Zo starších spôsobov zostavovania odložencov je obľúbená, u začínajúcich včelárov, tvorba preletákov s vlastnou alebo s cudzou matkou. Túto metódu využívajú v plnom lete aj včelári, ktorí včelária v úľoch so stredne vysokou výškou rámika pôvodného Langstrothovho úľa.


Jedna myšlienka na článok “Niečo o preletákoch”
  1. Ja by som sa rád dozvedel skúsenosti pri prerušení začínajúcej rojovej nálady a využitím agátovej znášky. Autorova rada: pôvodný úľ s matkou odlož na iné miesto na včelnici a jeho miesto úľ či debničku s Ms a plástami a do stredu matku v klietke, prípadne plodový plást na ktorom si včelstvo za 24 dní vychová mladú matku.

    Nepíše, kedy a v akom čase , pretože lietavky by sa mali vrátiť na pôvodné miesto. Ale, mám skúsenosť, že pôvodné včely nechcú ostať na Ms a zmätene pobehujú po plástoch a prednej strane úľa a čo je horšie, dokážu sa vrátiť na miesto odloženého úľa, včely sa ihneď orientujú na miesto odkiaľ vyleteli.

    Takže mám obavy, či sa to vôbec podarí, Ja viem, že skúška najlepšie dokáže či je myšlienka správna. Predsa len verím, že niekto robí preletáky, na prerušenie rojovej nálady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 1 = 8

error: Obsah je nedostupný !!!