V tomto článku, sú zverejnené návody schválených liekov a prípravkov používaných na liečenie varooázy na Slovensku.

3 myšlienky k článku “Návody schválených liekov a prípravkov”
 1. V Bratislave neviem, kde sa dajú zohnať, ale ja by som skúsil
  predajne veľkoskladov chémie a drogérie, popr. v obchodoch so zdravotníckymi potrebami. Všetky včelárske lieky a prípravky dostať na Vysokej veterinárnej škole v Košiciach, tu je veterinárna lekáreň.
  Aplikácia s kyselinou mravčou v tomto termíne sa nepoužíva, najmä z dôvodu poklesu teplôt, použitie sa odporúča po poslednom medobraní, v období júl – august.

 2. V novembri kyselina mravčia včelárovi je nanič, lebo v zime sa nepoužíva.
  Žiadalo by sa však, aby sa naši špičkoví veterinári aj doopravdy zobudili a prečítali si, že v Strednej Európe sa odporúča používať v mesiaci novembri a decembri kyselina oxalová – šťaveľová. Možno si počkajú ešte na nimi poriadaný tretí seminár o včelárstve. Kedy ju povolia aj u nás používať a zaregistrovať, sme v EÚ, alebo nie sme? Ja nebudem prekladať z obsahu článku, ktorý je publikovaný v Apiservices, nie som kompetentný vnadiť včelárov používať v SR neschválené liečivá proti varroóze. Pharmacopola KO ani nevedie. Dočkáme sa aj inej formulácie zo smutne známych každoročných Pokynov k liečeniu klieštikovitosti v SR? Tak to vypadá podľa zaužívanej tradície, že ak sa aj dočkáme, tak ako je to u nás každoročne zvykom, tak Pokyn bude vydaný v januári, kedy varroa d. už vykoná cez uplynulé terajšie zimné obdobie svoju deštrukčnú činnosť. Načítajte si el. adresu aktuálneho článku ešte z r.1999/2000.

  http://www.apicultura.com/abeille-de-france/articles/acide_oxalique.htm
  Charriere J.D., Imdorf A.
  Centre de recherches apicoles
  FAM Liebefeld, CH – 303 Berne – SUISSE 06 Nov 2004 19:33

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 2 = 7

error: Obsah je nedostupný !!!