Z Národného programu stabilizácie včelárstva pre roky 2003 až 2005 Vám vyberáme, návrh opatrení, ktoré si stanovili naše včelárske organizácie SZV a SVS.

Termín: 31. 12. 2004

2 myšlienky k článku “Národný program stabilizácie včelárstva pre roky 2003 až 2005”
 1. Uverejňujem odpoveď p. ministra Z. Simona, z fóra Ministerstva pôdohospodárstva, kde bola položená otázka o podpore včelárstva na Slovensku na nasledujúce obdobie rokov 2005- 2007:
  ————————————————————–
  Slovenská republika má rovnako, ako ostatných 24 štátov Európskej únie schválený „Včelársky program“ Európskou komisiou, ktorý bol vypracovaný na základe Nariadenia rady 1221/1997 (už je nahradené Nariadením rady 797/2004) a Nariadenia komisie 2300/1997 (už je nahradené Nariadením komisie 917/2004). Tento program je na Slovensku nazvaný „Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva“. Národné programy sú naplánované na trojročné obdobie 2005 – 2007. Podporovaných je šesť opatrení: a) technická pomoc, b) kontrola varroázy, c) racionalizácia presunu včelstiev, d) analýzy medu, e) znovuobnovovanie včelstiev a f) výskum v oblasti včelárstva. Pre celú Európsku úniu je vyčlenených na včelárske programy v tomto roku 23 miliónov Euro. Možnosť čerpania finančných prostriedkov je závislá od počtu včelstiev v danom štáte, teda počet včelstiev je kľúč, podľa ktorého sa medzi členské krajiny rozdeľujú vyčlenené financie. Výhodou týchto programov je, že na uvedené opatrenia Európskej únie poskytuje refundáciu 50 percent. Prostriedky vyhradené z národných a európskych zdrojov sa budú pre nás na roky 2005 – 2007 pohybovať vo výške 11,5 milióna, 19,7 milióna a 23,5 milióna korún.
  Cieľom programu je udržanie a stabilizácia včelárstva na Slovensku. Včelárstvo je odvetvím poľnohospodárstva, ktorého hlavnými funkciami sú udržanie ekologickej rovnováhy prostredníctvom opeľovania kultúrnych i voľne rastúcich rastlín, ekonomická činnosť a rozvoj vidieka, výroba medu a iných včelích produktov. Preto sme presvedčení, že rozvoj a podpora tohto odvetvia je v záujme nielen samotných včelárov, ale celej spoločnosti.

  S pozdravom

  Zsolt Simon minister pôdohospodárstva SR

 2. V národnom programe na stabilizácu a rozvoj slovenského včelárstva v bode 3. je viacero zaujímavích opatrení.
  V akom štádiu je ich plnenie?
  Kde o tom nájdeme informácie?
  Pán Jókay je spoluautorom tohoto programu,môže o tom
  nám(malovčelárom)niečo povedať?
  Odpoveď čakáme nielen od p.Jókayho,
  ale aj od ďalších
  ktorý o tom niečo vedia.

  Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Overenie *Časový limit bol prekročený. Vyplňte prosím overenie ešte raz.

− 8 = 1

error: Obsah je nedostupný !!!