavý a rád si ich pozerám , ale …. 🙂
  na väčšine fotiek vidieť tieň , nevidieť napr. celý plást kvôli tieňu Vašej alebo teda postavy, ktorá to fotila . Možno mám slabší zrak , ale ak máte digi foťák chcelo by to bližšie zábery.
  . o tom či včelstvá v zime fotiť alebo nie , predpokladám , že fotografovanie trvá trvá len primeraný čas ale veď to vy musíte vedieť … 🙂 Nejedná sa o stále vyrušovanie takže je to podľa mňa v poriadku.
  Dúfam, že som Vás neurazil , ani mne sa nemalo prečo uľaviť.

 3. Tiež si myslím, že články p. Turčániho sú pre túto stránku veľkým prínosom. Ja som tiež pred pár dnami otvoril jeden úľ , lebo som mal podozrenie že tam je myš. Dal som dole vrchnák, 3cm polystyrén a igelitovú fóliu, plásty som však nerozoberal, len som poriadne preskúmal priestor medzi nimi a hlodavca som nenašiel.Počul som totiž predtým v blízkozti toho úľa nejaké šuchnutie, tak som to radšej skontroloval. Zistil som však, že chumáč zaberá len pät plástov a je umiestnený v pravej časti úľa. Nad sebou má nízky nádstavok plný zásob. Zimujem v troch nízkych nadstavkoch Optimalu. Obávam sa, či nieje včelstvo príliž slabé.

 4. Ja som aj chcel reagovať, ale pôvodný úmysel rýchlo zapadol pod náporom pracovna… 😀

  Osobne si cením Vaše články pán Turčáni, lebo sú napísané ľahkým a hlavne čitateľným spôsobom (niektorí prispievatelia by si mohli z Vášho štýlu písania osvojiť…)

  Využívam z Vašich zlepšovákov cedidlo na med – mušelín, a neviem si to vynachváliť=máte moju vďaku. 😀

  Cením si každú informáciu, ktorú dáte na túto stránku a dovolíte tým včelárom rozšíriť si včelárske obzory.

  Ak v budúcnosti nebudem náhodou reagovať na Vaše články, určite to bude prac. vyťažením – a nie negatívnym hodnotením.

  Ešte raz vďaka z juhu.. 🙂

 5. Ticho ako v kostole. Keď dostanem ne stránku nejaký príspevok, vždy čakám aký je oň záujem návštevníkov, zvedavý som či sa objaví nejaký komentár, reakcia a je jedno či priaznivá alebo negtívna, či je položená otázka k problematike,ktorú predstavujem, aby som mohol odpovedať a objasňovať.

  No nič také. Sem tam sa objaví hodnotiaca známka, aj to neviem, či tá známka je za novotu témy, za kvalitu obrázkov, kvalitu textu, za obsah či známka z recesie podráždiť autora, ale tým to končí.

  Čakal by som otázky a pochybnosti npr. tom, či je správne v čase v čase vrcholového kľudu včelstiev, otvárať úľ, rozoberať a dokonca jeho obsah fotografovať.

  Zdá sa mi, že radšej si sadneme pred televízor a sníme o tom ako to bude na jar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

+ 45 = 51

error: Obsah je nedostupný !!!