Mesiac marec je obdobím prebúdzania sa nového života, prírody, živiteľky nás všetkých. Vonkajšie teploty sa postupne zvyšujú a začiatkom mesiaca sa obyčajne dočkáme túžobne očakávaného a v tomto roku už neopakovateľného dňa, kedy včely uskutočnia prvý, tzv. očisťovací prelet. Pre včelára a snáď i pre nevčelára je to nevšedný pohľad na toľké množstvo včiel, ktoré intenzívnym bzukotom vítajú predjarné obdobie.

5 myšlienok k článku “Jar vo včelom legolande”
 1. Milý timo,
  Môj príspevok je zameraný na nn-technológiu včelárenia. Nesúvisí teda s nutnosťou väčšieho kŕmenia včelstiev v nadstavkových úľoch, ako si myslíte a beriete to ako argument. Štandard zakŕmenia včelstiev v našich európskych zemepisných šírkach pri trojdielnom NN plodisku sa ustálil na minimálne 20 kg zimnej potravy / med + cukor / pre šetrnú kranskú včelu, ktorá práve plodovanie riadi podľa stavu a prísunu zásob. Toto množstvo je teda istotou včelstva i včelára pre veľmi nepriaznivú a dlhú zimu. Stačí sa pozrieť na internetové stránky okolitých štátov. Do uteplených aj do neuteplených nadstavkových úľov sa kŕmi rovnako. Skôr záleží na počte nadstavkov. Aj v Dadantových úľoch je polnadstavok položený na vysokom plodisku a slúži ako komora so zásobami. Stále platí, že tým najdôležitejším, čo môže včelár urobiť pre prípravu silných včelstiev pre jarnú znášku je dobré zásobenie včelstiev na zimu, aby mali zdroj cukru a peľu. „Dobré zásoby“ stimulujú matku k včasnému kladeniu vajíčok a včely k zahájeniu plodovania. Je rozdiel medzi zásobami postačujúcimi na prežitie včelstva a zásobami umožňujúcimi jeho optimálny rozvoj. To však neznamená, že včelstvo túto potravu cez zimu spotrebuje. Veľmi silné včelstvo, pokiaľ neploduje, spotrebuje v zime maximálne 7 kg /Farrar/ zásob. A vytočíte na jeden krát zo včelstva 60 až 70 kg medu ? Kočujúci včelár vymetá aj trikrát, štyrikrát za sezónu. Ak by boli naši predchodcovia uvažovali ako Vy, tak ešte dnes včelárime v slamených košoch.
  milan bencúr

 2. Studovat je sice pekna vec – teoria, prax je ina. Ak niekto nevie vytvorit pocas sezony silne vcelstvo – je chudak a vcely chova v Antarktide.
  Ja netvrdim, ze silne vcelstvo sa da zalozit jesennym krmenim 23 kg. Ja tvrdim je to totalna somarina zakrmovat vcelstvo na 23 kg zimnych zasob.
  Myslenie treba zmenit a techniku obhospodarovania tiez.
  Kazdy si to v praxi overi sam. Tri vcelstva na 8 plastov po 8 kg = 24 kg. Skuste si tieto vcelatva jar spojit a Vase chabe prezimovane 3-4 nadstavkove vcelstvo bude potom iba zobrakom oproti sile spojeneho vcelstva !!!

  Timo

 3. Milý timo, nečítať, ale študovať!
  Veľké nádeje, vkladané do podnecovacieho kŕmenia po 20. júli nevedú vždy pri klasickej dvojpriestorovej technológii k vytvoreniu silného zimného včelstva. Chovateľská metóda sa musí prispôsobovať včelám a nie naopak. Silné včelstvo, ktoré ploduje v 3 až 4 nízkych nadstavkoch sa nedá utvoriť už za jeden rok a už vôbec nie jesenným podnecovacím kŕmením. Potrebné sú na to dva roky, lebo základ silného včelstva sa vytvára od prvého jarného preletu do letného slnovratu. Po vytočení medu včelstvo treba ponechať v štyroch nízkych nadstavkoch. Kŕmidlá treba naplniť 10 kg cukrovomedovej kaše 1 ku 5 s invertným medom. To opakujeme po dvoch týždňoch. Tak zabezpečíme plynulé podnecovanie včelstva spojené s vytváraním zimných zásob. Horný, štvrtý nadstavok včely úplne zaplnia a tretí z časti. Koncom marca, prípadne začiatkom apríla horný nadstavok umiestnime dolu a vytvoríme tak kŕmnu komoru. To spôsobí neprirodzené rozloženie v úli, zásoby dolu, plod hore. Včely prenášajú zimné zásoby a automaticky sa podnecujú.
  Aj keď výsledný efekt nízkonadstavkového úľa je úspora pracovného času pri zvýšených medných výťažkoch, nemožno predpokladať jeho hromadné rozšírenie vo včelárskej praxi v krátkom čase, pretože vyžaduje nielen zmenu úľa, ale predovšetkým nový spôsob myslenia včelára.
  💡

 4. Pan kolega,
  zakrmovat 23 kg zimnych zasob je v dnesnej dobe poriadny luxus a riadna hlupost. Vyskusajte radsej tych 23 kg zakrmit tri vcelstva zuzenych v auguste na 8 ramikov a kazdemu dajte po 8 kg + nejake zasoby co boli v uli. Ak tieto 3 rodiny spojite v marci – aprili potom zrejme budete potrebovat na obsluhu zeriav 😆
  Dalej pisete, ze vcelstvo spotrebuje cez zimu 12 kg zasob !!! Tento udaj je Vas vymysel a nie overeny fakt !
  Nepiste sem preto nezmysly, ktore mystifikuju mnohych vcelarov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

86 − = 84

error: Obsah je nedostupný !!!