Poškodenie včiel chemickými prípravkami na ochranu rastlín a ich právne aspekty.

Naše poľnohospodárstvo prechádza v dôsledku transformácie, zmien vlastníckych vzťahov a celého radu ďalších príčin ešte stále zložitým vývojom, čo sa podpisuje na výraznom poklese úrovne aj v rastlinnej výrobe. Rastlinná výroba v ekonomicky silných štátoch ide smerom intenzity, zvyšuje vklady do pôdy, do odrody a jej semenárskej kvality, ochrany porastu, ale využíva aj opeľovacie schopnosti včely medonosnej.

2 myšlienky k článku “Poškodenie včiel chemickými prípravkami na ochranu rastlín(1.časť)”
  1. Dobrý deň,
    zatiaľ nemám informácie, že by osivo slnečnice morené prípravkom COSMOS 500 FS s účinnou látkou fipronil negatívne pôsobilo na včely v čase kvetu slnečnice – fipronil je síce pomerne stabilný, degraduje vo vode a pôde pri neutrálnom pH až za 116-130 dní, pri zásaditom pH za 28 dní.
    Ináč je to pri účinnej látke imidacloprid, (prípravok GAUCHO) ktorá zo semena vzlína s rastom rastliny a tak sa može ešte nerozložená časť látky objaviť aj v kvete, ale robili sa pokusy v niekoľkých krajinách a vyšli rôzne výsledky, vyslovene negatívne pôsobenie sa nepotvrdilo. Foliárna aplikácia prípravkov s obsahom imidaclopridu na Slovensku nie je povolená. Ak je potrebné ešte podrobnejšie vysvetlenie, prosím o kontakt na mail:[email]cermakova@imafex.sk [/email]

  2. Dobry den pani doktorko. Zajimala by me jedna moznost a pravdepodobnost a potvrzeni ci vyvraceni. Jedna se o informaci, zda-li je pravdepodobne a mozne, ze po namoreni osiva slunecnice fipronilem, po vykliceni a kvetu dojde z nejakych duvodu k otrave vcel. … Jinak take. Zda-li je mozne a pravdepodobne aby se dosahlo otravy vcel touto latkou pres korenovy system, stonek az do nektarii slunecnice. Doufam, ze jsem se vyjadril srozumitelne a dekuji za odpoved.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

43 − = 36

error: Obsah je nedostupný !!!